Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 280 milionów ludzi na całym świecie cierpi na depresję. Dlatego możemy śmiało stwierdzić, że jest to powszechne zaburzenie nastroju rozpowszechnione na całym świecie. W rzeczywistości dotyczy to około 3,8 procent ludzi. Należą do nich 5,0 procent dorosłych i 5,7 procent dorosłych w wieku powyżej 60 lat.
Naukowcy z różnych dyscyplin, próbujący zrozumieć rozpowszechnienie tego zaburzenia, stwierdzili, że korzystanie z mediów społecznościowych może być kluczowym czynnikiem ryzyka. Według badań opublikowanych w Journal of Social and Clinical Psychology może to być nawet czynnik przyczynowy. Badanie to wykazało, że im mniej czasu ludzie korzystali z mediów społecznościowych, tym mniej byli przygnębieni i samotni.
Co więcej, ostatnie badania wykazały, że ludzie, którzy stale korzystają z mediów społecznościowych, są bardziej narażeni na rozwój depresji w ciągu następnych sześciu miesięcy, niezależnie od ich osobowości.
Korzystanie z mediów społecznościowych związane z depresją
Jak już wspomnieliśmy, korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się z depresją. Jednak liczba badań, które miały ustalić, w jaki sposób cechy osobowości mogą wchodzić w interakcje z tymi dwoma elementami, znacznie wzrosła w ostatnim czasie. Na przykład badanie opublikowane w Journal of Affective Disorders Reports miało na celu rozwiązanie tego problemu.
Dane uzyskano na próbie 978 osób w wieku od 18 do 30 lat w USA. Zastosowane miary obejmowały PHQ-19 (Kwestionariusz Zdrowia Pacjenta), który ocenia depresję oraz Inwentarz Wielkiej Piątki, który ocenia otwartość, sumienność, ekstrawersję, ugodowość i neurotyzm. Aby zmierzyć wykorzystanie mediów społecznościowych, wykorzystano raport własny dotyczący dziesięciu najpopularniejszych mediów społecznościowych wykorzystywanych przez uczestników.
Wyniki badania
Wśród ustaleń było to, że osoby o wysokim poziomie ugodowości były o 49 procent mniej narażone na depresję niż osoby, które uzyskały niskie wyniki w tej kategorii. Z drugiej strony osoby z wysokimi wynikami neurotyzmu były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój depresji niż osoby z niskim neurotyzmem.
Związek między neurotyzmem a depresją jest zgodny z wcześniejszymi badaniami. Rzeczywiście, eksperci opisują tę cechę osobowości jako silny predyktor zaburzeń depresyjnych (Kotov i in., 2010; Noteboom i in., 2016). Dodatkowo neurotyczność wiąże się ze zmniejszoną satysfakcją z życia i zmniejszonym pozytywnym afektem.
Najistotniejsze z tych wyników było to, że niezależnie od typu osobowości korzystanie z mediów społecznościowych zwiększało ryzyko przyszłych diagnoz depresji. Ponadto w przypadku każdej cechy osobowości korzystanie z mediów społecznościowych było silnie związane z rozwojem depresji.
Dlaczego media społecznościowe prowadzą do problemów ze zdrowiem psychicznym?
Wyjaśnienia powiązania są takie, że w mediach społecznościowych ludzie częściej porównują się z innymi, którzy wydają się wyglądać jak najlepiej. Rodzi to urazę, niską samoocenę i inne problemy związane z obrazem siebie i samooceną.
Innym wyjaśnieniem jest to, że paradoksalnie media społecznościowe mogą izolować ludzi i sprawiać, że czują się samotni. Dzieje się tak, ponieważ czas, który na to poświęcają, zabiera miejsce na interakcje społeczne w prawdziwym życiu. Ponadto media społecznościowe wpływają na sposób, w jaki ludzie utrzymują swoje relacje i wchodzą w interakcje z innymi.
„Nawiązywanie kontaktów z ludźmi wirtualnie może zwiększać ryzyko nieporozumień lub błędnego postrzegania, prowadzące do trudności w związku i potencjalnego ryzyka rozwoju problemów ze zdrowiem psychicznym” – twierdzi Merril, jeden z autorów badania.
To badanie jest jednym z wielu, które mówią o negatywnym wpływie mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne. Rzeczywiście, kilka badań już wykazało, że długotrwałe korzystanie z platform mediów społecznościowych może być związane z negatywnymi oznakami i objawami depresji, lęku i stresu (Berryman i in., 2018; O’Reilly i in., 2018). Mogą również wywierać presję na ludzi, aby dostosowali się do pewnych stereotypów lub byli tak popularni jak inni.
Jak zapobiegać negatywnym skutkom mediów społecznościowych?
Po pierwsze, musimy podkreślić, że media społecznościowe nie są takie złe. Przynoszą też pewne korzyści. Najważniejsze, aby wiedzieć, jak z nich korzystać. Aby zapobiec niepożądanym skutkom, ważne jest zwracanie uwagi na to, w jaki sposób używasz ich na co dzień (ile i w jakim celu).
Sugerujemy instalowanie aplikacji na telefonie komórkowym, które pomogą Ci śledzić, na jaką skalę i jak korzystasz z mediów społecznościowych. Jeśli stanie się to zbyt denerwujące, rozważ wyłączenie powiadomień na jakiś czas lub usunięcie aplikacji z telefonu, aż poczujesz się lepiej.
Miecz obosieczny różnych platform cyfrowych polega na tym, że chociaż mogą one pomóc ci w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich, gdy czujesz się przygnębiony, mogą również pogorszyć twoje niezdrowe wzorce myślowe. Wreszcie, jeśli uważasz, że nie masz kontroli nad korzystaniem z mediów społecznościowych lub pojawiają się u Ciebie objawy depresji, rozważ skontaktowanie się z terapeutą. Wyszkolony specjalista ds. zdrowia psychicznego pomoże Ci opracować plan dostosowany do Twoich własnych problemów i potrzeb.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Berryman, C., Ferguson, C. J., & Negy, C. (2018). Social media use and mental health among young adults. Psychiatric quarterly, 89(2), 307-314.
- Hunt, M. G., Marx, R., Lipson, C., & Young, J. (2018). No more FOMO: Limiting social media decreases loneliness and depression. Journal of Social and Clinical Psychology, 37(10), 751-768.
- Ivie, E. J., Pettitt, A., Moses, L. J., & Allen, N. B. (2020). A meta-analysis of the association between adolescent social media use and depressive symptoms. Journal of affective disorders, 275, 165-174.
- Jensen, R. A., Kirkegaard Thomsen, D., O’Connor, M., & Mehlsen, M. Y. (2020). Age differences in life stories and neuroticism mediate age differences in subjective well‐Applied Cognitive Psychology, 34(1), 3-15.
- Karim, F., Oyewande, A. A., Abdalla, L. F., Ehsanullah, R. C., & Khan, S. (2020). Social media use and its connection to mental health: a systematic review. Cureus, 12(6).
- Kotov, R., Gamez, W., Schmidt, F., & Watson, D. (2010). Linking “big” personality traits to anxiety, depressive, and substance use disorders: a meta-analysis. Psychological bulletin, 136(5), 768.
- O’reilly, M., Dogra, N., Whiteman, N., Hughes, J., Eruyar, S., & Reilly, P. (2018). Is social media bad for mental health and wellbeing? Exploring the perspectives of adolescents. Clinical child psychology and psychiatry, 23(4), 601-613.
- Merrill, R. A., Cao, C., & Primack, B. A. (2022). Associations between social media use, personality structure, and development of depression. Journal of Affective Disorders Reports, 10, 100385.
- Noteboom, A., Beekman, A. T., Vogelzangs, N., & Penninx, B. W. (2016). Personality and social support as predictors of first and recurrent episodes of depression. Journal of affective disorders, 190, 156-161.
- University of Arkansas. (2022, 3 de octubre). Social media use linked to developing depression regardless of personality. https://news.uark.edu/articles/62109/social-media-use-linked-to-developing-depression-regardless-of-personality
- Depression Fact Sheet. (2020). Retrieved from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression (accessed March 09, 2021).