Inteligencja emocjonalna w pracy - dlaczego jest ważna?

Inteligencja emocjonalna w pracy - dlaczego jest ważna?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Inteligencja emocjonalna w pracy jest tematem o którym mówiono dużo, nawet poza środowiskiem akademickim. Tradycyjna inteligencja odnosi się do naszej zdolności rozwiązywania problemów logicznie. Z drugiej strony, inteligencja emocjonalna jest związana z naszą zdolnością do zrozumienia i zarządzania naszymi własnymi emocjami, tak samo jak i emocjami innych ludzi.

Chociaż możemy zastosować umiejętności związane z tą zdolnością w wielu różnych sytuacjach, szczególnie ważna jest inteligencja emocjonalna w pracy. Osoby, które zdecydowały się zastosować umiejętności inteligencji emocjonalnej w tym kontekście, zauważyły ​​znaczną poprawę, zarówno pod względem zadowolenia z pracy jak i związku z współpracownikami. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że bycie inteligentnym emocjonalnie jest kluczem do uzyskania większych dochodów.

W dzisiejszym artykule nauczymy Cię jakie zastosowanie ma inteligencja emocjonalna w pracy, koncentrując się na trzech kluczowych aspektach: poszukiwaniu pracy, profesjonalnych wynikach i zdolnościach przywódczych. Zanim jednak przejdziemy do tematu, porozmawiajmy trochę o tym czym jest inteligencja emocjonalna w pracy i na co dzień, i co tak naprawdę oznacza.

Współpracownicy

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Goleman, twórca tej definicji powiedział, że składa się ona z pięciu różnych umiejętności:

  • Znajomość samego siebie: Umiejętność rozumienia własnych uczuć i nastrojów. Ponadto oznacza to, że wiesz kim jesteś, wiesz jakie masz wartości, cele i umiejętności.
  • Samoregulacja: Umiejętność kontrolowania swoich emocji. W ten sposób możesz użyć ich na swoją korzyść zamiast z nimi walczyć.
  • Motywacja: Odnosi się do umiejętności wyznaczania sobie wymagających celów i koncentrowania się na ich osiągnięciu pomimo przeciwności losu.
  • Empatia: Znana również jako zdolność rozumienia uczuć, emocji i potrzeb innych osób. Czasami empatia opisywana jest jako “postawienie się na czyimś miejscu”.
  • Umiejętności społeczne: Zestaw umiejętności, które mogą pomóc Ci skuteczniej odnosić się do innych osób. Obejmuje to umiejętności takie jak przywództwo, perswazja i intuicja społeczna.

Te pięć wymiarów określa kierunki, w których może się rozwijać inteligencja emocjonalna w pracy. Jednak w zależności od sytuacji, niektóre z nich będą przydatne bardziej niż inne.

Inteligencja emocjonalna w pracy: jak z niej korzystać przy poszukiwaniu nowej pracy

Aby zastosować inteligencję emocjonalną w pracy, trzeba ją mieć już wcześniej. Inteligencja emocjonalna to podstawowa umiejętność w zdobyciu nowej pracy.

W dzisiejszych czasach uzyskanie “interesującej pracy” nie zależy tylko od silnych umiejętności. Empatia, sposób w jaki się komunikujesz i Twoje umiejętności społeczne zapewnią Ci sukces w pracy. Ze względu na dużą konkurencję, która obecnie istnieje na rynku pracy, decyzja podejmowana przez dział zasobów ludzkich może być w większym stopniu uzależniona od emocji (ich i Twoich) niż od rzeczywistego CV.

“Zmieniają się zasady pracy. Jesteśmy osądzani na podstawie nowego kryterium: nie tylko dzięki temu jak inteligentni jesteśmy lub dzięki naszemu treningowi i wiedzy fachowej, ale także dzięki temu jak dobrze radzimy sobie sami i z innymi ludźmi.”

-Daniel Goleman-

Kobieta w pracy

Co więcej, samoregulacja jest również kluczowym czynnikiem przy poszukiwaniu nowej pracy. Bez tego po kilku pierwszych niepowodzeniach będzie Ci bardzo trudno iść naprzód. Stracisz motywację i znalezienie pracy, która Ci się podoba, będzie jeszcze trudniejsze.

Inteligencja emocjonalna w miejscu pracy

Wykorzystanie inteligencji emocjonalnej w pracy nie kończy się po uzyskaniu pracy. Przeciwnie, w wymagających środowiskach takich jak te we współczesnych firmach, zdolności o których mówiliśmy wcześniej są kluczowe. Są nie tylko ważne dla wydajności w pracy, ale także dla dobrego samopoczucia.

Ponadto, według przeprowadzonych badań, 30% pracowników w Hiszpanii twierdzi, że jest niezadowolonych ze swojej pracy. Mimo że ta liczba mieści się w granicach średniej, nadal jest dość wysoka. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na tę liczbę, jednak nie ma wątpliwości, że brak inteligencji emocjonalnej jest jednym z nich.

  • W jaki sposób będziesz w stanie wybrać pracę, którą lubisz jeśli wcześniej nie zrozumiesz siebie? (Znajomość samego siebie).
  • Kiedy coś pójdzie nie tak, czy pozwolisz by apatia przejęła kontrolę nad Twoim życiem, czy może spróbujesz iść naprzód? (Samoregulacja, motywacja).
  • Czy będziesz w stanie zrozumieć swoich współpracowników i mieć z nimi dobre relacje, pomimo tego, jak bardzo się od nich różnisz? (Empatia, umiejętności społeczne).

Inteligencja emocjonalna w pracy menadżerów

Ponadto, co by się stało, gdybyś to Ty zarządzał zespołem roboczym? Można by pomyśleć, że to oni muszą być inteligentni emocjonalnie, prawda?

Szef i pracownik

Cóż, mylisz się. Zdolności, które szef lub menadżer mają, aby motywować i rozumieć swoich pracowników są kluczowe dla stworzenia przyjemnego środowiska pracy. Bez nich przywództwo nie będzie ukierunkowane na to, co najlepsze dla całego zespołu. W konsekwencji może to prowadzić do kłótni między współpracownikami.

“Przywództwo nie jest dominacją. To sztuka przekonywania ludzi do pracy na rzecz wspólnego celu.”

-Daniel Goleman-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.