Lekarstwo na depresję i niepokój wykorzystywane przez starożytnych Greków

Greckie lekarstwo na depresję i niepokój

Ciało i umysł były niezwykle ważne dla starożytnych Greków, znanych do dziś ze swojej mądrości i wiedzy. Czy wiesz, że przypisuje się Grekom pewne lekarstwo na depresję i niepokój? W tym artykule opowiemy Ci o nim.

Starożytne greckie lekarstwo na depresję i niepokój opiera się na interesującym holistycznym podejściu, znanym nie od dziś stylu życia zwanym „bios pythagorikos”. Ten styl życia jest związany ze zdrowymi nawykami, dietą, ćwiczeniami, a zwłaszcza rozwojem umysłowym. Zgodnie z grecką kulturą pielęgnacja ciała i umysłu była kluczowym elementem dobrego samopoczucia człowieka.

Dziś możemy uznać te zasady za nieco staroświeckie. Ale jako społeczeństwo jesteśmy w punkcie, w którym najbardziej potrzebujemy powrotu do korzeni. Musimy sprawić, by nasze codzienne życie było mniej skomplikowane, zapomnieć o naszych zmartwieniach, pozbyć się nadmiaru bodźców i skupić się na naszych priorytetach.

Lekarstwo na depresję i niepokój, a filozofia grecka

W świecie, w którym technologia miażdży każdy z naszych indywidualnych wszechświatów, warto przypomnieć cel filozofii. Myśliciele tacy jak Platon, Arystoteles i Pitagoras nie tylko pisali o moralności, etyce i estetyce. Dowiedzieliśmy się od nich znacznie więcej.

Platon

Ci greccy myśliciele mówili także o sztuce „dobrego życia”. W tym sensie najważniejszym celem filozofii jest ćwiczenie umysłu i nauka samodzielnego myślenia. Jest to fundamentalna koncepcja, która na dłuższą metę pozwala nam inwestować w nasze dobre samopoczucie.

Dobre zdrowie wymaga znajomości pierwotnej konstytucji człowieka i siły różnorakich pokarmów, zarówno tych naturalnych, jak i powstających z umiejętności człowieka. Ale samo jedzenie nie wystarczy dla zdrowia. Niezbędne są również ćwiczenia, których efekty również muszą być znane”.

Hipokrates

Czym jest greckie lekarstwo na depresję i niepokój?

Nicholas Kardaras jest psychologiem klinicznym znanym z pracy w zakresie zdrowia psychicznego, uzależnień i wpływu technologii na człowieka w naszej erze. Jedną z jego najbardziej znanych książek jest „Jak Platon i Pitagoras mogą ocalić Twoje życie: starożytna grecka recepta na zdrowie i szczęście”. W tej książce, która została zaprezentowana na konferencji American Psychological Association (APA), autor zaproponował następujące pomysły:

  • Dziś depresja i lęk stały się dwoma głównymi problemami zdrowotnymi. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2030 r. będą to główne kwestie związane ze zdrowiem.
  • Ostatnie badania, takie jak przeprowadzone w King’s College London wskazują, że od 30% do 40% przypadków depresji i lęku ma podłoże genetyczne, a 60% do 70% jest spowodowane czynnikami środowiskowymi.
  • Dr Nicholas Kardaras wskazał również na inny interesujący fakt. Te zaburzenia psychiczne nie manifestują się po prostu w wyniku naszego przemysłowego, miejskiego stylu życia. Tracimy również nasze priorytety egzystencjalne i nasz cel. Obecnie szukamy szczęścia w planowanych zanikających produktach.

Coraz częściej izolujemy się od siebie. Mimo, że jesteśmy społeczeństwem pozostającym w stałym kontakcie, czujemy się bardziej samotni niż kiedykolwiek.

Kobieta zakrywa twarz dłońmi

Badania, takie jak te przeprowadzone przez dr Stephena Ilardiego, psychologa z University of Kansas, ujawniły bardzo interesujące fakty. Depresja nie przejawia się w grupach takich jak lud Kaluli z Papui Nowej Gwinei. Tamtejsza filozofia życia jest bardzo prosta i żyjący tam ludzie są bardzo szczęśliwi.

W naszym zasięgu pozostaje starożytne greckie lekarstwo na depresję i niepokój, o którym mówił Pitagoras. Jest ono znane jako „bios pythagorikos”. Zobaczmy, o co w tym wszystkim chodzi.

Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3

Pokarmy takie jak orzechy włoskie, oliwa z oliwek, łosoś i nasiona chia zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Co ciekawe, wiele nowych badań ujawniło, że ten kwas tłuszczowy działa jak autentyczny środek neuroprotekcyjny.

Regularne ćwiczenia to świetne lekarstwo na depresję i niepokój

Gimnazja w starożytnej Grecji były instytucjami zajmującymi się edukacją duchową i fizyczną. Dlatego jedna dyscyplina była powiązana z drugą. W dzisiejszych czasach często zaniedbujemy znaczenie aktywności fizycznej, aktywności i pozostawania w kontakcie z naszym środowiskiem, naturą i samym sobą.

Światło słoneczne

Jest to jeden z głównych filarów, na których opiera się greckie lekarstwo na depresję i niepokój. Jeśli się nad tym zastanowimy, dostrzeżemy, że w dzisiejszych czasach wiele osób nawet nie widuje słońca.

Kobieta na trawie wie, że słońce to lekarstwo na depresję i niepokój

Zamiast promieni słonecznych oblewa nas sztuczne oświetlenie w naszych biurach wypełnionych urządzeniami elektronicznymi. Ten typ światła bezpośrednio wpływa na naszą zdolność do odpoczynku, a w konsekwencji na nasze zdrowie. Dlatego powinniśmy jak najwięcej wystawiać nasze ciała na promienie słoneczne.

Rób rzeczy, które odciągają Cię od negatywnych uczuć

Grecy cenili wszystko, co prowadzi do radości i relaksu. Skupili się na rzeczach, które sprawiają, że człowiek zapomina o swoich zmartwieniach. Nie twierdzimy, że musisz ćwiczyć hedonizm. Jednak zdecydowanie warto nauczyć się cieszyć czasem spędzanym na robieniu tego, co lubisz. Musisz pozwolić sobie być wolnym, szczęśliwym i kreatywnym.

Dialektyka jako lekarstwo na depresję i niepokój

Dialektyka to sztuka konfrontacji, słuchania, debatowania, relatywizacji, uczenia się, odnawiania pomysłów i odkrywania celów. Bardziej niż cokolwiek innego, oznacza to wzbogacenie kontaktów społecznych, które mogą rozszerzyć nasze perspektywy. Chodzi o to, by otaczać się ludźmi, którzy mogą rzucić nam wyzwanie swoją energią, witalnością i optymizmem.

Greckie lekarstwo na depresję i niepokój jest zaproszeniem do prowadzenia nowego stylu życia. Może pomóc nam znacznie poprawić nasze samopoczucie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Kardaras, Nicholas (2011) How Plato and Pythagoras Can Save Your Life. New York: Conari
Scroll to Top