Leki przeciwdepresyjne stanowią jedną z pierwszych opcji w przypadku ciężkiej depresji. Jednak w przeciwieństwie do innych leków, istnieją znaczne różnice indywidualne w działaniu leków przeciwdepresyjnych. W rzeczywistości niektórzy ludzie twierdzą, że pomimo ich przyjmowania, wcale nie czują się lepiej.
Może być kilka powodów takiego stanu. Co więcej, nie jest to coś, co należy lekceważyć, ponieważ ludzie czasami podejmują błędne decyzje dotyczące proponowanych planów interwencji. Dlatego ważne jest, aby być świadomym tego, co może się wydarzyć i co można z tym zrobić.
Leki przeciwdepresyjne – jak działają?
Leki przeciwdepresyjne mają właściwości psychoaktywne. Leczą między innymi choroby psychiczne, takie jak depresja i stany lękowe. Dowody wskazują, że tego typu zmiany są związane z brakiem równowagi w neuroprzekaźnikach. To zestaw substancji, które biorą udział w różnych procesach, w tym w nastroju.
Nie wszystkie antydepresanty działają w ten sam sposób. Każda z nich ma inne komponenty i mechanizmy działania. Większość przepisanych leków to selektywne (związane z nastrojem) inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Ich celem jest zapobieganie wychwytywaniu serotoniny przez neurony, a tym samym zwiększanie jej poziomu w organizmie i poprawa samopoczucia.
Dlaczego więc ktoś, kto przyjmuje antydepresanty, miałby czuć się gorzej? Po pierwsze, działanie tych konkretnych leków jest wolniejsze niż innych. W rzeczywistości efekty działania antydepresantów pojawiają się zwykle po dwóch do czterech tygodni. Zdarzają się nawet przypadki, w których ten czas można wydłużyć do sześciu tygodni. Ostatecznie wszystko zależy od rodzaju antydepresantu i szczególnych okoliczności każdej osoby.
Skutki uboczne
Antydepresanty mogą również powodować różne skutki uboczne. W rzeczywistości badanie na dużą skalę wykazało, że pacjenci przyjmujący te leki często zgłaszają problemy w różnych obszarach. Do najczęstszych należą: masa ciała, życie seksualne, apetyt, sen i odczuwanie bólu. W kilku przypadkach skutki uboczne nasilały się z czasem (Saha i wsp., 2021).
Terapia antydepresyjna wykazuje pozytywne efekty po kilku tygodniach. Gdy tak się stanie, organizm może zacząć odczuwać wtórne objawy, które mogą powodować te leki. Może to mieć znaczenie w przypadku pacjentów, którzy przyjmują leki przeciwdepresyjne i czują się gorzej.
Nie należy zapominać, że leki te wywołują zmiany w organizmie, a przystosowanie się do nich wymaga czasu. Na szczęście wiele skutków ubocznych, które mogą wystąpić, to tylko przejściowe reakcje i z czasem ustępują. Jedną z przydatnych rekomendacji jest zapytanie psychiatry o to, jakie możliwe skutki uboczne mogą wystąpić i jak długo mają trwać, jeśli się pojawią. W ten sposób pacjent jest świadomy tego, co może się stać z jego ciałem i samopoczuciem.
Skuteczność
Kolejnym czynnikiem do rozważenia jest skuteczność tych leków. Przegląd systematyczny opublikowany w The Lancet wykazał, że leki przeciwdepresyjne przynoszą poprawę w 60 procentach przypadków. Autorzy badania porównali skuteczność 21 popularnych leków przeciwdepresyjnych z placebo, aby dojść do tego wniosku.
Należy jednak również wziąć pod uwagę, że reakcja na leki przeciwdepresyjne różni się w zależności od leku i organizmu osoby. Powyższe badanie twierdzi, że 40 procent pacjentów nie osiąga znaczącej poprawy. Może to sugerować, że nie biorą odpowiedniego leku przeciwdepresyjnego lub że te konkretne leki nie są dla nich odpowiednim rozwiązaniem.
Leki przeciwdepresyjne – czy je odstawić?
Jeśli zażywasz leki przeciwdepresyjne i czujesz się gorzej, czy powinieneś przestać je brać? Odpowiedź brzmi nie. Rzeczywiście, w żadnym wypadku nie zaleca się pacjentom zaprzestania przyjmowania leków, jeśli nie zaleci tego specjalista. Może to prowadzić do innych problemów, nawet bardziej nieprzyjemnych niż jakiekolwiek możliwe skutki uboczne.
W takim przypadku najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to utrzymywać stałą komunikację ze swoim psychiatrą i opowiadać mu o tym, jak się czujesz. Będą w stanie podjąć pewne decyzje, takie jak zmniejszenie lub zwiększenie dawki lub zmiana leku. Będziesz mógł dowiedzieć się, który lek działa najlepiej dla Ciebie i jak należy go przyjmować, aby był skuteczny.
Znaczenie psychoterapii
Jeśli chodzi o zaburzenia psychiczne, ważne jest, aby pamiętać, że nigdy nie reagują na jedną przyczynę. Dlatego nie można oczekiwać, że pojedyncze leczenie przyniesie całkowitą poprawę u osoby cierpiącej na depresję. Najlepiej byłoby, gdyby terapii przeciwdepresyjnej towarzyszyła psychoterapia i zmiana stylu życia. Oznacza to, że efekty leku zostaną wzmocnione, a szanse na poprawę wzrosną.
Podsumowując, podejście do depresji i innych zaburzeń za pomocą leków psychoaktywnych jest złożonym zagadnieniem. Częsty kontakt z lekarzem specjalistą jest niezbędny dla bezpiecznego leczenia. Dlatego rozmowa z ekspertem jest jednym z kluczy do zapewnienia, że interwencja przyniesie pożądany efekt.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Cipriani, A., Furukawa, T. A., Salanti, G., Chaimani, A., Atkinson, L. Z., Ogawa, Y., … & Geddes, J. R. (2018). Comparative efficacy and acceptability of 21 antidepressant drugs for the acute treatment of adults with major depressive disorder: a systematic review and network meta-analysis. The Lancet, 16(4), 420-429.
- Saha, K., Torous, J., Kiciman, E., & De Choudhury, M. (2021). Understanding side effects of antidepressants: large-scale longitudinal study on social media data. JMIR mental health, 8(3), e26589.