Dlaczego niektórzy ludzie nie mogą się zakochać

Niektórym ludziom nie udaje się zakochać, bo miłość partnera nie spełnia ich tak bardzo, jak inne rzeczywistości. Innym razem problem dotyczy starć lub nierozwiązanych problemów.
Dlaczego niektórzy ludzie nie mogą się zakochać

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2022

Niektórzy ludzie nie mogą się zakochać. Za tym faktem kryją się zwykle pewne niezidentyfikowane przyczyny lub problemy. Nie są one tak łatwe do przyswojenia w kontekście, w którym romantyczna miłość jest idealizowana lub ustalone są sztywne reguły dotyczące tego, co jest „normalne”, a co nie.

Chociaż prawdą jest, że niektórzy ludzie się nie zakochują, nie oznacza to, że są niezdolni do miłości. Romantyczna miłość to tylko jeden z wielu aspektów tego uczucia. Może ono być również skupione na innych obszarach, takich jak rodzina, przyjaciele, praca lub ogólnie społeczeństwo.

Problem pojawia się, w ścisłym tego słowa znaczeniu, tylko wtedy, gdy u danej osoby występuje niemożność kochania lub gdy ludzie chcą doświadczyć miłości w związku, ale nie są w stanie tego osiągąć. W takich przypadkach w ich życiu czegoś brakuje lub coś jest ze sobą sprzeczne. W innych przypadkach jeśli ludzie nie mogą się zakochać, są to po prostu jednostki, które nie dostosowują się do zwykłych wzorców zachowań.

Dziel się swoim sercem z innymi ludźmi, nawet jeśli zostało ono złamane. Nie traktuj swojego serca jak figurki kolekcjonerskiej, owiniętej w plastik i nigdy nie używanej.

-Amy Poehler-

Niektórzy ludzie nie mogą się zakochać

Aby dowiedzieć się, czy ludzie, którzy nie potrafią się zakochać, mają problem, czy nie, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest przeanalizowanie tej sytuacji w kontekście emocjonalnym. Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się na myśl, to: czy ta osoba czuje się spokojna w takiej sytuacji?

Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, najprawdopodobniej jest to ktoś, kto doświadcza miłości w inny sposób. Nie ma jednej przeszkody, która powstrzymywałaby ludzi przed zakochiwaniem się, ale niektórzy mogą doświadczać tego typu sytuacji z mniejszą intensywnością lub mieć inne priorytety. Ci, którzy się nie zakochują, mogą po prostu nie koncentrować się na intymności z drugim człowiekiem. Ich czas na romantyczną miłość jeszcze nie nadszedł.

Możemy być szczęśliwi bez miłości. Możemy też kochać bez zakochiwania się. Zauroczenie i miłość to dwie różne rzeczywistości. Tak jak niektórzy zakochują się natychmiast i łatwo, są też tacy, którzy nie potrafią wejść na ten poziom, ale doświadczają zaangażowanego i dojrzałego rodzaju miłości.

Czy jest się czym martwić?

Pomyślmy o ludziach, którzy albo nie mogą się zakochać, albo nie czują się komfortowo w takiej sytuacji. Osoby, które szczycą się tym, że nie doświadczają tego rodzaju uczuć i uważają, że pokazuje to ich siłę lub wyższość, również pasowałyby do tej grupy. W takich przypadkach najprawdopodobniej rzeczywiście istnieje problem, któremu warto się przyjrzeć.

Co może być przyczyną? Ważne jest, aby pamiętać, że miłość to uczucie, które rozwija się poprzez dzielenie się doświadczeniami z innymi. Jeśli przestrzeń do spędzania czasu z drugą osobą lub do interakcji nie jest odpowiednio wytworzona, możliwe jest, że tego typu osoby nigdy nie wyjdą poza formalną więź społeczną w związku.

Należy rozważyć, czy mają oni realną szansę na przekroczenie tej granicy i czy są w stanie dzielić się intymnością. W końcu naprawdę trudno jest się zakochać, jeśli nasza komunikacja z innymi jest tylko powierzchowna.

Inne powody, które uniemożliwiają ludziom zakochiwanie się

Czasami ludzie nie zakochują się z nieświadomych powodów. Na przykład możliwe jest, że miłość partnera jest idealizowana do tego stopnia, że uczucie to nie jest nawet prawdziwe.

Są też ludzie z blokadami emocjonalnymi. Nie zdając sobie z tego sprawy, hamują wszelkie zachowania, które mogą narazić ich na niebezpieczeństwo. Ci ludzie boją się miłości, ponieważ wciąż odczuwają ból emocjonalnych ran, które prowadzą ich do budowania ścian za każdym razem, gdy nadzieja puka do ich drzwi. Nie chcą znowu być zranieni i wiedzą, że jednym ze sposobów, aby temu zapobiec, jest unikanie miłości.

W innych przypadkach izolacja społeczna uniemożliwia spotkanie kogoś, w kim potencjalnie można się zakochać. W tym przypadku, podobnie jak w dwóch poprzednich, dana osoba musi najpierw rozwiązać indywidualne problemy. Jest prawdopodobne, że potrzebna do tego będzie profesjonalna pomoc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Forment Costa, J. M. (2013). La incapacidad de amar en A pair of blue eyes de Thomas Hardy.
  • Mora Montes, J. M. (2007). Comprensión del enamoramiento. Cauriensia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.