Żywienie urazy - komu tak naprawdę wyrządza krzywdę?

Żywienie urazy to głębokie i uporczywe uczucie złości, które zaburza równowagę i przyprawia umysł o mdłości. Dlaczego jest tak szkodliwe?
Żywienie urazy - komu tak naprawdę wyrządza krzywdę?

Ostatnia aktualizacja: 25 marca, 2022

Żywienie urazy jest głębokim i uporczywym uczuciem złości, która zaburza równowagę i wywołuje mdłości w ciele i umyśle. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami. Na przykład bycie obrażanym, zdradzonym, oszukiwanym, maltretowanym lub maltretowanym. Każda z tych akcji może prowokować żywienie urazy.

Uraza narasta, aż w końcu przeradza się w chęć zemsty. Pragnienie, które żywi się samym sobą i rośnie do tego stopnia, że zaczyna być nie do zniesienia. W ten sposób stopniowo tworzy się uraza. Stamtąd nie jest trudno przejść do nienawiści. Nienawiść, która nie pozwala się uspokoić i obserwować rzeczy z dystansu. Jak stwierdził Alberto Acosta, profesor psychologii na Uniwersytecie w Granadzie, „Uraza wymaga wcześniejszych doświadczeń gniewu z tą samą osobą”.

Niewątpliwie w pewnym momencie będziesz cierpieć z powodu urazy. Każdy to robi. Często sprawia, że przyjmujesz zachowania, które są całkowicie sprzeczne z twoją prawdziwą osobowością. Dzieje się tak, abyś był w stanie wytrzymać nierównowagę i udrękę, jaką generuje w tobie uraza. Ponieważ z reguły jesteś wierny swoim własnym wzorcom zachowania. Niekoniecznie są one takie same jak zachowania innych.

To, co niektórzy uważają za niewybaczalne przewinienie, inni mogą uznać za nieistotne. W rzeczywistości, chociaż ofensywny czyn może być taki sam, ten, kto uzna go za mniej ważny, odczuje mniej krzywdy.

Żywienie urazy cię więzi

Płaczący chłopiec uczepiony drutu kolczastego

Jest taka bajka, która bardzo dobrze wyjaśnia, czym jest uraza i jak się jej doświadcza.

Dwóch mężczyzn dzieliło celę więzienną przez kilka lat, znosząc wszelkiego rodzaju maltretowanie i poniżanie ze strony strażników. Po uwolnieniu spotkali się lata później. Jeden z nich zapytał drugiego:

– Czy wspominasz czasem strażników?

„Nie, dzięki Bogu, że o nich zapomniałem” odpowiedział: „A co z tobą?”

„Wciąż ich nienawidzę z całej siły” – odpowiedział drugi.

Jego przyjaciel spojrzał na niego przez chwilę, po czym powiedział:

„Żal mi ciebie. Bo to oznacza, że nadal trzymają cię w niewoli”.

Jak widać, uraza staje się więzieniem. Jednak nie jest to narzucone przez innych, ale przez Ciebie. To uczucie głębokiej nienawiści nie pozwala ci iść do przodu, ponieważ wciąż ciągniesz za sobą wszystko z przeszłości. Rzeczy, które naprawdę powinny tam pozostać.

„Rancor to wylew poczucia niższości”

-José Ortega y Gasset-

Kobieta z negatywnymi myślami. Żywienie urazy

Niebezpieczna broń, która cię rani

Poczucie, że ktoś cię skrzywdził niesprawiedliwie, jest częścią życia. Niemniej jednak nie do ciebie należy ich osądzanie. Musisz tylko odpowiadać za siebie, modyfikując swoje wzorce skojarzeń i pamiętając, że jeśli ktoś Cię oszukuje, nie oznacza to, że inni też to zrobią.

Jesteś wyjątkową osobą. Nie popełnij błędu, próbując skłonić innych do myślenia tak, jak chcesz. Nigdy nie będą tym, kim chcesz, żeby były. Pamiętaj, że prawdopodobnie będziesz zawiedziony wiele razy. Musisz zrozumieć, że wszystko się zmienia. Co więcej, jesteś również w stanie rozczarować innych, nawet jeśli może to być niezamierzone.

Jeśli zdecydujesz się zamienić gorycz i głęboką złość w trwałą urazę, wywołasz urazę. Bez wątpienia jest to niebezpieczna broń, która zaburza równowagę i choruje zarówno twoje ciało, jak i umysł, uniemożliwiając ci cieszenie się życiem. Rzeczywiście, nie powinieneś zapominać, że twoja niechęć często wyrządza ci więcej szkody niż to, co ją spowodowało.

W rzeczywistości uraza często kończy się somatyzacją w twoim ciele, powodując niewytłumaczalne choroby związane z tymi negatywnymi uczuciami, które ciągniesz i zatrzymujesz w sobie. Musisz nauczyć się akceptować, że ludzie czasami cię zawiodą i że cię to rozgniewa. Ponadto możesz czuć się sfrustrowany i bezsilny.

„Trzymanie się gniewu jest jak chwytanie rozżarzonego węgla z zamiarem rzucenia nim w kogoś innego; to ty się poparzysz”.

-Budda-

Łańcuchy urazy.

Ostateczna refleksja

Ciągłe nienawidzenie czegoś, co wydarzyło się dawno temu, i nieupuszczanie całego bólu, który zadali ci inni, to miecz obosieczny. Broń, która zwróci się przeciwko tobie. Właściwie tylko ty będziesz cierpieć. Dlaczego chciałbyś zrobić sobie krzywdę w ten sposób?

Kiedy drzemie w tobie uraza, nie ma ona innego celu, jak tylko sprawić, że będziesz ciągle pragnął, aby sprawy potoczyły się źle dla tych, którzy cię skrzywdzili. Nienawidząc, zachowujesz wszystko dla siebie, a jeśli tego nie odpuścisz, będziesz dalej cierpieć.

Jak opisuje mistrz Thich Nhat Hanh: „W chwili, gdy się rozgniewasz, masz skłonność wierzyć, że twoją nędzę stworzyła inna osoba. Obwiniasz ją lub ją za całe swoje cierpienie. Nasienie gniewu w tobie jest główną przyczyną twojego cierpienia. Wiele innych osób, które znalazłyby się w takiej samej sytuacji, nie wpadłoby w złość tak jak ty ”.

Nauczyciel dodaje: „Słyszą te same słowa, widzą tę samą sytuację, a mimo to potrafią zachować spokój i nie dać się ponieść emocjom. Dlaczego tak łatwo się denerwujesz?”. On sam daje nam odpowiedź: „Możesz się bardzo łatwo wściekać, ponieważ twoje ziarno gniewu jest zbyt silne. Jest nim przeszłość”.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.