Konfrontacja – trzeba czy nie stawić temu czoła?

kobieta o zachodzie słońca

Agresja jest jednym z najmniej zrozumianych i najbardziej trudnych do poradzenia sobie instynktów występujących u ludzi. Ogólnie rzecz biorąc ma negatywne konotacje. Jest jedną z części składowych naszego zestawu narzędzi do przetrwania i służy podstawowemu celowi. Przykładem tego ożywienia jest sytuacja, w której musimy czegoś wymagać, na czym nam zależy. Konfrontacja jest jedną z tych sytuacji, która wymaga naszej asertywności.

Często czujemy się sparaliżowani z powodu wątpliwości, że jeśli staniemy w obliczu jakiejś osoby będziemy zbyt wrażliwi na coś, co nie jest warte takiego podekscytowania. Czy to naprawdę ma znaczenie, że muszę o to walczyć? To nie jest łatwa dedukcja i zależy od subiektywnej wartości, o której decyduje każda osoba w zależności bardziej od naszego nastroju niż od jakiejkolwiek obiektywnej rzeczywistości. Konfrontacja zwykle nie jest łatwym zadaniem.

Dylemat czy domagać się tego co chcesz, może być bardziej istotny niż sądziłeś na początku. Kiedy istnieje potrzeba aby tego wymagać, a ty tego nie robisz, wtedy pozwalamy każdemu wejść nam na głowę. Kiedy konfrontujemy kogoś z czymś, co nie zasługuje na cały nasz wysiłek, możemy wywołać niepotrzebny konflikt. Jeśli dana sytuacja jest wystarczająco ważna, oba wybory mogą mieć kluczowe znaczenie.

Wskazówki dotyczące decydowania, kiedy należy się z kimś skonfrontować

Pytanie brzmi: jakie kryteria powinniśmy zastosować, aby zdecydować kiedy jest odpowiedni czas, aby odeprzeć irytującą, nieprzyjemną lub szkodliwą sytuację? Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy położyć nacisk jest to, że nie każda skarga, czy to osobista, czy związana z biznesem jest uzasadniona.

dziewczyna i motyl

Na początku powinniśmy upewnić się, czy pojawiający się problemu jest nieunikniony, gdy:

  • Podstawowe prawo człowieka jest kwestionowane. W tym przypadku nigdy nie powinniśmy milczeć. Zachowanie milczenia w pewnych okolicznościach otwiera drzwi do niewiarygodnego braku szacunku i braku uwagi.
  • Kiedy wyrządzona szkoda wykracza poza bezpośrednie reperkusje i wpływa ogólne na średnio- i długoterminowe dobro. W tym przypadku zachowanie milczenia może wydłużyć negatywne doświadczenie.
  • Jeśli z premedytacją narusza się umowę lub pakt: jeśli dana transakcja została zawarta, a następnie zerwana, jest to ważny powód do zabrania głosu. Nie możesz tak po prostu zmienić reguł gry, w którą gramy. Jeśli nie wnosisz skargi, akceptujesz nową normę, nawet jeśli jest ona krzywdząca dla niektórych osób.
  • Kiedy zagraża ludzkiej godności: Może to oznaczać fizyczne, werbalne lub symboliczne zagrożenia. Żaden z tych przypadków nie jest akceptowalny. Pozostanie w milczeniu lub biernym jest tym samym co zaakceptowanie tego działania.

Kiedy się powstrzymać?

Podobnie jak istnieją kryteria decydujące o tym, kiedy zabrać głoś, istnieją również sygnały sugerujące, kiedy konfrontacja może być przesadzona. Po pierwsze, gdy ktoś sprawia ból, denerwuje lub oddziałuje na nas nieumyślnie. W tych przypadkach wyrządzenie krzywdy nie jest intencją, w końcu dotykają one kogoś innego bez znaczenia z powodu okoliczności. Dlatego po co konfrontować się z nimi w tym przypadku?

Nie jest dobrym pomysłem powodowanie konfrontacji z powodu zranienia naszego ego lub próżności. Na przykład, gdy ktoś nie zaprasza nas do jakiejś inicjatywy grupowej, do której chcielibyśmy należeć. Lub gdy nie jesteśmy traktowani jak królowie, nawet jeśli niekoniecznie nas źle traktują. W takich przypadkach nasza frustracja wywodzi się z narcyzmu, ​​który powinniśmy zwalczać, a nie usprawiedliwić go.

konfrontacja

Jedynym przypadkiem, w którym nigdy nie powinniśmy wywoływać konfrontacji jest moment, kiedy robimy komuś przysługę, która nigdy nie zostanie odwzajemniona. Jeśli nie zostało nic wcześniej usatlone, każdy ma prawo zdecydować czy odwzajemnić przysługę czy nie. To zależy od ciebie, czy pewnego dnia będziesz chciał zrobić daną przysługę czy też nie.

Konfrontacja to forma sztuki

Kiedy zdecydujesz, że nadszedł odpowiedni moment aby się z kimś skonfrontować, nie oznacza to wcale, że chcesz zainicjować kłótnię. To może być konflikt, a ty znalazłeś się w sytuacji, w której jedna strona postępowała ze szkodą w stosunku do drugiej. Musisz unikać nadmiernej agresji i niechęci do znalezienia rozwiązania tego typu problemu.

Zawsze lepiej jest załatwić sprawę gdy emocje się uspokoją, niż je ukrywać. Kiedy ktoś nas rani ukrywamy frustrację. Jednocześnie to może prowadzić do złości, ale często oślepia nas przed odpowiednią oceną i podejściem do sytuacji. Konfrontacja wymaga wyciszenia się.

Następnym krokiem jest wyraźne określenie lamentacji. Wyjaśnij, jakie szkody zostały ci wyrządzone i dlaczego. Wskaż, w jaki sposób to działanie było niezgodne z twoimi prawami, umowami lub kodem wewnętrznym. Poproś lub zażądaj wyjaśnień oraz, w zależności od sytuacji, przeprosin lub zwrotu za spowodowane szkody. To wszystko może zrobić bez wpadania w wściekłość i agresję. Nic nie działa tak jak logika aby rozwiązać tego typu trudności.

Scroll to Top