Lęk przed ptakami: jak go pokonać?

Lęk przed ptakami: jak go pokonać?
María Vélez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Vélez.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Lęk przed ptakami może utrudniać codzienne życie. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz serię ćwiczeń, które pomogą Ci pokonać ten problem.

Awizofobia, czyli lęk przed ptakami, to irracjonalna reakcja, która może wywierać znaczący spływ na życie dotkniętych nią osób. Sprawia, że od razu odrzucają te zwierzęta. Jednak, podobnie jak w przypadku innych fobii, można ją pokonać dzięki serii ćwiczeń.

Musisz włożyć wysiłek w rozwiązanie zaistniałej sytuacji i zachować stałość, aby stawić czoła swoim lękom. Wszystko dlatego, że cały ten proces jest niezwykle skomplikowany i delikatny. Jednak pokonanie fobii wymaga włożenia w cały proces więcej pracy.

W końcu to zaburzenie lękowe, które może wywierać znaczący wpływ na codzienne życie dotkniętej nim osoby. Dlatego też aby je pokonać, najlepiej jest poszukać profesjonalnej pomocy.

“Nazywa się awizofobią i pewnego dnia zostanie uznana za prawdziwą niepełnosprawność, a właściciele budynku będą zobowiązani prawnie zakładać wielkie siatki nad domami. Co niezbyt mi się podoba, bo cierpię na lęk przed siatkami.”

-Sheldon z Teorii wielkiego podrywu

Jak przezwyciężyć lęk przed ptakami?

Większość fobii i lęków bierze się z traumatycznych przeżyć, jak również z ignorancji i wyuczonych zachowań. Dlatego też proces odwracania fobii ma stworzyć pozytywne lub neutralne doświadczenie związane z obiektem, który wzbudza lęk.

Techniki psychologiczne wykorzystują liczne strategie. Jedna z nich polega na dowiedzeniu się czegoś więcej o zwierzętach i ich demistyfikacji, aby dostarczyć nowych emocji. W tym celu należy w luźny sposób nawiązać kontakt z obiektem wzbudzającym lęk.

Możesz wykonywać takie ćwiczenia samodzielnie i w swoim własnym tempie. Jednak najlepiej byłoby skorzystać ze wsparcia i profesjonalnej wiedzy psychologa, zwłaszcza jeśli odczuwasz lęk o dużym natężeniu.

Takie ćwiczenia mogą pomóc Ci przezwyciężyć lęk przed ptakami, jeśli tylko udało Ci się wcześniej przeanalizować czy będziesz w stanie użyć ich samodzielnie, czy też będziesz potrzebować pomocy psychologicznej.

Przerażona kobieta

1. Dowiedz się więcej na temat ptaków

Dowiedz się czegoś więcej na temat ptaków, a zwłaszcza tych, które przerażają Cię najbardziej. Poznanie ich zachowania, strategii przetrwania i roli, jaką pełną w przyrodzie, może zmniejszyć natężenie odczuwanego lęku.

Możesz zacząć od czytania informacji na temat nieszkodliwych ptaków. Świadomość warunków, w jakich jedno z takich zwierząt może zaatakować, z pewnością sprawi, że poczujesz większą kontrolę. Poza tym warto poznać ich środowisko i warunki, w których chętniej będą podchodzić do ludzi.

Ta wiedza pomoże Ci zacząć patrzeć na ptaki z innej perspektywy i skoncentrować się na ich pozytywnych cechach. Pozyskanie większej ilości informacji sprawi, że pozbędziesz się niektórych mitów, które mogłaś zgromadzić na ich temat.

Można porównać to do faktu, że pająki znajdujące się w domach nie są w stanie przebić ludzkiej skóry i raczej będą przed nami uciekać, niż narażać się na konfrontację.

2. Postaw na stopniowy kontakt

Stwórz listę sposobów, które pozwolą Ci wejść w interakcję z ptakami. Spisz dziesięć rzeczy, które napawają Cię w nich lękiem. Numerem pierwszym należy oznaczyć fakt, który przeraża Cię najmniej, na przykład rysunek ptaka, a numerem dziesiątym to, co napawa Cię ogromnym lękiem, na przykład zauważenie ptaka w polu widzenia.

Będziesz musiała stopniowo nawiązywać kontakt z tymi elementami. Dlatego też zaplanuj i przestrzegaj harmonogramu, odnotowując ile czasu będziesz poświęcać każdego dnia i jak długo będzie trwał cały proces.

Powinnaś również postarać się nawiązywać kontakt z tymi samymi bodźcami kilka razy, póki nie odnotujesz spadku poziomu odczuwalnego lęku. W tym celu oceniaj swój poziom niepokoju w skali od 1 do 10. Oceń w taki sposób każdy z wypisanych punktów.

Jeśli po kilku próbach Twój poziom lęku spadnie poniżej pięciu, możesz przejść do mniej przyjemnych bodźców lub do kolejnego punktu. Jednak jeśli Twój poziom lęku zwiększa się, będziesz musiała pozostać przy tym samym punkcie.

Czyń to, póki nie spadnie, a następnie przejdź do kolejnego punktu na liście. Pamiętaj o tym, jak ważne jest wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych. Jeśli to możliwe, rób je, gdy starasz się poradzić sobie z obiektem, który wzbudza w Tobie lęk.

Zwrócenie się po pomoc do psychologa może okazać się niezbędne, jeśli Twój lęk nie zmniejsza się lub jeśli nie jesteś w stanie przejść dalej po licznych próbach. Jeśli jednak czujesz, że masz w sobie wystarczająco dużo siły, przestrzegaj zaleceń dostosowanych do Twojego poziomu niepokoju, póki nie osiągniesz numeru 10 ze stworzonej przez Ciebie listy.

3. Ciesz się spotkaniami

Gdy dotrzesz do punktu dziesiątego, z pewnością natknęłaś się już na jakiegoś ptaka podczas kontaktu z prostymi bodźcami. Kiedy znajdziesz się w tym miejscu, postawisz najważniejszy krok w przezwyciężeniu lęku przed ptakami.

Teraz nadszedł czas, aby zastąpić negatywne emocje pozytywnymi i postarać się zbliżyć do jednego z przedstawicieli tego gatunku. Aby to osiągnąć, zachowaj spokój i postaraj się nie uciekać.

Trzymaj się blisko wybranego ptaka, ale zachowaj pewien dystans. Jeśli poziom odczuwanego lęku na to pozwoli, zbliż się do niego jeszcze bardziej. Posiadając większą wiedzę na temat ptaków, zapewne będziesz w stanie rozpoznać dany gatunek i zorientować się, że jesteś bezpieczna.

Oprócz tego kroku możesz zdecydować się na wizytę w ptaszarni, gdzie ptaki mogą fruwać dość swobodnie.

Kiedy znajdziesz się już w pobliżu zwierzęcia, wykorzystaj tą sposobność, aby przyjrzeć się jego ciału, kolorom i przede wszystkim  jego zachowaniu. Zapewne zorientujesz się, że gdy w pobliżu znajdują się jakieś ptaki, nie dzieje się nic złego. Zapewne okaże się, że ptaki boją się Ciebie jeszcze bardziej niż Ty ich i nie będą nawet chciały się do Ciebie zbliżyć.

Dlatego też postaraj się nie wykonywać żadnych nagłych ruchów i zachowaj rozluźnioną postawę ciała. Poza tym, choć może Ci się to wydawać odrobinę naciągane, rozmowa ze zwierzętami sprawi, że poczujesz się odrobinę bardziej komfortowo i zaczną wydawać Ci się bardziej przyjazne.

Wróbel na parapecie

Przeanalizuj swój lęk przed ptakami

Stosując powyższe ćwiczenia możesz pokonać swój lęk przed ptakami. Jednak największą rolę odgrywa świadomość własnych ograniczeń i nie przekraczanie ich na siłę. Zatrzymaj się na tak długo, jak tego potrzebujesz, jeśli w którymś momencie poczujesz się niekomfortowo. W takim przypadku warto rozważyć zasięgnięcie pomocy psychologicznej.

Jednak zawsze możesz samodzielnie pokonać swój lęk. Takie działanie zwiększy Twoje poczucie własnej wartości i sprawi, że zaczniesz odczuwać większą pewność siebie. Tym samym staniesz się silniejsza i będziesz w stanie kontrolować nie tylko ten lęk, ale i każdy inny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.