Logoterapia: niech życie nabierze znaczenia

Logoterapia: niech życie nabierze znaczenia
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

W pełnym chaosu świecie przeżywanie swojego życia z sensem stanowi klucz do zadbania o swoje zdrowie mentalne. Jest to również podstawa terapii stworzonej przez neurologa i psychiatrę Viktora Frankla. Dowiedz się na czym polega logoterapia.

Przeżywanie życia pełnego sensu nie oznacza orientowania swojej całej egzystencji w kierunku poszukiwania własnego szczęście. Zamiast tego chodzi o znalezienie celu i pracowanie w celu jego osiągnięcia. Przede wszystkim chodzi o czucie się dobrze z tym kim się jest, z tym co się posiada i ze wszystkim, co nas otacza, nie mniej i nie więcej.

Jednak w pędzie codziennego życia ciężko jest skoncentrować swój umysł, serce i wzrok na celach egzystencjonalnych, gdy to, z czym się częściej stykasz jest bez znaczenia. Właśnie dlatego logoterapia często okazuje się nieoceniona.

Niestety łatwiej jest poczuć się przytłoczonym niepokojami i negatywnymi myślami wywołanymi przez stres i niepokój. Jak masz znaleźć sens w swoim życiu gdy całą Twoją energię pochłaniają takie odczucia? Bez wątpienia jest to skomplikowane.

Jednak, jak powiedział słynny psychoanalityk Erich Fromm, sens życia to po prostu sztuka wiedzy na temat tego jak żyć w sobie.

To klucz do osiągnięcia dobrego samopoczucia psychologicznego: praca nad swoją wewnętrzną harmonią i równowagą. Zakłada to rozwinięcie dobrej wiedzy o samemu sobie i stosowaniu podstawowych założeń logoterapii Viktora Frankla.

Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Mężczyzna siedzący na murku

Logoterapia: nauka znajdowania sensu

Większość osób nie zastanawia się nad sensem życia póki nie zetkną się z przeciwnościami. Właśnie wtedy zaczynamy zadawać sobie samym klasyczne pytania natury egzystencjonalnej, jak choćby: “Dlaczego mi się to przytrafia i co to wszystko oznacza?”.

Odnajdywanie sensu nawet gdy wszystko się wali, a przeznaczenie zdaje się być przeciwko nam, to jedno z najbardziej transcendentalnych ludzkich zachowań.

Stoicyzm, szkoła myśli filozoficznej stworzona przez Zenona z Kition w 301 r. p.n.e., proponuje, że aby być szczęśliwym należy zaakceptować rzeczy dokładnie takie, jakie są. To miła myśl. Ale czy jest to w ogóle możliwe? Jak można to osiągnąć?

Często jest nam niezwykle trudno pogodzić się z otaczającymi nas okolicznościami. Najczęściej sprzeciwiamy się im, złościmy i cierpimy z powodu tego, co utraciliśmy.

Irvin David Yalom, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Stanforda, tłumaczy, że nauka przeżywania życia z sensem zajmuje sporo czasu. W którymś momencie stawiasz niezbędny krok w kierunku introspekcji, aby połączyć się ze swoimi potrzebami i zrozumieć co naprawdę ma dla Ciebie znaczenie i jest ważne.

Prędzej czy później zorientujesz się, że życie to nie problem, który musisz rozwiązać, ale raczej zagadka, którą musisz zaakceptować.

Co oznacza przeżywanie życia z sensem?

Viktor Frankl był jednym z czołowych ekspertów w dziedzinie przeżywania życia z sensem. Ta kwestia miała dla niego tak duże znaczenie, że wykorzystał ją jako podstawę podejścia terapeutycznego, które opracował podczas pracy ze swoimi pacjentami. Nazwał ją logoterapią.

Frankl uważał, że pragnienie znalezienia egzystencjonalnego sensu to potrzeba, którą w jakimś momencie życia odczuwa każdy. Takie zachowanie, wyjaśnianie czym dla Ciebie jest życie z sensem, zapewnia wsparcie w trudnych chwilach.

  • Po pierwsze należy zrozumieć, że każdy ma swoją własną definicję życia z sensem. Ta kwestia jest unikatowa dla każdej osoby i z czasem się zmienia. W ciągu lat zmieniają się Twoje okoliczności i cele.
  • To poszukiwanie staje się również źródłem motywacji. Za każdym razem, gdy zadajesz sobie pytanie “Co w tym momencie jest dla mnie najważniejsze?” lub “Co daje mi sens i cel?”, koncentrujesz swoją uwagę na poznawaniu swojego prawdziwego ja. To ćwiczenie mające na celu samopoznanie.
  • Przeżywanie życia z sensem polega również na docenianiu swoich dawnych i obecnych doświadczeń. Oznacza odnajdowanie harmonii między tym, co zawsze było dla Ciebie ważne (Twoimi wartościami) i tym, czego pragniesz od życia (Twoimi marzeniami).

To ćwiczenie jest ważne dla Twojego zdrowia psychologicznego. Dzieje się tak, ponieważ kiedy zyskujesz odrobinę jasności w tej kwestii, nadaje Ci to powód, aby żyć, wstawać każdego poranka i daje w co możesz wierzyć, o co możesz walczyć i o czym możesz marzyć.

Kobieta patrząca na morze - logoterapia

Dziedzictwo Viktora Frankla: logoterapia

Viktor Frankl jest znany z powodu dwóch rzeczy: przetrwania pobytu w dwóch obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej i napisania książki Człowiek w poszukiwaniu sensu. Był znanym profesorem psychiatrii, który napisał ponad 30 książek i wygłosił około 210 wykładów w praktycznie każdym uniwersytecie na świecie.

Wyjątkową część jego spuścizny stanowi logoterapia, czyli taki rodzaj terapii, który stanowił część trzeciej szkoły terapii wiedeńskiej po psychoanalizie Freuda. Silnik, który nadaje kształt i cel temu podejściu psychologicznemu, to pomaganie ludziom w przeżywaniu życia z sensem. Oto jak Frankl pomógł swoim pacjentom osiągnąć ten cel.

Masz ciało, umysł i “duszę”

Terapia Viktora Frankla nie była w żaden sposób religijna. Koncepcja “duszy” stanowiła sposób rozmowy o autentycznej esencji pacjenta. Frankl uważał, że każda osoba ma ciało, umysł i duszę, w której mieści się historia jego życia.

To ta część Ciebie, w której mieści się Twój głos, wartości i osobowość. Jeden z Twoich celów to stworzenie harmonii między tymi trzema elementami tego kim jesteś.

Wszystkie Twoje doświadczenia, te dobre i te złe, mają sens

Wszystko przez co przechodzisz w swoim życiu ma jakieś znaczenie. Twoim celem jest jego odkrycie. Szczęście, niepewność, przeciwności, pasja, spokój, lęk… Postaraj się zrozumieć w jaki sposób możesz czerpać naukę z każdego momentu.

Możesz zmienić bieg swojego życia bazując na tym, co nadaje Ci sens

Czasami zapewne czujesz się uwięziona przez swoje doświadczenia. Jeśli ktoś Cię opuszcza i zostajesz sama. Gdy tracisz pracę w trudnym i niepewnym okresie w swoim życiu. Kiedy do tego dochodzi, możesz wybrać każdą drogę, która nadaje Twojemu życiu sens. Tylko wtedy osiągniesz dobre samopoczucie.

Przeżywanie życia z sensem oznacza poświęcanie się do podążania za tym, co motywuje Cię w trudnych czasach. Otaczający Cię świat jest zbyt chaotyczny, abyś pozwoliła sobie odpłynąć zbyt daleko od tego, kim naprawdę jesteś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Frankl V (1994). El hombre en busca de sentido, Herder, Barcelona.
  • Frankl V (1991). A pesar de todo, decir sí a la vida. Herder, Barcelona, 
  • Frankl V (2002). Psicoanálisis y existencialismo. Herder.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.