Kupon na dobranoc: pomaganie dzieciom zasnąć

Kupon na dobranoc może być idealnym rozwiązaniem dla dzieci, aby przestać opierać się przed snem, lepiej spać i pozostać w łóżku przez całą noc. Co więcej, jego skuteczność została udowodniona naukowo.
Kupon na dobranoc: pomaganie dzieciom zasnąć
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Pora zasypiania może być bardzo stresującą sprawą dla całej rodziny. Krzyki, płacz, strach, udręka i ciągłe wybudzanie mogą stać się problemem, na który trudno jest znaleźć rozwiązanie. Na szczęście istnieje coś takiego jak kupon na dobranoc.

Możesz pomyśleć, że zdarza się to tylko w Twojej własnej rodzinie, ale nie martw się – może się to przydarzyć każdemu. Musisz wiedzieć, jak działać asertywnie, aby zapewnić spokojny, kojący sen całej rodziny.

To zwykle najmłodsi doświadczają największych trudności, jeśli chodzi o zasypianie. Jednak nie zależy to wyłącznie od nich. W poniższym artykule pokażemy, jak osiągnąć zdrowszą rutynę przed snem za pomocą metody o nazwie “kupon na dobranoc”.

Płacz chłopca

Kupon na dobranoc

Bardzo często dzieci nie chcą wieczorem iść spać. Powodów może być wiele. Oto niektóre:

  • Wolą dłużej się bawić.
  • Chcą spędzać więcej czasu z rodziną.
  • Są zbuntowani.
  • Boją się. Na przykład samotności, ciemności, koszmarów.

Ponieważ przyczyny mogą być różne, konieczne jest przeanalizowanie wszystkich czynności związanych ze snem. Co Twoje dziecko robi na kilka godzin przed pójściem spać? Co robi, gdy budzi się w nocy?

Skuteczną metodą pomagania dzieciom w zasypianiu jest kupon na dobranoc. Jest to praktyczna technika dla dzieci, które wieczorami mają trudności z zasypianiem. Ponadto poparta jest badaniami naukowymi.

Trudności, które rozwiązuje kupon przed snem, to niechęć do położenia się i pójścia spać. Pomaga również w sytuacjach kładzenia się dziecka do łóżka, krzyczenia, gdy jest w łóżku, wychodzenia z pokoju po pójściem spać lub budzenia się w nocy.

Kiedy te zachowania występują, są wzmacniane lub podtrzymywane przez opóźnianie pory snu i utrzymywanie kontaktu z opiekunami.

W tym celu odpowiednią strategią może być kupon na dobranoc. Ponadto metoda ta polecana jest również dla dzieci, które potrafią samodzielnie zasypiać we własnych łóżkach lub pokojach.

Jak wdrożyć kupon na dobranoc?

Kupon na dobranoc to sposób na nauczenie maluchów samodzielnego leżenia w łóżku i samodzielnego snu przy minimalnym proteście. Oto kroki, które należy wykonać:

  • Usiądź z dzieckiem i wyjaśnij, co się wydarzy.
  • Wyjaśnij dziecku, że ma problemy ze snem i że masz pomysł, jak mu pomóc. Na przykład możesz powiedzieć: „Wiem, że trudno Ci spać, więc wpadłam na pewien pomysł”.
  • Wyjaśnij tę strategię w następujący sposób. „Zamierzam przygotować dla Ciebie kupon do wykorzystania każdej nocy. Dostaniesz jedną przepustkę na noc. Po tym, jak mama i tata położą Cię do łóżka, możesz użyć kuponu na darmową wycieczkę z pokoju. Musi być z jakiegoś konkretnego powodu, jak pójście do łazienki lub przytulanie mamy i taty. Jeśli korzystasz z przepustki, musisz nam ją dać, a potem wrócić do łóżka”.
  • Musisz podkreślić, że musi być konkretny powód i wizyta musi być krótka (około pięciu minut).
  • Wyjaśnij, co się stanie po użyciu przepustki. Powiedz na przykład: „Po skorzystaniu z przepustki musisz wrócić do łóżka i pozostać tam przez resztę nocy”.
  • Wykonaj kupon razem z dzieckiem. Im bardziej kreatywny, tym lepiej. Musisz pozwolić im na udział, aby poczuli, że to zadanie należy również do nich.
  • Tuż przed pójściem spać daj dziecku kupon i przypomnij o jego przeznaczeniu.
  • Jeśli Twoje dziecko korzysta z przepustki, odbierz ją i przypomnij mu, że musi teraz zostać w swoim pokoju.

Opór

Jeśli Twoje dziecko zawoła Cię po użyciu kuponu, spróbuj je zignorować, nawet jeśli jest uparte. Ponadto, jeśli po skorzystaniu z przepustki opuści pokój, musisz fizycznie zaprowadzić go z powrotem do pokoju, bez niepotrzebnej rozmowy. Pamiętaj, aby mądrze narzucać te zasady, oczywiście upewniając się, że ich poziom niezadowolenia dziecka nie przekracza pewnych granic.

W ciągu pierwszych kilku nocy powinnaś przypominać dziecku o zasadach, dopóki sobie ich nie przyswoi. Nie zapomnij też nagrodzić dziecko za skorzystanie z kuponu i późniejsze pozostanie w pokoju. Jeśli będziesz konsekwentna, Twoje szanse na sukces wzrosną. Upewnij się również, że inne osoby opiekujące się Twoim dzieckiem zachowują tę rutynę.

śpiący chłopiec

Korzyści z kuponu na dobranoc

Teraz, gdy wiesz, na czym polega ta metoda, przedstawimy niektóre płynące z niej korzyści:

  • Twoje dziecko szybko nauczy się, że lepiej zatrzymać kupon, bo jeśli tego nie zrobi, nie zwróci na siebie uwagi, której się domaga.
  • Zmniejsza się dyskomfort podczas kładzenia się do łóżka.
  • Poprawia się higiena snu.
  • Eliminujesz niechęć dziecka do snu.
  • Samodzielnie obniża się ich niechęć do zasypiania.
  • Zwiększa się poziom satysfakcji.
  • Zarówno rodzice, jak i dzieci zyskują element kontroli.
  • Zmniejsza się niepokój.
  • Metoda ta wzmacnia asertywne zarządzanie emocjami.
  • Poprawia się zdolność dziecka do podejmowania decyzji.

Musisz pamiętać, że jeśli Twoje dziecko protestuje, może być Ci przykro, jeśli nie pójdziesz do niego. Jednak w miarę upływu czasu, kiedy widzisz wyniki, Twój niepokój powinien się zmniejszyć, podobnie jak ich protest.

Praca badawcza

Kupon na dobranoc to skuteczna metoda potwierdzona badaniami. W tym celu Patrick Friman et al. i opublikowany w Journal of Pediatric Psychology,

To badanie było randomizowanym, kontrolowanym badaniem, w którym wzięło udział 19 dzieci. Maluchy były odporne na porę snu. Początkowo regularnie płakały, krzyczały i/lub opuszczały swoje pokoje po pójściem spać. Połowa dzieci otrzymywała kupony na dobranoc.

Dzieci, które otrzymały przepustki, opuściły swoje pokoje, płakały i krzyczały znacznie mniej niż maluchy bez przepustek. Ponadto krewni tych dzieci zgłaszali wysoki poziom zadowolenia i akceptacji leczenia.

Podsumowując, kupon na dobranoc jest skuteczną metodą w niektórych przypadkach, gdy występują problemy z zasypianiem. Używanie go może znacznie zmniejszyć niewłaściwe zachowania przed snem. To świetny sposób na radzenie sobie z problemami i promowanie zdrowych nawyków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moore, B.A., Friman, P.C., Fruzzetti, A.E, & MacAleese, K. (2007). Brief report: evaluating Bedtime Pass Program for child resistance to bedtime-a randomized controlled trial. Journal of Pediatric Psychology, 32(3) , 283-287.

  • Schones, C.J. (2011). The bedtime pass. En Behavioral Treatments for Sleep Disorders (pp. 293-298). Academic Press.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.