Kradzież tożsamości w mediach społecznościowych

Czy kiedykolwiek skradziono Ci tożsamość na Instagramie, Facebooku lub Twitterze? Jeśli tak, czy opublikowano zdjęcia w Twoim imieniu? To doświadczenie, którego doświadczyły miliony ludzi. To zarówno bolesne, jak i traumatyczne.
Kradzież tożsamości w mediach społecznościowych
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego, 2023

Anna ma konto na Instagramie, które śledzi wielu obserwujących. Dzięki tej platformie mediów społecznościowych może prowadzić działalność związaną z artykułami papierniczymi. Jednak pewnego dnia, gdy próbuje się zalogować, odkrywa, że nie jest w stanie tego zrobić. Została zhakowana. Co więcej, hakerzy żądają pieniędzy za przywrócenie jej konta. Tak, w skrócie, wygląda kradzież tożsamości w dzisiejszych czasach.

Coś podobnego przytrafiło się Sebastianowi. Jest dziennikarzem i zwykle wykorzystuje Twittera do publikowania swoich artykułów. Nagle orientuje się, że ktoś przejął jego nazwę użytkownika i hasło i w jego imieniu publikuje informacje o kryptowalutach i pornografii.

Takie doświadczenia zdarzają się codziennie tysiącom ludzi na całym świecie. Kradzież tożsamości w mediach społecznościowych jest doświadczana w niepokojący sposób. W wielu przypadkach powoduje to ogromne cierpienie psychiczne.

Poza wymuszeniem ekonomicznym, które może się za tym kryć, lub pogorszeniem publicznego wizerunku ofiary, dochodzi również do szkód psychicznych. Z jednej strony zrozumiałe jest, że ofiara doświadcza złości i frustracji z powodu napadu. W końcu nie jest łatwo zrozumieć, dlaczego ktoś to robi. Ponadto osoby te mogą obwiniać się za niewystarczającą ochronę swoich danych osobowych.

Z drugiej strony ofiara może również doświadczyć połączenia emocji, gdy zda sobie sprawę, że ktoś inny przejął kontrolę nad czymś, co do niej należy. Dzisiaj media społecznościowe są twarzą naszych publicznych osobowości, a zatem są powiązane z naszymi tożsamościami.

Media społecznościowe dla wielu osób to coś więcej niż narzędzie pracy. Jest to część ich życia i jest powiązana z ich poczuciem projekcji społecznej.

kobieta cierpiąca na kradzież tożsamości w mediach społecznościowych
Brak dostępu do konta na Instagramie czy Facebooku i widok kontrolujących je innych osób powoduje ogromne cierpienie psychiczne.

Kradzież tożsamości w mediach społecznościowych: dlaczego ja?

Nasze dane w mediach społecznościowych to ropa XXI wieku. Są kupowane, sprzedawane i uzurpowane. Ponadto równoległy wszechświat online pragnie wiedzieć wszystko o naszym zachowaniu. Wszystkie aplikacje na telefonach komórkowych, szpiegują nas i przechowują informacje o tym, co robimy i co lubimy. Jesteśmy tego w pełni świadomi, a nawet wyrażamy na to zgodę.

Jednak poza dużymi firmami technologicznymi istnieją też cyberprzestępcy. Nie tylko nas szpiegują, ale mogą podszywać się pod naszą tożsamość, tworząc identyczne konta lub kradnąc nasze. Ten rodzaj marketingu może być niezwykle lukratywny i istnieją prawdziwe grupy przestępcze zorientowane na hakowanie. Dlaczego jednak to robią?

 • W celach gospodarczych. Hakerzy mogą nas szantażować, gdy chcemy odzyskać nasze konta, poprosić nas o pieniądze lub rozpocząć działalność gospodarczą, podszywając się pod nas.
 • Aby wykraść od nas dane osobowe.
 • W celu rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania (złośliwych programów komputerowych).
 • W celu publikowania w naszym imieniu i kierowania ruchu na własne konta.
 • Aby szkodzić naszej reputacji: podważać i niszczyć nasz publiczny wizerunek.

Pierwszą rzeczą, którą możesz sobie pomyśleć, jeśli Twoje konta w mediach społecznościowych zostaną skradzione, jest: dlaczego ja? To poczucie bezradności może być naprawdę niepokojące, a nawet utrudniać normalne funkcjonowanie.

Przejęcie konta mediach społecznościowych: porwanie psychologiczne o dużym wpływie

Co roku Identity Theft Resource Center (ITRC) publikuje raport na temat kradzieży tożsamości na całym świecie. Raport z 2022 roku ujawnił, że czterech na dziesięciu konsumentów mediów społecznościowych zostało ofiarą kradzieży. 85 procent z nich miało konta na platformie Instagram.

Kradzież tożsamości w mediach społecznościowych jest szczególnie niepokojąca, ponieważ programiści nie ułatwiają zwrotu skradzionego konta użytkownikowi. Rzeczywiście, proces ten jest powolny i pracochłonny.

Wollongong University of Dubai przeprowadził badanie, które twierdzi, że potrzeba więcej analiz, aby zrozumieć psychologiczny wpływ tych sytuacji.

Oto niektóre z emocji, których możesz doświadczyć, jeśli jesteś ofiarą tego rodzaju przestępstwa:

Nieporozumienie i frustracja

Kradzież tożsamości w mediach społecznościowych dotyczy nie tylko wpływowych osób lub osób z dużą liczbą obserwujących. Wręcz przeciwnie, każdy, niezależnie od swojego statusu społecznego, jest celem cyberprzestępców. Jeśli Ci się to przydarzy, pierwszą rzeczą, której doświadczysz, będą uczucia niezrozumienia, gniewu i frustracji.

Poczucie, że skradziono część Ciebie

Kradzieży tożsamości nie można porównać do kradzieży przedmiotu. To o wiele poważniejsze doświadczenie. W efekcie jest to utrata części tożsamości.

Media społecznościowe, oprócz tego, że są narzędziem pracy, to Twój głos i osobowość publiczna. Dlatego możesz postrzegać kradzież tożsamości jako formę fizycznej agresji. Jeśli tak, możesz odczuwać ból emocjonalny, a nawet dyskomfort psychosomatyczny.

Niemożność powrotu do normalności

Utrata tożsamości na Facebooku, Twitterze czy Instagramie może oznaczać, że nie będziesz w stanie odzyskać normalności swojego życia. Może używałeś tych platform jako narzędzia pracy. Albo spędziłeś tam godziny, szukając posiłków, wchodząc w interakcje i publikując posty. Niezależnie od przypadku, Twoje rutyny zostały zakłócone. Co więcej, możesz mieć wrażenie, że „czegoś Ci brakuje” i że jesteś źle rozumiany przez otoczenie.

Niepokój i zmiany nawyków

Gniew, oburzenie, poczucie niesprawiedliwości i demon niepokoju. Z powodu tego, co się stało, Twój umysł nie przestaje intensywnie pracować. Ten uporczywy niepokój może przełożyć się na bezsenność lub zaburzenia odżywiania. Twoja osobowość również może ulec zmianie. Ponadto brakuje Ci cierpliwości, a nawet motywacji, jeśli chodzi o wykonywanie codziennych zadań i obowiązków.

Każdy doświadcza pewnych zmian w wyniku kradzieży tożsamości w mediach społecznościowych. Jednak ci, którzy używają tych platform jako narzędzia pracy, do interakcji lub jako mechanizmu do osiągnięcia wzmocnienia społecznego, czują się bardziej dotknięci.

osoba, która padła ofiarą kradzieży tożsamości w sieciach społecznościowych
Uwierzytelnianie dwuetapowe to jedno z najskuteczniejszych narzędzi, jeśli chodzi o zapobieganie kradzieży kont w mediach społecznościowych.

Co można zrobić?

Jeśli chodzi o zapobieganie kradzieży tożsamości w mediach społecznościowych, musisz zacząć myśleć o tych kanałach tak, jakby były Twoim domem. Musisz znaleźć mechanizmy ochrony, aby nikt nie mógł naruszyć Twojej przestrzeni osobistej i tego, co do Ciebie należy i Cię definiuje. Poniższe informacje mogą być przydatne.

 • Sprawdź ustawienia bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach.
 • Użyj uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA).
 • Twórz silne hasła.
 • Bądź na bieżąco i poznaj techniki phishingowe stosowane w kradzieży tożsamości.
 • Unikaj podawania swoich danych osobowych w mediach społecznościowych.
 • Nie akceptuj zaproszeń do znajomych od osób, których nie znasz.
 • Unikaj klikania linków od nieznanych osób.
 • Nie odpowiadaj na wiadomości od osób, których nie znasz, proszących o podanie danych osobowych.

Na koniec pamiętaj, że każdy może paść ofiarą tego typu doświadczeń. Ból i cierpienie są prawdziwe. Jeśli więc tego potrzebujesz, nie wahaj się poprosić o specjalistyczną pomoc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.