Dzisiaj chcemy zaproponować Ci książki wzmacniające wiarę w siebie u dzieci. Dlaczego wiara w siebie jest tak ważna? Doskonałą odpowiedzią na to pytanie jest cytat Karla A. Menningera: „co zostanie zrobione dzieciom, zrobią one społeczeństwu”.
Oczywiście, jako rodzice wszyscy pragniemy wychować szczęśliwe, spełnione dzieci, które wierzą w siebie i mogą robić to, co lubią. To oczywiste, że nasze dzieci będą musiały stworzyć sprawiedliwszy i bardziej zrównoważony świat. Aby wykreować taki rodzaj społeczeństwa, muszą istnieć ludzie, którzy wierzą w siebie, czują się bezpiecznie, są samowystarczalni i którzy są w stanie zainwestować wszystkie swoje umiejętności w pełniejsze życie.
Dlatego właśnie warto bliżej przyjrzeć się tematowi jakim są książki wzmacniające wiarę w siebie u dzieci.
„Starzenie się jest obowiązkowe, ale dorastanie jest opcjonalne”.
-Walt Disney-
Wiara w siebie ma źródło w wiedzy i intuicji
W najwcześniejszym dzieciństwie małe dzieci są spontaniczne i bezpośrednie. To jeden z powodów, dla których interakcja z nimi jest tak ciekawym doświadczeniem. Ale od 7 roku życia zaczynają martwić się „tym, co ludzie powiedzą”, a także opiniami przyjaciół, nauczycieli i członków rodziny.
Ale dzieci wcale nie muszą tracić pewnych części tej spontanicznej natury. Pokaż im, jak przetwarzać emocje bez tłumienia ich. Jeśli chcesz, aby rozwijały się w odpowiedni, bezpieczny sposób, musisz pokazać im sposób wyrażania emocji w sposób asertywny. Dzieci mają prawa, a Twoją misją jest zapewnienie, że będą je znać aby nikt nie mógł im zagrozić, gdy nie ma Cię w pobliżu.
W przeciwnym razie Twoje dzieci odsuną się od swoich emocji. To spowoduje także ukrycie części ich tożsamości. Musisz pamiętać, że dziecko, podobnie jak dorosły, który nie jest pewien swojej tożsamości, traci część siebie. A ta strata daje początek niepewności.
Książki wzmacniające wiarę w siebie u dzieci
Aby ułatwić Ci to nie lada zadanie, chcemy zaproponować książki wzmacniające wiarę w siebie u dzieci. Czytanie tych książek pokaże dzieciom, że na ich marzenia i potrzeby zawsze jest miejsce i nauczą ich, jak rozpocząć bezpośredni dialog z własnymi emocjami.
Pomoże to dziecku zidentyfikować i wyrazić emocje w sposób, który nie zaszkodzi ani jemu ani nikomu innemu. Te książki przyczynią się do tego, aby Twoje dzieci czuły się bezpieczniej, pewniej wobec swojego potencjału i aby miały silną samoocenę. Koniecznie zanotuj ich tytuły!
Stado
Zaczniemy listę od The Flock (Stado), autorstwa Margarity del Mazo. To książka z pięknymi ilustracjami, które śmieszą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Znajdziesz tu także piękną lekcję o szacunku do siebie, sąsiadów i wobec różnorodności.
Autorka opowiada historię bardzo szczególnej grupy owiec, tych, które liczymy, kiedy nie możemy zasnąć. Wszystko było dobrze, gdy owce wychodziły, aby myśleć, biegać, skakać i iść przed siebie… aż do chwili, gdy zniknęła owieczka numer 4.
Kruk
Teraz spójrzmy na Crow (Kruk), autorstwa Leo Timmersa. Jest to kolejna ilustrowana książka, która czule odnosi się do potrzeby czucia się kochanym, którą odczuwa każdy człowiek. To, że ktoś jest inny, nie oznacza, że pozostali mogą traktować go inaczej.
W tym przypadku tak właśnie dzieje się z krukiem, który jest głównym bohaterem tej historii. Żaden z ptaków nie chce o nim nic wiedzieć, a on nie rozumie, dlaczego. Wszystko zmienia się, gdy kruk przejmuje kontrolę nad swoim życiem i dowiaduje się, że nie musi być kimś, kim nie jest, aby inni go zaakceptowali.
Mały groszek
Nadszedł czas na The Little Pea (Mały groszek), Érika Battuta. Tutaj głównymi bohaterami jest kilka groszków, które są zmuszone pozostać uprzejme i spokojne w strąku, w kolejności, w jakiej się urodziły.
Wszystko się zmienia, gdy jeden z groszków decyduje, że nie chce być taki jak reszta. Odwaga, jaką musi się wykazać, aby złamać normy i wydostać się na świat, jest prawdziwym, najważniejszym tematem tej historii.
Kocham cię (prawie zawsze)
Teraz porozmawiamy o I Love You (Nearly Always) autorstwa Anny Llenas. W tym przypadku głównym bohaterem opowieści jest bezwarunkowa miłość, która wykracza poza społeczne konwencje, skazy i różnice.
Postaciami w tym opowiadaniu jest robak Lolo i świetlik Rita. Lolo i Rita bardzo się od siebie różnią. Lolo jest perfekcjonistą z tendencją do kontrolowania wszystkiego, a Rita zawsze improwizuje. Ale jeśli chodzi o miłość, równowaga zawsze jest możliwa.
Zły przypadek pasków
Naszą listę książek kończy Bad Case of Stripes Davida Shannona. Czy naprawdę musisz coś zrobić, ponieważ wszyscy inni to robią? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w tej zabawnej książce.
Mała dziewczynka Camila Flan mimo że uwielbia smak fasolki, nie je jej, ponieważ nikt inny tego nie robi. Ze względu na pragnienie przynależności do grupy, stara się robić wszystko tak jak inni. Ale szybko się orientuje, że nie jest to odpowiednia droga.
„Nie uważał za błąd brania udziału w swoim dzieciństwie, części swoich marzeń”.
-Marc Levy-
Przedstawiliśmy dzisiaj książki wzmacniające wiarę w siebie u dzieci. Przedstawione w nich historie są naprawdę zabawne i bardzo przyjemne w czytaniu, nawet dla najmłodszych. Podlewaj ogród dzieciństwa, aby wychować dzieci, które wierzą w siebie i rozwijają się w pełnych szczęścia i spełnionych ludzi, którzy wierzą, że są wyjątkowi i cudowni.