Logoterapia Viktora Frankla: 3 podstawowe zasady

Logoterapia Viktora Frankla: 3 podstawowe zasady

Ostatnia aktualizacja: 19 marca, 2019

Logoterapia Viktora Frankla jest znana również jako “trzecia wiedeńska szkoła psychoterapii”. Pierwszą szkołą psychologiczną była szkoła Zygmunta Freuda, druga szkoła Adlera, a trzecia szkoła założona przez Viktora Franka. Właśnie na niej się teraz skupimy.

Freud powiedział, że człowiek jest zorientowany na “przyjemność”. Następnie Adler powiedział, że jest zorientowany na “władzę”. Frankl miał jednak wizję człowieka jako skierowanego ku “sensowi”.

Historycy psychologii zgadzają się, że badanie psychoanalizy jest także w pewnym sensie badaniem życia Freuda, jej założyciela. Podobnie można powiedzieć, że studiując logoterapię, zbliżamy się do zrozumienia życia Frankla. Trudno zrozumieć rozwój trzeciej szkoły psychologicznej bez zrozumienia historii życia osoby, która ją rozpoczęła. Logoterapia Viktora Frankla to temat z całą pewnością zasługujący na naszą uwagę.

Odnalazłem sens mojego życia, pomagając innym odnaleźć sens w ich życiu.

Logoterapia Viktora Frankla i jej twórca

Viktor Emil Frankl urodził się w Wiedniu 26 marca 1905 roku. Przeżył cztery obozy koncentracyjne, w tym Oświęcim. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie nauką o medycynie i naukach przyrodniczych. Miał także bardzo krytyczną postawę wobec stanowisk redukcjonistycznych.

Jego powołanie przyszło bardzo wcześnie, a jego własne poszukiwanie sensu zaczęło się na długo przed Holokaustem. Podczas Holocaustu pracował nad swoją najbardziej znaną książką “Człowiek w poszukiwaniu sensu”.

Wiktor Frankl był przekonany, że to, co nas wyróżnia, to duch ludzki. Zmniejszanie życia i ludzkiej natury do “nicości”, tak jak wielu filozofów i psychiatrów tamtych czasów, nie było najodpowiedniejszym sposobem patrzenia na życie.

Człowiek może zachować resztki duchowej wolności, niezależności umysłowej, nawet w okropnych warunkach psychicznego i fizycznego napięcia.

Logoterapia Viktora Frankla

W wieku 19 lat opracował już dwie podstawowe idee.

  • Pierwsza: musimy odpowiedzieć na pytanie, gdzie życie pyta o sens naszego istnienia, ponieważ jesteśmy odpowiedzialni za naszą egzystencję.
  • Druga: ostateczny sens wykracza poza nasze zrozumienie i tam pozostanie. Jest to coś, w co musimy wierzyć, gdy będziemy do niego dążyć.

Doświadczenie Frankla w obozach koncentracyjnych pokazało mu, że ludzie mają zdolność do znalezienia sensu. Sensu wszelkich okoliczności w życiu, nawet tych najbardziej absurdalnych i bolesnych.

Człowiek w poszukiwaniu sensu

W swojej pracy “Człowiek w poszukiwaniu sensu” Frankl pisze o swoich doświadczeniach w obozach koncentracyjnych (Turkhein, Kaufering, Theresienstad i Auschwitz). Opisuje nadużycia, które więźniowie znosili, ale także omawia piękno ludzkiego ducha. W skrócie, książka opowiada o tym, jak wykraczać poza horror i znajdować sens nawet w najstraszniejszych okolicznościach.

Viktor Frankl zmarł 2 września 1997 roku, w wieku 92 lat, pozostawiając po sobie wielkie dziedzictwo. Poprzez swoje życie i pracę przypomina nam, że wszyscy możemy wykreować sens, który uratuje nas w trudnych chwilach i nigdy nie odejdzie, niezależnie od tego, co robimy lub jak niepewne może być życie.

Człowiek może być oderwany od wszystkiego poza jedną rzeczą: ostatnią ze swobód ludzkich – wyborem osobistego stosunku do zbioru okoliczności – zdolnością do decydowania o swojej własnej ścieżce.

Logoterapia Viktora Frankla

Jak już powiedzieliśmy, logoterapia jest uznawana za trzecią wiedeńską szkołę psychoterapii. Zadebiutowała na całym świecie w latach 40-tych. Logoterapia to metoda przezwyciężania ludzkich konfliktów, które powodują cierpienie.

Pozwala nam odnaleźć znaczenie w trudnych, bolesnych sytuacjach. Zamiast tego, stają się one szansą na wzrost. Ta metoda pozwala nam odnaleźć sens we wszystkich wydarzeniach życia, umożliwiając pełne życie.

W logoterapii logos odnosi się do “sensu”, czegoś, czego ludzie zawsze szukają. Logoterapia oznacza zatem terapię poprzez “znaczenie”.

Człowiek z latarką w ciemności

Logoterapia Viktora Frankla – 3 podstawowe zasady

Trzy podstawowe zasady lub filary logoterapii są następujące:

  • Wolność woli
  • Pragnienie sensu
  • Sens życia

Wolność woli

Wolność woli rozwija się dzięki konkretnie ludzkiej zdolności znanej jako “dystansowanie się”. Jest to możliwość widzenia, akceptowania, regulowania i wizualizowania siebie. Zgodnie z naukami Frankla, daje nam ona wolność od trzech źródeł wpływów:

  • Instynkty
  • Dziedzictwo
  • Środowisko

Człowiek posiada wszystkie te trzy rzeczy, ale one nas nie determinują. Nie jesteśmy z góry ustaleni ani sfinalizowani. Jesteśmy wolni od tych trzech aspektów. Ilekroć ludzie są z czegoś wyzwoleni, to z jakiegoś powodu. Tutaj leży pojęcie odpowiedzialności. Człowiek może być odpowiedzialny za siebie i jest odpowiedzialny, ponieważ jest wolny.

Z tej analizy egzystencjalnej człowiek jest odpowiedzialny za realizację sensu i wartości. Człowiek czuje wzywanie do zrozumienia sensu swojego życia i wartości, które nadają mu znaczenie. Człowiek jest jedynym odpowiedzialnym za to wezwanie.

Pragnienie sensu

Pragnienie sensu i transcedencji siebie, które charakteryzują ludzi, są ze sobą ściśle powiązane. Człowiek zawsze wskazuje poza siebie, w kierunku znaczenia, które musi najpierw odkryć i którego pełni musi osiągnąć. Wola przyjemności (Freud) i wola władzy (Adler) prowadzą człowieka do immanencji. Jednakże, koncepcje te sprzeciwiają się samo-transcendencji i frustrowałoby nasze istnienie.

Z perspektywy logoterapii przyjemność i władza są konsekwencją osiągnięcia celu, ale nie końca samego w sobie. Stąd powód dlaczego ludzie, którzy dążą tylko do przyjemności lub władzy, żyją w frustracji. Czują się wciągnięci w wielką próżnię egzystencjalną. Pragnienie sensu nie szuka siły ani przyjemności. Nawet nie szuka szczęścia. Jego celem jest znalezienie argumentu – powodu – do szczęścia.

Smutny mężczyzna - logoterapia Viktora Frankla

Sens życia

Dwie wspomniane przez nas zasady mówią o osobie, która chce stanąć przed okolicznościami życia, z całkowitą wolnością, w oparciu o sens, który je wyraża. To jest profil człowieka w poszukiwaniu sensu. Życie ma sens. Ten sens jest unikalny dla każdego z nas. Zatem naszym obowiązkiem jako świadomych i odpowiedzialnych istot jest odkrycie własnej wersji tego sensu.

Śmierć może wywoływać strach jedynie u tych, którzy nie wiedzą, jak wypełnić czas, jaki im dano aby żyć.

Robimy to za pomocą trzech podstawowych kanałów, które odnoszą się do trzech kategorii wartości.

  • Czasami kieruje nas to do realizacji twórczych wartości.
  • Innym razem wpłynie to na nas z doświadczeniem. Na przykład, gdy jesteśmy świadkami zachodu słońca lub gdy ktoś trzyma naszą rękę.
  • Innym razem stoimy w obliczu ograniczeń samego życia (śmierć, cierpienie).

W każdym razie życie zawsze będzie zawierało ukryty sens aż do końca. To fascynujące, ciągłe wezwanie do odkrycia i zrealizowania go. Oto trzy podstawowe zasady logoterapii Viktora Frankl’a. Jak widzieliśmy, jest to humanistyczno-egzystencjalny pogląd na ludzi. I może być to trudne do zrozumienia, jeśli nie znamy egzystencjalizmu. Jednak warto, gdy pomyślimy o wszystkim, co ma do zaoferowania naszej konceptualizacji życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • V. Frankl (2013). Man’s Search for Meaning. Herder.

  • V. Frankl (2003). Before the existential vacuum: towards a humanization of psychotherapy. Herder.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.