Kim jesteś? Stań się kimś, kogo chciałbyś spotkać!

Kim jesteś? Stań się kimś, kogo chciałbyś spotkać!

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2017

Tytuł tego artykułu należy do grupy naszych ulubionych powiedzonek. Na samym jednak początku od razu napiszemy, że naszym celem nie jest nakłanianie Cię do zmiany Twojej wewnętrznej istoty, ani tego, kim jesteś. Niezależnie od wszystkiego, powinieneś być z siebie dumny.

Ale uważamy także, że oprócz świadomości tego kim jesteś ważne jest także to, aby myśleć o innych. Powinieneś w pełni znać swoje możliwości i zdawać sobie sprawę z tego, co możesz zaoferować innym ludziom. A także wiedzieć jak się czujesz, gdy otrzymujesz coś od kogoś innego.

Wszyscy chcemy mieć jakiś pozytywny wpływ na nasze życie. Jesteśmy pewni, że każdy z nas szuka przyjaźni i relacji z innymi osobami. Mogą być to związki lub towarzystwo, które Cię inspiruje lub relaksuje. Ale czy Ty także wywierasz pozytywny wpływ na życie innych ludzi w Twoim otoczeniu?

Być może zabrzmi to  banalnie, ale pamiętaj, że nie liczy się to, kim jesteś, ale to, co możesz zaoferować innym. Innymi słowy – ile z siebie dajesz, tyle w zamian otrzymasz.

Podziwianie innych jest tym, co sprawia, że jesteśmy pokorni i skromni. Bo jeśli nie ma wokół nas nikogo do podziwiania, mamy skłonność do wpadania w arogancję.

To, kim jesteś określa Twoje dobre i złe cechy

“Pielęgnuj w sobie tylko te nawyki,
które chciałbyś, aby u Ciebie dominowały
i określały to, kim jesteś.”
Elbert Hubbard

Zarówno pozytywne, jak i negatywne nawyki mogą być bardzo zaraźliwe. Podobnie zresztą jak negatywne myśli. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że rozwój osobisty, pozytywny styl życia i szczęście też są zaraźliwe. Dzięki temu w łatwy sposób możesz definiować to, kim jesteś lub kim chciałbyś być.

Przyjaciółki

Sposób, w jaki żyjemy wpływa na ludzi wokół Ciebie. Dlatego też ważną kwestią jest to, aby być taką osobą, z którą chcesz się spotykać i z którą spędzać większą część swojego życia. Inaczej mówiąc, jeśli nie podoba Ci się to, kim jesteś, możesz to w łatwy sposób zmienić.

Podstawowym nawykiem, który powinieneś za wszelką cenę u siebie rozwijać jest uczenie się sposobów na okazanie miłości, którą czujesz do wszystkich ważnych dla Ciebie osób będących zawsze wokół Ciebie. Większość ludzi nie będzie pamiętać, co im powiedziałeś przy jakiejś okazji.

Nigdy jednak nie zapomną tego, co od Ciebie otrzymali lub jak się poczuli. Okaż im swoją miłość dając im wskazówki, zapewniając wsparcie i po prostu będąc przy nich w razie potrzeby. Ofiaruj siebie osobom, które kochasz.

Okazuj innym szacunek i bądź przyjazny

Życzliwość jest bez cienia wątpliwości wręcz koniecznością. Nie ma żadnej przywary, czy cechy charakteru, która może usprawiedliwiać złe traktowanie kogoś innego lub brak szacunku. Traktuj wszystkich z takim samym szacunkiem, jaki okazywałeś na przykład swojej babci lub matce.

Okazuj innym taką samą cierpliwość, jaką masz wobec swoich dzieci. Dzięki temu łatwiej dowiesz się kim jesteś lub kim się stałeś – i czy sprawia Ci to satysfakcję. Oczywiście nie zawsze jest tak łatwo w przypadku ludzi, którzy nie dają Ci powodu do odczuwania wobec nich współczucia.

W takich przypadkach należy pamiętać o tym, że nie można zmieniać ludzi na siłę tylko dlatego, że nie podoba Ci się sposób, w jaki się zachowują lub jacy są. Spróbuj zaakceptować ich takimi, jakimi są i daj im wsparcie, którego potrzebują.

“Jeśli chcesz być kochanym, kochaj i pozwól się kochać.”
Benjamin Franklin

Zapomnij, przebacz i kontynuuj podróż przez życie

Niechęć, nienawiść, i negatywne emocje są trucizną dla duszy. Ich obecność powoduje tylko więcej cierpienia i zakłóca to, kim tak naprawdę jesteś.

Więzi interpersonalne - kim jesteś

Naucz się przebaczać tym, którzy Cię zranili i bądź wolnym od negatywnych myśli. Dzięki temu będziesz w stanie bez przeszkód i wysiłku kontynuować podróż przez życie. To nie znaczy, że będziesz w stanie wymazać przeszłość i zapomnieć o wszystkim.

Po prostu będziesz musiała przestać żyć pielęgnując w sobie żal i ból. Dzięki temu znów będziesz mogła żyć pełnią życia i cieszyć się z tego, kim jesteś i co już osiągnęłaś.

Czy chciałabyś otaczać się ludźmi pełnymi zgorzknienia czy raczej osobami, które są w zgodzie z samym sobą i wszystkimi wokół siebie? Gdy tracisz mniej czasu na nienawiść wobec ludzi, którzy Cię zranili, będziesz automatycznie mieć go więcej i przeznaczać go na cieszenie się życiem i kochanie ludzi, na których Ci zależy.

Dotrzymuj obietnic i zawsze mów prawdę

Jeśli złożysz jakąś obietnicę, zrób wszystko, co możliwe, aby jej dotrzymać! Nie obiecuj niczego, na co nie masz wpływu lub czego nie potrafisz w pełni kontrolować. Lepiej być szczerym od samego początku, niż potem szukać wykrętów.

Grupa przyjaciół

Pomyśl o tych momentach, w których czułeś ból, gdy Cię ktoś okłamał. Tak samo przecież odbierałeś to, gdy byłeś oszukiwany lub zwodzony w jakiś sposób. Jeśli Tobie się nie podobał sposób, w jaki ktoś grał na Twoich uczuciach, nie rób tego samego wobec innych osób.

“Życie jest po prostu żeglowaniem z prądem w swoim własnym, małym statku
po stale zmieniającym się, ale niekończącym strumieniu obietnic.
A ile z nich pamiętamy i dotrzymujemy? ”
Henning Mankell

Zdecydowanie lepiej jest obiecywać mniej, ale robić więcej, niż na odwrót. Słuchaj, przytulaj, pocałuj, uśmiechnij się i po prostu bądź zawsze dostępny dla tych osób, na których Ci zależy.

Wszyscy chcemy wiedzieć o tym, że jesteśmy dla kogoś ważni. Często zatem staramy się okazać swoje uczucia, a także uzewnętrznić to, kim jesteśmy. Ważne jest również to, aby zwrócić swoją uwagę na to, czego inni ludzie oczekują.

Oznacza to, że należy uważnie obserwować, ale nie przeszkadzać im i nie wtrącać się do ich życia, gdy potrzebują być przez chwilę sami z sobą.

Staraj się być taką osobą, z jaką najchętniej spędzałbyś czas

Skup swoją energię na byciu najlepszą wersją siebie samego. Zanim zaczniesz oczekiwać, aby ktoś obcy zechciał być Twoim najlepszym przyjacielem, zastanów się najpierw, kim jesteś? Czy ten ktoś chciałby mieć Ciebie za przyjaciela? Trzeba w tym celu nauczyć się zarówno kochać innych, jak i siebie samego.

Z jaką osobą chciałbyś spędzać czas? Przy kim uwielbiasz budzić się każdego ranka? Czy to Ty mógłbyś być taką osobą? Czy raczej musiałbyś najpierw coś w sobie zmienić?

Odpowiedź na to pytanie może być nieco przerażająca. Będzie to jednak wyłącznie pierwsze wrażenie. Warto przecież określić w pełni to, kim jesteś i kim chciałbyś być – a następnie dążyć do tego celu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.