Spędzamy połowę naszego życia na pragnieniu bycia kimś innym, idąc na kompromis z własną równowagą emocjonalną. Chcemy mieć inne ciało. Myślimy, że jesteśmy za grubi lub za chudzi. Chcielibyśmy być bardziej przebojowi. Tego rodzaju walka z samym sobą tylko prowadzi do dyskomfortu. Życie jest prostsze, kiedy zaczniemy kochać siebie za to, kim jesteśmy.
Nie chodzi o to, że powinniśmy przestać nad sobą pracować. Jeśli pragniemy zmian, możemy ich dokonać. To, co jest istotne, to że czynniki zewnętrzne mogą motywować nas do zmian. Społeczeństwo nauczyło nas jak określać swoją wartość na podstawie zewnętrznych celów, które dla większości populacji są nieosiągalne. Chociaż możemy cieszyć się lepszą jakością życia niż setki lat temu, nie wydaje się że jesteśmy szczęśliwsi. Ludzie zapomnieli jak kochać siebie.
Na przykład osoby, które chcą poprawić swój wygląd, aby czuć się bardziej atrakcyjnymi, stają twarzą w twarz z interesującym problemem. Często, kiedy już osiągnęli swój cel estetyczny, nadal nie czują się “wystarczająco” pociągający. Kochać siebie za to kim jesteśmy to jedyny sposób na to, by uwolnić się od naszego poczucia braku pewności siebie.
“Kochać siebie to początek romansu na całe życie.”
Kochać siebie to być optymistą
Koncepcja nas samych, idea jaką posiadamy na temat samych siebie to coś, co liczy się najbardziej jeśli chodzi o miłość własną. Jeżeli jesteśmy w stanie doceniać nasze pozytywne aspekty oraz akceptować nasze ograniczenia, wizerunek własnego “ja” w naszych oczach będzie pozytywny . Z drugiej strony, jeśli będziemy widzieć wyłącznie nasze wady, będziemy czuć do siebie wstręt oraz staniemy się niezdolni do tego, by kochać siebie.
Poziom naszego poczucia własnej wartości decyduje o tym, jak odbieramy nasze życie. Jest ono niezależne od czynników zewnętrznych i to bardziej odbicie satysfakcji płynącej z tego, kim jesteśmy. Ta satysfakcja występuje częściej u optymistycznych osób. Zwykle bardziej będą się oni koncentrować na swoich dobrych stronach oraz akceptować swoje słabości. Pesymistyczni ludzie natomiast widzą tylko swoje najmniej ciekawe cechy, malując w ten sposób fałszywy obraz siebie.
Umiarkowany optymizm może być częścią przepisu na zdrowe poczucie własnej wartości. Szacuje się, że około 30% optymizmu ma źródło w naszych genach, co sprawia, że 70% jest wyuczone. Możemy go zwiększyć, odżywiać satysfakcjonujące stany emocjonalne, rozwijać pozytywne sposoby myślenia oraz przestać martwić się o rzeczy, które nie mają na nas wpływu.
“Właśnie ty, podobnie jak każda inna istota w całym wszechświecie, zasługujesz na twoją miłość i troskę.”
–Budda–
Mamy tendencję do doceniania innych bardziej niż siebie
Często doceniamy zalety innych ponieważ brakuje nam pewności siebie lub cierpliwości, by zobaczyć je w nas samych. Aby doceniać się w uczciwy oraz korzystny sposób, najpierw musimy siebie szanować. To rozwija naszą pewność siebie.
Generalnie, nie doceniamy siebie. Każdy z nas posiada wyjątkowe cechy, jednak wielu z nas nie wie jak nadać im właściwą wartość. Jeśli nie doceniamy siebie, nie oznacza to, że nie robią tego inni. Dobre poczucie własnej wartości nie powinno zależeć od opinii innych, powinno być raczej rezultatem naszej własnej oceny.
Kiedy doceniamy siebie, nasze osobista charakterystyka oraz sposób w jaki się do siebie odnosimy zaczynają mieć znaczenie. Ta ocena wartości determinuje to czy możemy zaakceptować to, kim jesteśmy oraz kochać siebie bez względu na wszystko. Docenianie siebie w odpowiedni sposób oznacza wiarę w to, że jesteśmy w stanie stawić czoła życiu. Kochaj siebie, nie zapomnij…
“Pokochaj siebie, a wszystko inne potoczy się właściwym torem. Kochać siebie jest naprawdę niezbędne do tego, by cokolwiek osiągnąć w tym świecie.”-
-Lucille Ball-