Konflikty w związku: jak możesz je zażegnać?

Konflikty w związku

Zebrane przez nas wskazówki dotyczące radzenia sobie z konfliktami w związku koncentrują się na prostych postawach i zachowaniach. Chociaż często o nich zapominamy, to w rzeczywistości pomagają rozwiązywać konflikty w związku i chronią przed ich pogłębianiem.

To oczywiste, że każdy z nas chciałby zawsze dogadywać się ze swoim partnerem. Jednak z czasem konflikty w związku pojawią się u każdej pary. Są nieodzowne, a przy tym zdrowe. Konflikt daje możliwość przeanalizowania sytuacji i podjęcia decyzji.

Niektóre pary ciągle ze sobą walczą, przeskakując z jednego konfliktu do drugiego. Mimo tego czują, że kochają siebie nawzajem na tyle, by się nie rozstawać. Być może problem leży w tym, że nie nauczyli się jeszcze, w jaki sposób można rozwiązywać konflikty w związku.

Obrażona para - konflikty w związku

Radząc sobie z konfliktami w związku należy pamiętać o kilku podstawowych wskazówkach. Te zalecenia opierają się na zdrowym rozsądku i są proste, co wcale nie oznacza, że przychodzą naturalnie. W związku z łatwością można popaść w irracjonalne zachowania.

To z kolei często prowadzi do nierozwiązanych i zakorzenionych konfliktów. Jeśli nie będziesz stosować się do podanych przez nas wskazówek, to żadne “rozwiązanie”, jakie wymyślisz, nie będzie pasowało Wam obojgu.

1. Uspokój się zanim zaczniesz rozmawiać lub podejmować decyzje mające na celu rozwiązać konflikty w związku

Złość i impulsywność mogą błyskawicznie zniszczyć Wasz związek.

Na szczęście możesz nauczyć się zachowywać milczenie i spokój czekając, aż złość minie. Jeśli Ci się to uda, unikniesz wielu negatywnych konsekwencji.

2. Zachowaj dozę wątpliwości

W życiu nie ma zbyt wielu pewnych rzeczy. Właśnie dlatego warto zachować zdrową dawkę sceptycyzmu odnośnie tego, co uważasz za prawdę. Nie wierz automatycznie w swoją wersję wydarzeń.

Pozwól swojemu partnerowi wytłumaczyć powody swojego zachowania, jego intencje i działania. Otwórz swój umysł i postaraj się zrozumieć punkt widzenia innej osoby. Zrozumienie to inwestycja o bardzo wysokiej stopie zwrotu.

3. Rozmawiaj szczerze o swoich uczuciach

Jeśli chcesz rozwiązać konflikty w związku, skoncentruj się bardziej na tym, co czujesz, a nie na tym, co myślisz. Rozmowa u uczuciach sprawi, że poczujesz się wolna.

Kiedy mówisz prosto z serca, pogłębiasz zrozumienie i więź ze swoim partnerem.

4. Nie krzycz, nie znęcaj się werbalnie

Krzyk i werbalne znęcanie się to doskonała pożywka dla konfliktu i braku szacunku. W przypływie emocji łatwo zapominamy jak niszczące bywają takie zachowania. Niestety ich konsekwencje są poważne i długoterminowe.

Krzyczenie i brak delikatności dają drugiej osobie zielone światło na takie samo zachowanie względem Ciebie. Z czasem odepchnie to Was od siebie i sprawi, że oboje będziecie odczuwali złość.

5. Weź odpowiedzialność za swoje czyny

Ludzie często winią innych za to, jak postępują. Łatwo jest zrzucić winę na partnera za Twoje czyny, jakby to on kontrolował Twoje zachowania.

Lepsza i bardziej dorosła droga polega na wzięciu odpowiedzialności za rolę, którą odgrywasz w konflikcie. W końcu obwinianie drugiej osoby nigdy niczego nie rozwiązuje.

6. Nie udawaj ofiary

Samodzielna wiktymizacja nigdy nie pomaga, zwłaszcza gdy chcesz rozwiązać konflikty w związku. Kiedy odgrywasz ofiarę, Twój partner staje się Twoim dręczycielem. Ta fałszywa dychotomia zaburza rzeczywistą sytuację. Rzeczy nigdy nie są aż tak czarno-białe.

Role ofiar i dręczyciela dają jednej z osób zmyślone moce, a drugą stawiają w pozycji dziecka. Takie zachowanie sprawia, że sytuacja staje się jeszcze bardziej niejasna.

7. Słuchaj w ciszy

Kiedy nic nie mówisz, możesz pracować nad wewnętrznym dialogiem. Poza tym co bardzo ważne, dobre i produktywne rozmowy wymagają obecności ciszy.

Przerywanie partnerowi w pół słowa z pewnością zwiększy napięcie. To bardzo irytujące i sugeruje Twoje pragnienie skierowania rozmowy w stronę, która odpowiada tylko Tobie. Postaraj się ograniczyć swoje komentarze i daj drugiej osobie dużo czasu na wyrażenie swoich myśli.

8. Skoncentruj się na rozwiązaniach

Radzenie sobie z konfliktami w związku stanie się o wiele łatwiejsze, jeśli oboje wykażecie się pozytywnym i konstruktywnym nastawieniem.

Szczęśliwa para trzymająca się za ręce

Istnieje różnica między produktywną dyskusją o ewentualnych rozwiązaniach a pogarszaniem samopoczucia obu osób. Jeśli położycie nacisk na rozwiązywaniu problemów, to konflikt skończy się szybciej niż później.

9. Nie możesz cofnąć czasu

Jeśli prowadzisz listę żali, będzie Ci trudno iść do przodu i rozwiązać konflikty w związku. Dzieje się tak, ponieważ cały czas wracasz do dawnych przewinień. Traktujesz takie zachowanie jak mechanizm obronny, który ma chronić Cię przed obecnymi wydarzeniami.

Aby poradzić sobie z konfliktem w związku potrzebujesz równowagi. Kurczowe trzymanie się starych ran zaburzy tą równowagę.

10. Groźby są bardzo niepokojące

Jeśli Twój partner grozi, że Cię zostawi lub zrobi Ci krzywdę, takie zachowanie określa się jako psychiczne znęcanie się nad drugą osobą. Takie groźby czasami przez chwilę “działają” i sprawiają, że związek trwa jeszcze przez jakiś czas. Jednak nie rozwiąże to jakiegokolwiek problemu.

Groźby w związku oznaczają, że jedna osoba wygrywa a druga przegrywa. To prawdopodobnie najgorszy sposób na zakończenie negocjacji.

Trzeba pożegnać się z rozżaleniem i urazą. W związku czasami to Ty wybaczasz, a czasami wybacza Tobie druga osoba. Każdy popełnia błędy i zasługuje na możliwość naprawienia ich oraz powiedzenie “przepraszam”.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Beck, A. T. (2009). Con el amor no basta: cómo superar malentendidos, resolver conflictos y enfrentarse a los problemas de pareja. Barcelona [etc]: Paidós, 2003 Barcelona [etc.]: Paidós, 2003.
Scroll to Top