Trzy przydatne wskazówki, jak poprawić pamięć w kilka minut

Pamięć nie jest po prostu statyczną i wrodzoną pojemnością. Można ją trenować i ulepszać za pomocą kilku prostych technik.
Trzy przydatne wskazówki, jak poprawić pamięć w kilka minut
Bernardo Peña Herrera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Bernardo Peña Herrera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy chciałbyś nauczyć się trzech prostych technik na to, jak poprawić pamięć w zaledwie kilka minut? Być może myślisz, że masz kiepską pamięć lub nie jesteś dobry w nauce. Celem tego artykułu nie jest przekonanie Cię, że każdy ma taką samą zdolność uczenia się, a już z pewnością nie taką samą zdolność przechowywania danych. Pokażemy Ci jednak, jak możesz poprawić swoją zdolność retencji, jeśli zastosujesz się do kilku prostych wskazówek.

Pamięć to wielka niewiadoma. Niemniej jednak jest to centralna funkcja poznawcza w Twoim potencjale intelektualnym. Dlatego zaczniemy od zdefiniowania jej, choć bardzo krótko.

Umysł osoby

Pamięć

Pamięć jest funkcją poznawczą i intelektualną. To fenomen Twojego umysłu, który pozwala Ci kodyfikować, przechowywać i przywoływać informacje z przeszłości. Powstaje w wyniku powtarzalnych połączeń synaptycznych między neuronami, które tworzą sieci neuronowe. Sieci te, gdy są wielokrotnie stymulowane – albo przez ewokację, albo przez przegląd – promują zjawisko zwane długotrwałym wzmacnianiem.

Dobrą wiadomością jest to, że Twoja pamięć jest funkcją poznawczą, którą możesz trenować i ulepszać. W konsekwencji nie będziesz już musiał się martwić, że masz złą pamięć. Oto trzy wskazówki, jak nad tym pracować.

Jak poprawić pamięć – przydatne wskazówki

Przeczytaj uważnie, ponieważ nigdy nie byłeś tak blisko poprawy swojej pamięci jak teraz.

1. Uważaj, że informacje, które chcesz zapamiętać, są interesujące i atrakcyjne

Zapewne często zaskakuje Cię, gdy ktoś jest w stanie bardzo szczegółowo przypomnieć sobie wydarzenie, które miało miejsce wiele lat temu. Lub na przykład zobaczyć, jak niektórzy ludzie są w stanie zapamiętać długie listy danych przy niewielkim wysiłku.

Dzieje się tak po prostu dlatego, że ci ludzie z jakiegoś powodu uważają te informacje za dość interesujące. Na przykład, być może pasjonują się prawem i są w stanie zapamiętać kodeks cywilny lub karny przy niewielkim wysiłku. A może naprawdę lubią historię i pamiętają listę wszystkich gotyckich królów (w tym lata, w których panowali).

Jeśli uważasz, że to, co chcesz zapamiętać, jest ekscytujące i interesujące, zwiększysz swoje szanse na zapisanie tego w swojej pamięci. Jednak oczywiście niemożliwe jest, aby zawsze uczyć się czegoś, co jest ekscytujące. W takich przypadkach przydatna może się okazać prosta rada od samego Einsteina. Twierdził on: „Nigdy nie traktuj nauki jako obowiązku, ale jako okazję do penetracji pięknego i wspaniałego świata wiedzy”.

Musisz znaleźć wystarczającą motywację, aby to, co studiujesz, było dla Ciebie przydatne i wartościowe.

2. Powtarzanie sobie informacji

Jest to metoda par excellence dla uczniów szkół, ale nie mniej ważna. Ciągłe powtarzanie ważnych pojęć wzmacnia synapsę obwodu nerwowego stworzonego w tym celu. W związku z tym zagwarantowany zostanie dostęp do jego treści i przywołania. Oczywiście ta metoda wymaga wiele wysiłku i czasu.

O wiele lepiej jest nagrać lekcję na telefonie komórkowym lub innym urządzeniu, a następnie słuchać jej, czytając informacje z notatek. Informacje odbierane przez dwa zmysły jednocześnie poprawią zapamiętywanie treści.

Głowa osoby z kawałkiem układanki

3. Zmniejsz złożoność motywów, czyniąc je liniowymi i prostymi

To powinien być Twój pierwszy krok. Lepiej zacząć od najprostszych elementów (być może można rozbić zadanie na mniejsze lub łatwiejsze do opanowania części). Nie przesycaj się, staraj się zapamiętywać każdego dnia trochę informacji. Inaczej Twoja pamięć staje się przytłoczona, jeśli musi przetwarzać zbyt dużo danych w tym samym czasie.

Możesz także skojarzyć motywy z kolorami. Używaj zakreślaczy różnych rodzajów i odcieni. Lub użyj fraz kluczowych lub słów, które możesz łatwo rozwinąć lub powiązać z innymi elementami. Możesz także tworzyć rysunki, które następnie przekształcisz w konkretną historię dotyczącą danego tematu.

Krótko mówiąc, praca i koncentracja są kluczem do nauki, ale musisz także spróbować pomóc sobie różnymi przydatnymi sztuczkami i technikami. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na posiadanie pamięci jak słoń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.