Kolorowanie, terapeutyczna przyjemność

Kolorowanie, terapeutyczna przyjemność

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kolorowanie, prosty akt kształtowania nagich powierzchni, jest ćwiczeniem wyzwolenia i wolności, pozwalającym nam połączyć się z naszym wnętrzem.

Całkiem możliwe, że kolorowanie kojarzy Ci się z dzieciństwem. Zapach ołówków i rysunki, które stopniowo nabierały życia, to dla każdego z nas miłe wspomnienie. W ostatnich latach sztuka kolorowania stała się jednak czymś więcej niż czynnością przeznaczoną wyłącznie dla dzieci.

Kolorowanie to ćwiczenie terapeutyczne i rehabilitacyjne, które może pomóc w leczeniu różnych zaburzeń i chorób. Poza środowiskiem klinicznym dorośli na nowo odkrywają również przyjemność płynącą z kolorowania. Doprowadziło to do masowych publikacji fantastycznych książek-kolorowanek skierowanych do dorosłych odbiorców.

Czy zabawa kolorami ma jakiś cel? Niektórzy nazywają to sztuką antystresową, ale prawda jest taka, że wykracza to daleko poza tę definicję. Kolorowanie wprowadza nasz umysł do świata fantazji, a my jesteśmy w stanie oderwać się od codziennych problemów i cieszyć się tą prostą czynnością.

Młodzi autorzy, tacy jak Johanna Basford, reprezentują dziś trend, który ma ogromny wpływ na społeczeństwo. Dwie jej książki, Tajemniczy ogród i Zaczarowany las, urzekły miliony dorosłych swoją terapeutyczną i wyzwalającą sztuką.

kolorowanie

Kolorowanie, terapia z wieloma korzyściami klinicznymi

Większość osób, które kupują książki do kolorowania, chce po prostu cieszyć się prostą sztuką rysowania i malowania, ale czynności te mają również duże znaczenie w dziedzinie rehabilitacji poznawczej.

Osoby z różnymi rodzajami demencji lub chorobami neurologicznymi mogą skorzystać z tego ćwiczenia, które poprawia koordynację psychoruchową i orientację przestrzenną. Jest to prosta czynność, która wprowadza nas w stan wewnętrznego spokoju. Pomaga rozwinąć podstawowe procesy poznawcze, takie jak koncentracja na zadaniu, kreatywność i motywacja.

Kolorowanie tworzy również wewnętrzne połączenie, w którym umysł i tło środowiska zewnętrznego zatrzymują się na chwilę, a jednostka doświadcza harmonizacji uczuć poprzez kolor, łagodząc niepokój lub stres.

Dzieci z różnymi potrzebami i brakami emocjonalnymi mogą skorzystać na przykład z ćwiczenia kolorowania mandali, co, jak wiemy, przynosi korzyści psychopedagogiczne.

Kolorowanie to cichy akt, który uaktywnia naszego wewnętrznego poetę. Czynność ta uwalnia wiele emocji. Wydawać by się mogło, że gdy kolorujemy i rysujemy, wszystko na świecie zaczyna do siebie pasować. Co lepsze, wszyscy możemy na tym skorzystać.

Prosty codzienny akt wyzwolenia

Ludzie, którzy są wiernymi wyznawcami tej sztuki, pokazują, że jest to zadanie równie relaksujące, co przyjemne.

Akt otwierania pustych stron do kolorowania, które zapraszają nas do zanurzenia się w złożony świat fantazji, jest już sam w sobie ekscytujący.

kolorowe rysunki

Jedni wybierają marker, inni ołówki lub kredki. Wszyscy są jednak jednomyślni: mamy do czynienia z formą sztuki, która radzi sobie ze stresem w bardzo elementarny sposób, oferując następujące korzyści:

  • W akcie kolorowania ćwiczymy obie półkule mózgu. Koordynuje to wyobraźnię z logiką, dokładność z pomysłowością, oraz koncentrację z wewnętrzną wolnością.
  • Kolorowanie nie służy tylko temu, aby uwolnić się od stresu. Oznacza to, że książki-kolorowanki są nie tylko dla osób, których życie jest pełne presji i niepokoju. Absolutnie nie. Większość ludzi wybiera je ze względu na ich estetyczne piękno. Kolorowanie przywołuje artystyczną i kreatywną stronę wszystkiego, co w sobie mamy.
  • Każdy rozpoczyna przygodę z kolorowaniem albo z ciekawości, albo z pasji do sztuki. Bez względu na powód, opinia fanów tej czynności wydaje się być jednomyślna co do jej „relaksujących” korzyści.
  • Kolorowanie „leczy” wiele innych aspektów. Może odblokować wiele wewnętrznych emocji, prowadząc nas na spacer wśród barw. Zmusza nas do wybrania pewnych odcieni, które w jakiś sposób pokazują nasz nastrój.

Czasami, gdy wydaje się, że różne rodzaje bardziej ukierunkowanej terapii zawodzą, ćwiczenia takie jak kolorowanie pozwalają danej osobie cieszyć się krótką chwilą niezależności w czasie samotności.

Czy spróbujesz kolorowania?

Jako ciekawostkę podpowiemy, że sztuką kolorowania mandali pasjonował się Carl Gustav Jung. Według niego okrągłe obrazy uruchamiają proces uzdrawiania duszy, stąd ich magia.

Zdecydowana większość sprzedawanych dzisiaj książek zawiera fascynujące sceny, które prawie zawsze mają okrągłą formę, ale nadal pozostają mandalami.

Kiedy rysujesz lub kolorujesz, ćwiczysz swój umysł. Najpierw znajdujemy w sobie pewne informacje, przyswajamy sam rysunek, a następnie wybieramy kolory na podstawie osobistych wskazówek. A przy tym medytujemy, porządkujemy myśli i uwalniamy napięcie… Czy może być coś lepszego?

Zdjęcia dzięki uprzejmości Johanny Basford


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.