Kultura egipska – kilka ciekawostek na jej temat

Kultura egipska - piramidy

Starożytny Egipt wyróżniał się wieloma innowacjami w dziedzinie medycyny, nauce i literaturze. Egipskie społeczeństwo było również znacznie bardziej równościowe niż inne. Kultura egipska jest naprawdę fascynująca, dlatego w tym artykule zaprosimy Was na wycieczkę do tego wspaniałego okresu w naszej historii.

Kultura egipska od zawsze była jedną z najbardziej podziwianych i mitycznych. Mówimy być może o najlepiej prosperującej cywilizacji w historii ludzkości. Cywilizacji, która przez lata była kolebką wielkich myślicieli i niezwykłych osiągnięć naukowych, technicznych i akademickich.

W rzeczywistości Egipt, zaraz po Mezopotamii, był drugą cywilizacją, w której rozwijał się język pisany, czyli słynne hieroglify. Pochodzą one od słów hiero (święty) i glifo (zapis), używają struktury, której nie widziano wcześniej na mezopotamskich terytoriach Sumeru i Akadii.

Chociaż badania i interpretacja hieroglifów odeszły na wiele lat w niepamięć, to w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi się nimi interesuje. Wynika to z ponownego wzrostu popularności, jakiego doświadcza kultura egipska. Dzieje się tak w dużej mierze dzięki globalizacji i rozwojowi sieci społecznościowych.

Kultura egipska – ciekawostki

1. Piramidy zostały zbudowane przez wolnych ludzi

Pomimo powszechnego przekonania, piramidy w Egipcie nie zostały zbudowane przez niewolników. Mężczyźni, którzy pracowali przy ich budowie, robili to na podstawie trzymiesięcznych umów, otrzymywali pensję, a ponadto cieszyli się dużym szacunkiem pomimo skromnego pochodzenia.

Wnętrze piramidyPodziw, który wzbudzali był tak wielki, że jeśli któryś z nich umierał podczas pracy, mógł być pochowany w grobowcach nekropolii w Gizie. W ten sposób ludzie tacy byli bliżej piramid faraonów, co było dla nich wielkim honorem. Natomiast niewolnicy wykorzystywani byli raczej do prac domowych.

2. Egipcjanie uwielbiali koty

Wielu ludzi wie, że Egipcjanie uwielbiali koty. Ale nie zdają sobie sprawy do jakiego stopnia. Działo się tak, ponieważ kultura egipska uważała te zwierzęta za inkarnacje boga Ra. W roli jego mordercy wcielał się wąż Apofis (ucieleśnienie chaosu i zła).

Później postać Ra została poddana bogini Bastet. Bogini wojny i ogniska domowego nazwała koty świętymi i nietykalnymi istotami, które nieco później stały się zwierzętami domowymi.

3. Egipcjanie wynaleźli zaprawę murarską

Ten związek używany do tworzenia elementów budowlanych został stworzony przez Egipcjan. Użyli go do tworzenia podstaw piramid, choć obecnie dyskutuje się, czy Etruskowie nie mieli również swojego wkładu w wynalezienie tego materiału.

Piramida Cheopsa była pierwszą, do której budowy użyto zaprawy, około 2600 lat p.n.e. Od tego momentu możliwe było też opracowanie różnego rodzaju tynków. Wśród nich wyróżnić można było tynki do układania, wykończeniowe i dekoracyjne.

4. Kultura egipska była bardziej równościowa niż grecka czy rzymska

W starożytnym Egipcie kobiety miały więcej praw niż ich rówieśniczki w cywilizacji rzymskiej i greckiej. W kulturze egipskiej istniał rozwód, kobiety mogły dziedziczyć (jak w kulturze celtyckiej), a znęcanie się było bardzo źle widziane.

Ramzes i Mojżesz
«Egipskie szachy» autorstwa Lawrence Alma-Tadema. 1865.

 

Ponadto kobiety mogły mieć własne “firmy” i pracować w wielu branżach. Większość z nich dotyczyło oczywiście zdrowia i macierzyństwa.

«Królestwo niebieskie jest w Tobie. I kto zna siebie znajdzie je»

-Przysłowie egipskie-

5. Lewa stopa posągów zawsze znajduje się przed prawą

Jeśli spojrzymy na jakąkolwiek statuę zbudowaną podczas złotego okresu starożytnego Egiptu zauważymy, że lewa stopa zawsze stoi przed prawą. Działo się tak, ponieważ kultura egipska uważała, że lewą stronę ciała za stronę życia, ponieważ po tej stronie znajduje się serce.

Podczas ataków na świątynie wrogowie niszczyli lewe nogi i lewe stopy posągów. W ten sposób symbolicznie niszczyli „życie” faraona, który w ten sposób odchodził w zapomnienie. 

6. Kultura egipska – czerwony kolorem żałoby

Kolor czarny, jak na ironię, kojarzył się w starożytnym Egipcie ze szczęściem. Przekonanie to powstało dzięki pozytywnym wróżbom związanym z czarnym kolorem brzegu Nilu. Zmieniał on barwę z powodu dużej ilości mułu zapowiadając, że następne zbiory będą płodne.

Tymczasem kolor czerwony wiązano z kolorem wnętrza trumny. Był to również kolor, który reprezentował furię, agresję walki i, w mniej symboliczny sposób, krew ofiarowanych zwierząt. Najbogatsze rodziny używały ich podczas pogrzebów.

Kultura egipska przyczyniła się do rozwoju wielu elementów kulturowych (i nie tylko kulturowych), które dziś uważamy za nasze własne. Jej medyczne i naukowe były innowacyjne w porównaniu do jakiejkolwiek innej cywilizacji. Jej imponująca architektura jest również uważana za jeden z najbardziej imponujących przykładów megalomanii.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Dr. Mohammed Ahmed Radi Abouaran, La simbología de los colores en el arte copto, 2012. Universidad de Kafrelsheik (Egipto)
Scroll to Top