Miłość własna- jak ją zwiększyć przy pomocy 7 prostych kroków

Miłość własna- jak ją zwiększyć przy pomocy 7 prostych kroków

Ostatnia aktualizacja: 06 stycznia, 2018

Miłość własna jest bardzo popularnym terminem, ale nie zawsze jest dobrze rozumiana. Miłość własna nie jest działaniem, lecz stanem, w którym dobrze się czujesz z samym sobą. W tym sensie jest ona bardzo ważna dla twojego ogólnego samopoczucia. Wpływa na sposób interakcji z innymi jak również na sposób w jaki jesteś postrzegany w pracy i sposób radzenia sobie z problemami.

Miłość własna jest podstawowym elementem indywidualnego dobrego samopoczucia. Ale praktykowanie miłości własnej może być dla wielu z nas trudne, szczególnie w chwilach, w których stoimy przed poważnymi wyzwaniami. Nie chodzi o to, by być narcystycznym, ale o kontakt z samym sobą, z własnym dobrem i szczęściem.

Czym jest miłość własna?

Miłość własna to nie tylko stan dobrego samopoczucia, który można osiągnąć, utrzymując swój wizerunek. Także poprzez inspirujące cytaty oraz spędzając w sposób wartościowy czas z najbliższymi. A nawet czerpiąc przyjemność z działań, które lubimy wykonywać w samotności. Bez względu na to jak bardzo satysfakcjonujące mogą być te i inne działania, nie jest to miłość własna.

Miłość własna jest stanem samooceny, która wyrasta z działań jakie wspierają nasze fizyczne i psychiczne zdrowie oraz stymulują nasz duchowy wzrost.

Miłość własna. Dłonie złożone w kształt serca.

Miłość własna jest dynamiczna. Rośnie dzięki działaniom, które sprawiają, że dojrzewamy. Kiedy działamy w taki sposób, że rozszerzamy w sobie miłość własną, zaczynamy lepiej akceptować nasze słabości i mocne strony. Ponadto czujemy mniejszą potrzebę wyjaśniania naszych braków.

To sprawia, że ​​odczuwamy współczucie dla siebie jako istot ludzkich walczących o znalezienie osobistego sensu. Pozwala nam to skupić się bardziej na naszym celu i na wartościach. Takich które mamy nadzieję osiągnąć dzięki naszym własnym wysiłkom.

“Najpierw pokochaj siebie, a wszystko inne przyjdzie samo. Naprawdę musisz kochać siebie, aby osiągnąć cokolwiek na tym świecie. “

Lucille Ball

7 kroków, aby zwiększyć naszą miłość własną

  • Pozostań czujny i świadomy: Ludzie o większej miłości własnej zazwyczaj wiedzą, co myślą, czują i czego pragną. Są świadomi tego, kim są i stosują tę wiedzę w praktyce. Nie zachowują się zgodnie z tym, czego chcą dla nich lub od nich inni.
  • Działaj zgodnie z własnymi potrzebami, a nie pragnieniami: Kochanie nie oznacza spełniania cudzych życzeń, ale raczej zapewnianiu im tego, czego potrzebują. Miłość do siebie działa zgodnie z tym samym założeniem. Skoncentrowanie się na tym, czego potrzebujesz, powstrzyma cię od wzorców zachowań automatycznych, które są mniej zdrowe dla rozwoju osobistego. Zachowań, które mogą powodować problemy lub utrzymywać cię zakotwiczonego w przeszłości.
    Dziewczynka rysująca serce.
  • Praktykuj dobrą opiekę osobistą: przejawem miłości własnej jest dbanie o swoje podstawowe potrzeby. Ludzie, którzy kochają siebie, codziennie podejmują zdrowe działania. Obejmują one właściwe odżywianie, ćwiczenia, utrzymywanie dobrych nawyków związanych ze snem oraz zdrowe interakcje intymne i społeczne.
  • Ustanów ograniczenia: osoba, która kocha siebie, ma siłę, by ustanowić limity i odmówić wykonania tego, co ma na nią fizyczny, emocjonalny lub duchowy wpływ.
  • Chroń się przed toksycznymi ludźmi: Osoba posiadająca odpowiednia dozę miłości własnej chroni się przed toksycznymi ludźmi i nie marnuje czasu na ludzi, którzy próbują zatruć jej duszę.
  • Przebacz sobie: My, jako istoty ludzkie, możemy być dla siebie bardzo surowi. Ale bycie odpowiedzialnym za nasze działania nie oznacza, że ​​musimy karać się za nie wiecznie. Ludzie z miłością własną uczą się na swoich błędach, akceptują swoją pokorę i wybaczają sobie.
  • Żyj mając jakiś cel: aby zaakceptować i kochać siebie bardziej, pozostając świadomym tego, co dzieje się w twoim życiu, dobrze jest przynajmniej mieć jakiś cel. Jeśli twoim zamiarem jest życie w sposób sensowny i zdrowy, powinieneś podejmować decyzje, które wspierają tę intencję. Pozwoli ci to poczuć się dobrze zarówno z tą decyzją jak i ze sobą, kiedy już odniesiesz sukces. Twoja miłość własna zwiększy się jeśli zobaczysz, że osiągasz to, co było twoim celem. Dlatego, aby to zrobić, musisz ustalić, jakie są twoje zamiary.

Nie możesz kochać innej osoby bardziej niż siebie samego. Dlatego musimy nauczyć się kochać samych siebie, aby móc oferować miłość innym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.