Korzyści z ekspresji emocjonalnej - poznaj je!

Korzyści z ekspresji emocjonalnej - poznaj je!

Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia, 2020

Na poziomie klinicznym stwierdzono, że prawidłowa ekspresja emocjonalna uwalnia nas, przybliża do lepszego subiektywnego samopoczucia i daje wiele innych korzyści. Porozmawiajmy więc, nie ukrywajmy niczego, piszmy, tańczmy. Nawet jeśli się tym nie dzielimy, nawet jeśli robimy to tylko po to, aby oczyścić nasze umysły.

Korzyści z ekspresji emocjonalnej mogą być niezliczone.

W swoim bestsellerze dotyczącym inteligencji emocjonalnej (IE) Daniel Goleman wyjaśnił, że sukces danej osoby nie zależy w 100% od jej IQ ani tytułów akademickich. Inteligencja emocjonalna ma większą wagę.

IE, jak zauważa Goleman, to zdolność rozpoznawania uczuć własnych i uczuć innych, aby dobrze zarządzać emocjami i mieć bardziej produktywne relacje z otaczającymi nas ludźmi.

Ludzie posiadający tę umiejętność wiedzą, jak rozpoznać swoje emocje i dlaczego je odczuwają. Rozpoznają, w jaki sposób ich uczucia wpływają na ich wyniki i są w stanie powiązać je z ich wartościami i celami.

«Inteligencja emocjonalna to sposób na rozpoznanie, zrozumienie i wybranie tego, jak myślimy, czujemy i działamy. Tworzy nasze interakcje z innymi ludźmi i nasze własne zrozumienie. Określa, w jaki sposób i dlaczego się uczymy. Pozwala nam ustalać priorytety. Określa większość naszych codziennych działań. Badania sugerują, że determinuje co najmniej 80% sukcesu w naszym życiu ”.

-Joshua Freedman-

Serce w mózgu

7 korzyści z ekspresji emocjonalnej

Można powiedzieć, że inteligencja emocjonalna ma trzy aspekty. Z jednej strony odnosi się do umiejętności nawiązywania relacji z innymi ludźmi, a także do zdolności do regulowania indywidualnych informacji emocjonalnych.

Drugi sposób obejmuje organizację wszystkich aspektów osobowości, które przyczyniają się do sukcesu. Na koniec, służy do opisania zdolności do regulowania i zarządzania informacjami emocjonalnymi (Mayer i in. 2000b).

Ogólnie rzecz biorąc, inteligencja emocjonalna odnosi się do zdolności postrzegania, rozumienia, rozumowania i zarządzania emocjami siebie i innych (Goleman 1998; Mayer i in. 2000b). Ponadto wiąże się ze zdolnością bycia świadomym emocji i ich wpływu na tak zwane tradycyjne inteligencje i interakcji z nimi.

W szczególności skupię się na sekcji inteligencji emocjonalnej, która odpowiada zdolności regulowania i zarządzania informacjami emocjonalnymi. Ekspresja emocjonalna i świadomość emocjonalna to umiejętności, które pomagają nam:

  • Oddzielić się od emocji.
  • Zapobiegać konfliktom i je rozwiązywać.
  • Zwracać uwagę na zakłócenia.
  • Połączyć się z naszymi potrzebami.
  • Zrozumieć emocje.
  • Uzyskać zrozumienie i wsparcie.
  • Ulżyć napięciu.

„Nie zapominajmy, że małe emocje są wspaniałymi kapitanami naszego życia i słuchamy ich nie zdając sobie z tego sprawy”.

Vincent Van Gogh

Żyjemy w społeczeństwie, które nie kształci nas do bycia inteligentnymi emocjonalnie

Niektórzy autorzy twierdzą, że ważne jest wzięcie pod uwagę, że obecnie nasze społeczeństwo jest bardzo zaniepokojone agresją, konfliktem społecznym, a zwłaszcza przemocą w szkole.

W obliczu tej uogólnionej sytuacji warto zapytać, czy pilnie potrzebujemy stworzyć odpowiednie ramy edukacyjne, aby społeczeństwo obniżyło częstotliwość „porwań emocjonalnych”.

W tym celu konieczne jest lepsze zrozumienie naszych emocji i emocji innych osób, a także większa kontrola w sytuacjach osobistych i społecznych, w których dąży się nie tylko do celów „równowagi osobistej”, zgodnie z obecnym systemem edukacji, ale także do celów „równowagi społecznej” (Gutiérrez i García Cué, 2015).

Przytulona para

Komunikacja i ekspresja emocjonalna jest koniecznością dla społeczeństwa w kryzysie. Jeśli brakuje nam inteligencji emocjonalnej za każdym razem, gdy pojawia się stres ludzki mózg przełącza się na autopilota.

Ma wtedy tendencję do robienia tego samego, tylko w bardziej skomplikowany sposób. Co jest niewłaściwym podejściem w dzisiejszym świecie.

Według Petera Saloveya, jednego z wiodących pionierów badań nad inteligencją emocjonalną i promocji zdrowia, w następnej dekadzie zobaczymy badania pokazujące, że umiejętności i kompetencje emocjonalne mają wiele wspólnego z naszymi osiągnięciami w różnych obszarach.

„Nauczanie Sokratesa o samopoznaniu i uświadomieniu sobie swoich uczuć w momencie, gdy się pojawiają jest kamieniem węgielnym inteligencji emocjonalnej”.

-Daniel Goleman-

To może Cię zainteresować ...
Emocje dzieci i trzy kolory świateł – poznaj bliżej tę metodę
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Emocje dzieci i trzy kolory świateł – poznaj bliżej tę metodę

System trzech świateł znany z ruchu ulicznego może pomóc dzieciom w wieku 4 do 10 lat lepiej zrozumieć i kontrolować swoje emocje.