Miłość na lata? Popracuj nad nią!

Miłość na lata? Popracuj nad nią!

Ostatnia aktualizacja: 15 lutego, 2017

Miłość jest tym jednym uczuciem, któremu poświęcono najwięcej piosenek, najbardziej kasowe filmy oraz mnóstwo znakomitych powieści. Wszyscy o tym doskonale wiemy i rozumiemy powody. Wszyscy szukają mitycznego Graala, jakim jest prawdziwa miłość, która jest w stanie wyrazić zrozumienie dla naszych niedoskonałości oraz wad, zrozumieć naszą skomplikowaną osobowość i zaoferować pełną akceptację tego, co sobą reprezentujemy.


Ale co mają ze sobą wspólnego pary, które cieszą się udanym pożyciem i dzielą się w swoim związku wszystkim, zarówno dobrym jak i złym?

“Gdyż nawet bez szukania widzę Cię wszędzie, zwłaszcza, gdy zamknę oczy”
-Julio Cortazar-

Jakie cechy definiują prawdziwą miłość?

Będąc częścią prawdziwego i trwałego związku pozwoli Ci poznać i doświadczyć mnóstwa naprawdę niezwykłych rzeczy. Będziesz w stanie poczuć się jak kluczowy element udanego i nierozerwalnego zespołu. Będziesz także nieświadomie zachowywał się inaczej – bardziej naturalnie i swobodnie – niż w przypadku bycia w innego rodzaju związkach.

Jest również prawdopodobne, że będziesz bardziej wyrozumiały dla swojej partnerki lub partnera i zaoferujesz jej bądź jemu bezwarunkową, szczerą akceptację. Nasz dzisiejszy artykuł zaprezentuje Ci 5 rzeczy, których pary w naturalny sposób uczą tworząc zdrowy i udany związek, którego podstawą jest miłość.

Uczysz się ufać swojemu partnerowi

Podstawą każdego typu relacji, zwłaszcza tak intymnej jak miłość pomiędzy dwoma osobami, jest zaufanie, jakie możemy zaoferować drugiej osobie i odwrotnie, otrzymać je od niej. Prawdziwa miłość opiera się właśnie na pełnym, bezgranicznym zaufaniu.

Najlepsze rodzaje związków działają w oparciu właśnie o głębokie zaufanie. Działa ono jako solidny fundament i system wsparcia. Czegoś takiego potrzebuje każdy z partnerów potrzebuje, aby być w stanie komunikować się otwarcie i szczerze ze swoją drugą połówką. Jeśli tkwisz w związku, w którym brakuje zaufania, to szczerze radzimy zadać sobie jak najszybciej następujące pytanie: jak masz zamiar iść razem przez życie z kimś, komu zwyczajnie nie ufasz?

Rozwój i zmiany są dziełem obojga partnerów

Gdy jesteśmy zaangażowani w zdrowy związek, oznacza to, że obie strony muszą i chcą się wzajemnie wspierać i pracować wspólnie nad rozwojem osobistym i ciągłymi zmianami na lepsze. Wszyscy mają prawo do poznania, nauki i doskonalenia się jako jednostki. Twój partner powinien także pomagać zachęcając Cię do spełniania marzeń, zamiast próbować utrudniać ich realizację w jakikolwiek sposób.

Udany związek

Ponadto należy zwrócić uwagę na konieczność udzielenia wsparcia dla swojego partnera. Zachęcamy do ciągłego odkrywania siebie nawzajem, uczenia się przy tym nowych doświadczeń, które pozwalają nam dalej rozwijać się przez całe życie. Czyniąc to będziemy w stanie uchronić się przed wpadnięciem w tępą rutynę w związku.

Warto skupić się na pielęgnowaniu fundamentu udanego wspólnego życia, jakim jest prawdziwa miłość, tak aby każda osoba w relacji miała pełne poczucie emocjonalnego bezpieczeństwa.

Uczysz się tego, że okazjonalne nieporozumienia są nieuniknione

By cieszyć się zdrowym i satysfakcjonującym związkiem na wszystkich jego płaszczyznach, to trzeba zaakceptować okazjonalne starcia i nieporozumienia. Jest to w końcu zupełnie normalne dla każdego z nas, że różnimy się między sobą. Warto pamiętać jednak, że klucz do sukcesu leży we wzajemnym zrozumieniu i akceptacji.

To jest zupełnie normalne, że w każdym związku czasami dochodzi do różnych nieporozumień. Ale najważniejsze w tym przypadku jest najpierw przemyślenie całej sytuacji, zamiast wypowiedzieć pierwsze słowa, jakie nasuną nam się na myśl.

Ludzki umysł ma tendencję do interpretowania tego, co nasz partner mówi poprzez nasz własny filtr osobisty. Dopiero później będziemy sobie w stanie zdać sprawę z tego, że to, co usłyszeliśmy i zinterpretowaliśmy w ułamku sekundy przez nasz mózg, nie było tak naprawdę tym, co nasz partner zamierzał nam powiedzieć.

Pierwsza miłość

Są to chwile, w musimy być pokorni, podjąć wszelkie starania prowadzące do tego, aby rozpoznać źródło błędu i postarać się go naprawić. Jeśli stale będziesz wypominać swojemu partnerowi, czy partnerce, że wszystko robi źle, będzie to niezwykle szkodliwym postępowaniem dla Waszego związku.

Sama miłość go w takim przypadku nie będzie w stanie uratować. Warto więc podjąć dodatkowe wysiłki mające na celu uniknięcie podobnych problemów ze wzajemną komunikacją w przyszłości.

Każdy z nas jest inny, trzeba to zaakceptować

Wiele razy to, co mówimy może zostać błędnie zinterpretowane, wpędzając nas w rodzaj lekkiej frustracji. Nie martw się jednak! Weź głęboki oddech, nie spiesz się i pamiętaj, że Twoja partnerka będzie zawsze miała swój własny sposób interpretacji życia i otaczającego ją świata. Bez wątpienia będzie to inny pogląd od Twojego, nawet jeśli różnice będą jedynie niewielkie.

W końcu Twoja partnerka jest wyjątkową osobą. Dlatego też przecież ją kochasz, dlatego też postanowiłeś dzielić swoje życie w pierwszej kolejności razem z nią. Nie zapomnij więc o tym, że choć w przyszłości z pewnością nie da się uniknąć nieporozumień, to jednak powinieneś być w stanie je szybko i sprawie rozwiązać i kontynuować budowanie udanego związku.

Poznajesz i akceptujesz swoje słabości

Kiedy rozpoczynamy nowy związek, zazwyczaj jego podstawą jest czysta miłość. Zakochujemy się i patrzymy na naszego partnera lub partnerkę jako swego rodzaju superbohatera. Ale bądźmy szczerzy, oboje przecież wiemy, że tak naprawdę nie jest i przecież w pełni to rozumiemy. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi na swój sposób. A jako istoty ludzkie, czyli rozumne mamy ten cenny dar uczenia się na własnych błędach.

W każdym przypadku warto być uczciwym wobec siebie i kochać tę drugą osobę bezwarunkowo. Nie pozwól, aby te drobne błędy przesłoniły Ci to, co jest naprawdę ważne w Twoim związku. Doceń to, że znalazłeś miłość – być może na pewien czas, być może na resztę życia. Dobrym punktem startowym do utworzenia stabilnego i poważnego związku jest uczciwe zaprezentowanie własnych słabości, które masz zarówno Ty, jak i Twoja partnerka.

Para na plaży

Ta szczerość pozwala każdemu z Was lepiej zrozumieć, co Wam przeszkadza. Dowiecie się także, co warto byłoby u siebie poprawić.  Zdacie sobie także sprawę z tego, nad czym możecie popracować wspólnie. Wszystko to przyczynia się do wzmocnienia więzi między Wami.

Okazujesz swoje uczucia

Najgorsze, co możemy zrobić, aby stanąć na drodze do zdrowego i trwałego związku opartego o miłość jest zabawa naszymi emocjami. Ale co to tak naprawdę znaczy? Krótko mówiąc postaraj się sprawić, aby Twoja partnerka zawsze czuła się kochana, pożądana i chroniona. Okazuj uczucia swojej drugiej połówce tak często, jak tylko możesz, potraktuj to jako formę emocjonalnego uznania dla niej, a nagrody dla siebie.

Chociaż czasami się zdarza, że jedno z Was może sprawić przykrość drugiej stronie lub ją rozgniewać, to należy zawsze pamiętać o tym, że łączy Was miłość. Być może powodem nieporozumienia jest to, że jedno z Was po prostu nieświadomie chce zwrócić na siebie uwagę, aby otrzymać dowód uczucia, którego brak mu doskwiera.

Ważną w takich momentach kwestią jest wiedza na temat sposobów radzenia sobie z tymi chwilami napięcia, nieporozumienia lub sporu. Poświęć trochę czasu, aby wyrazić swoje uczucia w taki sposób, który Twoja partnerka najlepiej i najszybciej zrozumie.

Serce w piasku

Chcemy podkreślić w tym miejscu, że kiedy mówimy o związkach między dwoma osobami opartymi o miłość, to każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy. Każda relacja ma swój własny czas, stan i stopień rozwoju. Lekcje, które zaprezentowaliśmy powyżej dotyczą kwestii najbardziej uniwersalnych, na jakie możemy natknąć się w naszych związkach. Nie oznacza to jednak, że będą tak samo dobrze nadawać się do każdego indywidualnego związku, w jakim możesz być.

Nieustannie ucz się na podstawie własnych doświadczeń. Zachęcamy do tego, aby dobrze poznać sobie przesłanie każdego z opisanych powyżej punktów. Spróbujcie razem z Twoim partnerem lub partnerką przeanalizować je wspólnie. W końcu razem zamierzacie przecież budować swój związek, nieprawdaż? Jeśli doświadczyłeś czegoś, co warto byłoby dodać do powyższej listy, gorąco prosimy o podzielenie się swoimi przemyśleniami z resztą naszych czytelników!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.