Sieci społecznościowe - ideologiczna manipulacja?

Sieci społecznościowe - ideologiczna manipulacja?

Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia, 2020

Sieci społecznościowe i ich ideologiczna manipulacja sprawiają, że ludzie zmieniają swoje zachowanie. Najbardziej widoczne są radykalizacja i nietolerancja, które niezauważalnie stają się coraz bardziej popularne w przestrzeniach wirtualnych.

Sieci społecznościowe są zbyt nowym zjawiskiem, abyśmy byli w stanie dokładnie określić ich wpływ. Wiemy jednak, że mają one niepokojący wpływ na nasz umysł, emocje i styl życia. Oczywistym jest również, że pojawiają się tam mechanizmy ideologicznej manipulacji, nie zawsze widoczne w powierzchownej analizie.

W sieciach społecznościowych ludzkie zachowanie jest towarem. Firmy, które są właścicielami tych stron, mają możliwość studiowania go, aby je poznać, zrozumieć i zmodyfikować. Głównie zmodyfikować. Oprócz manipulacji ideologicznej, która kieruje rynkiem i konsumpcjąm istnieją również sposoby wpływania na nasze poglądy polityczne i ogólne.

Kobieta przy komputerze
Wielu zastanawia się, czy sieci społecznościowe wywierają na nas ideologiczną manipulację zdolną do całkowitej zmiany naszej wizji rzeczywistości. Patrząc na dowody w tej kwestii odpowiedź brzmi: tak.

Mechanizmy, których używają są tak subtelne, że niemożliwym staje się ich wykrycie. Jest to niebezpieczne, ponieważ zmieniają nasze przekonania i my sami współpracujemy z nimi, aby się dostosować do nich. Jeśli nie jesteśmy świadomi tego, co nam robią, jak możemy się temu oprzeć?

“Dopóki pamiętamy, że sami jesteśmy źródłem naszych wartości, naszej kreatywności, naszego poczucia rzeczywistości to cała nasza praca z komputerami będzie opłacalna i piękna”.

-Jaron Lanier-

Sieci społecznościowe: bańka ideologicznej manipulacji

Sieci społecznościowe sprawiają, że nie zdając sobie z tego sprawy stajesz się częścią tej bańki. Tworzą one rzeczywistość zaprojektowaną specjalnie dla Ciebie. Znają Twoje obawy, potrzeby, gusta, pragnienia.

Teoretycznie to Ty decydujesz, co chcesz obserwować lub jakie tematy Cię interesują. Algorytmy zwracają na to uwagę i na tej podstawie przesyłają Ci dopasowane informacje.

Zatem to algorytmy decydują za Ciebie. Decydują, które kontakty najczęściej widzisz i które publikacje powinieneś znaleźć podczas przeglądania. To, że jeden z Twoich kontaktów nie pojawia się w widocznym miejscu w Twojej sieci nie oznacza, że ​​przestał publikować. System po prostu nie wybrał jego publikacji do wyświetlania w Twoich codziennych aktualizacjach.

Coś podobnego dzieje się z zawartością. Wiadomości lub informacje, które widzisz, nie są najbardziej aktualne lub najtrafniejsze. To, co widzisz zostało starannie wybrane w oparciu o Twoje upodobania i preferencje.

Oczywiście, w ten sposób rynek przyciąga Twoją uwagę. Mówiąc najprościej często wierzymy, że świat jest tym, co pojawia się w naszych sieciach, kiedy tak nie jest. Masz dostęp do małej bańki zaprojektowanej głównie przez serwer, który ją udostępnia.

Powody do zachowania ostrożności

Czy słyszałeś o Jaronie Lanierze? Jest jedną z wielkich postaci Doliny Krzemowej, światowej Mekki systemów komputerowych. W rzeczywistości jest jednym z najzdolniejszych informatyków w historii. Jest również bardzo krytycznie nastawiony w stosunku do sieci społecznościowych.

Wcześniej uważał, że Internet jest ostatnim bastionem demokracji. Dziś z drugiej strony uważa, że ​​sieć, a w szczególności sieci społecznościowe, są z jednej strony fabryką przywódców o plemiennej charakterystyce, a z drugiej strony zwykłych idiotów.

Kobieta z telefonem
Lanier napisał książkę, która stała się bestsellerem. Zatytułowana jest “Dziesięć powodów, aby natychmiast usunąć swoje konto w sieciach społecznościowych”. Każdy z powodów odpowiada jednemu z rozdziałów jego książki i jest następujący:

 • Tracisz swobodę decydowania.
 • Sieci są formą szaleństwa w naszych czasach.
 • Sprawiają, że ludzie głupieją.
 • Sieci społecznościowe manipulują prawdą.
 • Sieci społecznościowe odbierają znaczenie temu, co mówisz.
 • Niszczą zdolność empatii.
 • Sieci społecznościowe sprawiają, że ludzie są nieszczęśliwi.
 • Próbują odebrać Ci Twoją godność ekonomiczną.
 • Sieci społecznościowe uniemożliwiają autentyczne prowadzenie polityki.
 • Sieci społecznościowe nienawidzą Twojej duszy.

Królestwo równości

Dlaczego Lanier i inni wielcy myśliciele, tacy jak Zygmunt Bauman, twierdzą, że ten sieci społecznościowe ogłupiają ludzi? Czy nie przesadzają? Niestety wszystko wydaje się wskazywać, że nie. Internet nie łączy wszystkich ludzi, ale tylko niektórych z niektórymi.

Oznacza to, że promuje do mikrodyktatury. Małe przestrzenie zamieszkane przez wirtualne istoty, które mają określone przekonania. Ludzie stali się bardziej radykalni i uparci dzięki sieciom społecznościowym. Również bardziej prości.

Myślimy, że jesteśmy bardziej inteligentni i dobrzy, kiedy rozwijamy umiejętności pomagające nam nawiązać relacji z różnymi osobami, a nie tymi samymi.

Pozostanie w tej bańce wierząc, że jest ona równoważna światu sprawia, że głupiejemy. Ogranicza ona do minimum naszą wizję. Prowadzi nas do przekonania, że ​​zawsze mamy rację. W końcu żyjemy tak, jakby rzeczywistość była maleńka i jakbyśmy my byli jej właścicielami. Jest to główny objaw naszej współczesnej ignorancji i główna konsekwencja ideologicznej manipulacji sieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Mejía Barrera, Y. P., Palacios, P., & Juniett, E. (2014). Evaluación de herramientas para la protección de las comunicaciones en redes sociales y dispositivos móviles (Doctoral dissertation).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.