Cytaty Osho, które skłaniają do namysłu

Cytaty Osho, które skłaniają do namysłu
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Mówił o miłości, świadomości i rozwoju osobistym – cytaty Osho są prawdziwym prezentem dla każdego, kto chce zastanowić się nad pewnymi rzeczami, zadać sobie pytania i pójść jeszcze dalej.

Osho był filozofem duchowym, indyjskim guru i wspaniałym mówcą. Spędził dużą część swojego życia, wygłaszając przemówienia w całych Indiach. Cytaty Osho są znane na całym świecie. Trochę czasu spędził także w USA, gdzie założył społeczność znaną jako Rajneeshpuram. Ale wokół jego postaci nie brakuje krytyki i kontrowersji.

Każdy, kto go znał mówi, że był rewolucjonistą. Osobą zdolną do konfrontacji z najgłębszymi przekonaniami swojego społeczeństwa. Dzięki swojej charyzmie i talentowi do wyrażania myśli zyskał tysiące zwolenników i podzielił się ze światem swoją wizją życia i śmierci.

Napisał książki o tematyce duchowej, między innymi: „Wielka księga tajemnic”, „Miłość, wolność, samotność. Nowe spojrzenie na związki między ludźmi” oraz „Enlightenment: The Only Revolution”.

Cytaty Osho przypominają nam o wielkiej spuściźnie, którą zostawił ten ten filozof i mówca.

Osho

Miłość to docenianie

„Jeśli kochasz kwiat, nie zrywaj go. Bo jeśli go zerwiesz, on umrze i przestanie być tym, co kochasz. Więc jeśli kochasz kwiat, pozwól mu być. W miłości nie chodzi o posiadanie. W miłości chodzi o docenienie”.

Miłość daje skrzydła, ale nie zarzuca więzów. To jest esencja koncepcji miłości według Osho. Jeśli ograniczymy naszą ukochaną osobę i zażądamy od niej zmiany, nie będzie już osobą, którą kochamy. Dlatego ważne jest, aby szanować drugą osobę i pozwolić jej być tym, kim jest.

Dojrzałość to akceptacja ceny za bycie sobą

„Bądź tą osobą, którą jesteś. Nigdy nie próbuj być kimś innym, a staniesz się dojrzały. Dojrzałość to akceptacja ceny za bycia sobą, bez względu na wysokość tej ceny”.

Ten cytat Osho powinien towarzyszyć nam każdego dnia. Stawanie się tym, kim inni chcą, żebyśmy byli nie jest dojrzewaniem. Oznacza to raczej próbę zadowolenia ludzi, uzyskania aprobaty, a wreszcie zdradzenia siebie.

Dojrzała osoba akceptuje siebie, a przede wszystkim bierze odpowiedzialność za siebie w każdym znaczeniu. Nie gra roli ofiary, ale przyjmuje rolę bohatera i działa zgodnie z nią.

Nie czeka, aż coś się wydarzy, lecz buduje własne przeznaczenie. Nie jest także nieświadoma swoich błędów, ale postrzega je jako szansę na zdobycie doświadczenia.

Cytaty Osho - róża w górach

Przyjemność to priorytet

„Baw się dobrze! Jeśli nie czujesz się dobrze w pracy, zmień to. Nie czekaj!”

Osho postrzega przyjemność jako podstawową część pełnego życia. Ale nie mówi o powierzchownej, materialnej przyjemności.

To, o czym mówi pochodzi z naszego sumienia. Osho zwraca naszą uwagę na uczucie wdzięczności za małe rzeczy i cuda codziennego życia.

Sugeruje także, aby poddać energię zmianie w sytuacji, gdy odczuwamy ból i czujemy się bezradni. Tym samym zostaniemy zmuszeni do opuszczenia naszej strefy komfortu, znalezienia miejsca w świecie i wykorzystania naszego potencjału.

Jesteśmy unikalni

„Nikt nie jest lepszy, nikt nie jest gorszy, ale nikt nie jest równy. Ludzie są po prostu wyjątkowi, nieporównywalni. Jesteś sobą, tak jak ja jestem sobą. Muszę wykorzystać mój potencjał; musisz wykorzystać swój potencjał. Muszę odkryć własną istotę; musisz odkryć własną istotę”.

To kolejny z cytatów Osho, które warto dobrze zapamiętać. Stanowi to świetny punkt wyjścia do refleksji. Nie jesteśmy lepsi ani gorsi, ani nawet tacy sami. Każdy z nas jest edycją limitowaną.

Zatem wszelkie porównywania, których dokonujemy są niesprawiedliwe i… po prostu znaczą tyle, co porównywanie jabłek do jabłek.

Błędem jest żyć bezmyślnie, przyjmując to, co robią inni lub co myślimy, że robią jako punkt odniesienia. Cel jest zupełnie inny.

Chodzi o zbadanie własnego potencjału i zapamiętanie mocnych stron. To zadanie bezwzględnie wymaga nawiązania bliskiej relacji z samym sobą i dawania wszystkiego, co najlepsze innym.

Kobieta patrzy na swoje odbicia w lustrach

Sztuka oduczania

„Nie mylisz się! To tylko Twój model, sposób, w jaki nauczyłeś się prowadzić swoje życie, jest zły. Motywacje, których się nauczyłeś i które zaakceptowałeś jako swoje nie są Twoje, nie realizują twojego przeznaczenia”.

Osho sugeruje oduczenie się, powalenie starych murów ograniczających nas i zastąpienie ich nowymi. Nowe mury powinny być elastyczne i dać nam przestrzeń na wypadek, gdybyśmy jej potrzebowali.

Osho sugeruje wzmocnienie i uwolnienie się od winy. Postrzeganie problemów i błędów w ten sposób uwalnia nas od potępiania samego siebie.

Cytaty Osho przekazują, że się nie myliliśmy. Zły jest jedynie nasz sposób myślenia i patrzenia na to, co nam się przytrafia i co dzieje się wewnątrz. Do tego zawsze istnieje rozwiązanie. Musimy szukać nowej perspektywy… nowego kąta, nowego punktu widzenia.

Znaczenie spoglądania w swoje wnętrze

„Nie znam większej wartości, niż potrzeba spojrzenia w siebie”.

Cytaty Osho przypominają nam, że jest coś więcej niż łamanie form, stawianie czoła lękom i podejmowanie ryzyka. Największą wartością jest zdolność do spojrzenia wgłąb siebie.

Posiadanie odwagi, by spojrzeć prosto w twarz własnym lękom, wypełnić luki i oświetlić nasze wady jest fundamentalne, jeśli chcemy nadal się rozwijać.

Musimy jednak być ostrożni, ponieważ ten impuls może nas również powstrzymać i uwięzić. Najlepszym sposobem na spoglądanie wgłąb siebie jest odpowiedzialność, akceptacja i szacunek.

Motyle na twarzy dziewczyny

Znaczenie chwili obecnej

„To prosta tajemnica szczęścia. Cokolwiek robisz, nie pozwól, by przeszłość poruszała Twoim umysłem; nie pozwól, aby przyszłość Ci przeszkadzała. Ponieważ przeszłość już nie istnieje, a przyszłość jeszcze nie zaistniała. Życie w pamięci, życie w wyobraźni, to życie, które nie istnieje”.

Teraźniejszość to jeden z głównych motywów przedstawianych przez cytaty Osho. Jest on ukryty w wielu jego słowach. Siła teraźniejszości i nasza świadomość o niej to klucz do intensywniejszego życia.

Jeśli przywiążemy się do przeszłości lub damy się uwięzić przez oczekiwania, życie niepostrzeżenie nas ominie. Bycie szczęśliwym nie jest kwestią wczoraj lub jutro, ale dzisiaj. Wygląda na to, że mamy wypracowany zły nawyk zapominania o tym.

Życie bez lęku

„Życie zaczyna się tam, gdzie kończy się strach”.

Obawy przed ograniczeniami paraliżują, łapią w pułapki i kradną nam życie. Musimy być odważni i skonfrontować się z tym, czego się boimy, bez względu na to, co to jest. Jeśli tego nie zrobimy, zostaniemy z „co, jeśli…”, „ale…” i oczekiwaniami.

Wyzwólmy się z więzów strachu. Podejmijmy ryzyko i przekroczmy tę linię, a zobaczmy, co się stanie. Wiele razy to, co sobie wyobrażamy, jest o wiele gorsze niż rzeczywistość…

Cytaty Osho - dziewczyna tańczy

Cytaty Osho – czuć się dobrze z samym sobą

„Jeśli nie umiesz cieszyć się z własnego towarzystwa, komu innemu się ono spodoba?”

Osho zachęca nas, abyśmy zastanowili się nad znaczeniem miłości własnej, nie tylko dla nas samych, ale także dla naszych relacji.

Jeśli uważasz się za osobę nieprzyjemną, przegraną, bezwartościową, czy naprawdę oczekujesz, że ludzie będą cieszyć się z Twojego towarzystwa? Człowiek może dać tylko to, co naprawdę czuje i myśli. Tak więc, jeśli pragniesz zdrowego, opartego na zaufaniu związku, najpierw musisz wierzyć i ufać samemu sobie.

Jak widać, cytaty Osho to dziedzictwo o wielkiej wartości, które uczy i inspiruje. Być może dadzą początek myśli, która poprowadzi Cię ku rozwojowi i pomoże Ci zmienić się na lepsze.

Cytaty Osho to słowa, z których można skorzystać, jeśli chcemy zastanowić się nad pewnymi rzeczami i naprawdę poznać siebie, aby móc poznać wszystkich innych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.