Prace domowe mogą działać terapeutycznie

Prace domowe mogą działać terapeutycznie

Ostatnia aktualizacja: 16 stycznia, 2018

“Sprzątanie domu” nie posiada wyłącznie znaczenia dosłownego, ale również symboliczne: pozbywanie się ciężaru emocjonalnego, pozostawianie za sobą rzeczy, które już nam do niczego nie służą. Łatwo jest zobaczyć jak nieporządek może powodować stres i niepokój. Jeżeli prace domowe będą wykonywane jak ćwiczenie uważności, mogą Ci one wiele zaoferować. Prace domowe mogą mieć moc terapeutyczną. 

Wykonując prace domowe jako pozytywną czynność oraz formę ćwiczenia, jesteśmy w stanie pozbyć się stresu. Zatem przygotuj się na wykonywanie jednych z najbardziej przyziemnych i niepopularnych czynności z innym nastawieniem.

Prace domowe jako terapia

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów na to jak prace domowe mogą wpłynąć na wewnętrzne oczyszczenie.

 • W niektórych kulturach sprzątanie domu jest wysoko cenioną i ważną czynnością. Na przykład w Japonii nazywane jest oosouji, co oznacza “gruntowne oczyszczanie”. Sprzątanie przeprowadza się 28 grudnia, tak by nowy rok przywitał ich w czystym domu. Japończycy uważają przetrzymywanie rupieci oraz “zestarzałego” nastawienia za zły omen. 
 • Specjaliści od zdrowia twierdzą, że prace domowe mogą być relaksujące, a nawet ocierające się o medytację. Według psychologa Isabelli Pérez-Luna “Sprzątanie oraz układanie rzeczy służy jako środek do katharsis oraz metoda na pozbycie się rzeczy, których już nie potrzebujesz”.
prace domowe
 • W swojej książce Zmienić życie magią sprzątania, Marie Kondo wyjaśnia, że utrzymywanie domu w czystości bezpośrednio wpływa na nasze szczęście i samopoczucie.
 • W wywiadzie z Radio Times, brytyjska aktorka Helena Bonham Carter opisała terapeutyczne działanie prac domowych. Partnerka i muza Tima Burtona zapewniała, że już nie musi płacić za sesje terapeutyczne po tym jak odkryła “terapię sprzątania”. Mówi, że “jeśli doprowadzisz swój dom do porządku, w Twojej głowie również zaczyna się układać.”

Czystość a buddyzm

Buddyzm uważa sprzątanie za formę medytacji, którą możesz praktykować każdego dnia. Mnisi buddyjscy uważają prace domowe za ćwiczenie duchowe, poprzez które kultywujemy oraz oczyszczamy umysł, duszę oraz nasze życie. 

Nie zapominaj, że jeden z uczniów Buddy doświadczył nirwany podczas zamiatania. Według buddystów ludzie są ściśle połączeni ze swoim otoczeniem, co znajduje swoje odbicie w ich umyśle. Wyjaśniają, że jeśli w ich otoczeniu panuje bałagan, będzie on również panował w umyśle. Zatem jeśli utrzymujesz porządek w domu, Twój umysł będzie spokojniejszy.

Ponadto wierzą, że sprzątanie pozwala skoncentrować się umysłowi na chwili obecnej. Życie tu i teraz jest jednym z kluczowych czynników niezbędnych do osiągnięcia szczęścia i sukcesu.

Dziesięć przykazań prac domowych

W swojej książce Przewodnik buddyjskiego mnicha po czystym domu i umyśle, Keisuke Matsumoto wylicza dziesięć przykazań, które mogą poprawić Twoje życie dzięki pracom domowym:

 • Traktuj przedmioty z troską. Każda rzecz została stworzona z pewnym wysiłkiem i poświęceniem i dlatego należy jej się szacunek.
 • Okaż wdzięczność przedmiotom, które niegdyś były dla Ciebie użyteczne, ale pozbądź się ich, jeśli już ich nie potrzebujesz. Możesz ofiarować im nowe życie poprzez przekazanie ich komuś, kto je wykorzysta.
 • Najlepiej sprzątać z samego rana. Jeżeli rozpoczniesz dzień w ciszy, kiedy wszyscy jeszcze śpią, Twoje serce poczuje spokój, a Twój umysł będzie przejrzysty.
szafa ubrania
 • Zanim pójdziesz do łóżka, powinieneś odłożyć oraz poukładać rzeczy, których używałeś w ciągu dnia. Ułatwi Ci to sprzątanie następnego dnia.
 • Jeżeli będziesz sprzątać rano i układać rzeczy wieczorem, zauważysz, że lepiej się czujesz w ciągu dnia.
 • Zanim zaczniesz sprzątać otwórz okna oraz przewietrz dom, aby oczyścić powietrze. Odczuwanie świeżego powietrza na swojej skórze sprawia, że czujesz się bardziej pobudzony.
 • Wiatr, który wchodzi przez otwarte okna zbliża Cię do natury. Powietrze jest łagodne i przyjemne na wiosnę i jesienią, ciepłe w lato, a mroźne w zimę. Odczuwanie zarówno jego życzliwej natury, jak i surowości sprawia, że wchodzisz w kontakt ze swoją kruchością oraz potęgą natury. 
 • Aby okazać życiu szacunek posprzątaj po każdym posiłku, aby nie przyciągał owadów, które musiałbyś później niepotrzebnie zabić.
 • Zamiast żałować przeszłości lub martwić się o przyszłość staraj się całkowicie żyć w chwili obecnej. Aby praktykować tą ideę poprzez prace domowe “zrób dzisiaj to, co masz zrobić jutro.”
 • Dzielenie obowiązków domowych między wszystkich członków rodziny pomoże Ci doceniać to, co inni robią dla Ciebie. Zrozumienie, że wy wszyscy jesteście w jakiś sposób od siebie zależni pomoże wam pracować w grupie oraz pomyśleć o drugiej osobie przed jakimkolwiek działaniem.

Prace domowe jako medytacja

Potrzeba sprzątania i odstawiania rzeczy na swoje miejsce pochodzi z głównie z poszukiwania odnowy. Poza tym prace domowe mogą być momentem codziennej lub cotygodniowej medytacji. Wykorzystaj to na praktykowanie uważności.

Aby to uczynić musisz postarać się, by lepiej wykorzystać czas, który spędzasz na siedzeniu przed telewizorem lub sprzeczaniu się ze swoimi bliskimi.

Powinieneś skoncentrować się na samym akcie, zagłębić się w ciszy, a przede wszystkim dokładnie zwracać uwagę na to, co robisz w danym momencie. Ten stan całkowitej uwagi pozwoli Ci osiągnąć stan medytacyjny, a aktywność Twojego mózgu trochę się wyciszy. Dzięki temu obniżysz poziom stresu i niepokoju. Oto jak prace domowe mogą stać się naprawczym ćwiczeniem fizycznym i duchowym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.