Kiedy utrzymanie formy staje się problemem

Czy czujesz się źle, gdy nie możesz ćwiczyć? Czy bycie w formie stało się obsesją? W tym artykule porozmawiamy o tym, kiedy i jak pielęgnacja ciała może stać się problemem.
Kiedy utrzymanie formy staje się problemem
Brigida Higueras Madsen

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Brigida Higueras Madsen.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Dziś jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek świadomi znaczenia prowadzenia zdrowego stylu życia, a także konsekwencji nie stosowania się do tych zaleceń. Bez wątpienia dbamy o siebie lepiej niż trzydzieści czy czterdzieści lat temu, ponieważ wiemy, że oznacza to nie tylko dłuższe życie, ale także lepsze życie. Co jednak powinniśmy zrobić, jeśli pewnego dnia utrzymanie formy staje się problematyczne?

Zmiany w stylu życia sprawiły, że jesteśmy bardziej świadomi potrzeby ponownego połączenia się z naszym samopoczuciem. Wiemy, że uprawianie niektórych sportów w celu utrzymania formy jest zalecane dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Dbamy o nasze ciało i naszą dietę w niespotykany dotąd sposób. Nie tylko wiemy więcej o żywieniu i naukach o sporcie, ale możemy również poszerzyć tę wiedzę dzięki wielu zasobom, które mamy teraz na wyciągnięcie ręki. Ponadto jesteśmy społeczeństwem, które przywiązuje dużą wagę do wyglądu fizycznego.

Biegnący mężczyzna
Ćwiczenia są korzystne dla zdrowia, ale ich nadmiar może mieć poważne konsekwencje.

Kiedy utrzymanie formy staje się problemem

Dla wielu osób aktywność fizyczna staje się obsesją. Czują potrzebę częstego wykonywania ćwiczeń o wysokiej intensywności, niemal kompulsywnie, aby uniknąć poczucia winy. Trudno jest określić, czy ten dyskomfort jest obsesją, czy uzależnieniem, ponieważ jest to nowy obszar badań, a terminy są często używane zamiennie.

Tak czy inaczej, niezależnie od tego, czy nazwiemy to zależnością, obsesją czy uzależnieniem od ćwiczeń, pogodzenie się z tym jako problemem może zająć trochę czasu. Paradoks polega na tym, że ponieważ jest to czynność zdrowa sama w sobie, z wieloma korzyściami, trudno jest postrzegać to jako problem. Otoczenie chorego prawdopodobnie jako pierwsze zauważy, że coś jest nie tak.

Jak rozpoznać, czy utrzymanie formy stało się problemem

Pamiętaj, że zdrowie fizyczne jest tak samo ważne jak zdrowie psychiczne.

Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych łączy się z różnymi zaburzeniami psychicznymi i behawioralnymi. Są to na przykład przewaga nad innymi czynnościami, zaburzenia emocjonalne, tolerancja i objawy odstawienia. Warto zwrócić uwagę na następujące znaki ostrzegawcze:

  • Czujesz potrzebę trenowania praktycznie każdego dnia i zaczynasz odczuwać to jako konieczność.
  • Jeśli jednego dnia okaże się, że nie jesteś w stanie wykonać swoich ćwiczeń, próbujesz zrobić to następnego dnia, razem z ćwiczeniami, które powinieneś planowałeś zrobić dzień wcześniej.
  • Trudno Ci w pełni cieszyć się wolnym czasem z innymi ludźmi, ponieważ uważasz to za stratę czasu.
  • Czujesz się naprawdę źle, kiedy nie możesz trzymać się rutyny ćwiczeń.
  • Spędzasz dużą część swojego czasu na treningu. Nie przestajesz ćwiczyć, nawet jeśli czujesz się fizycznie chory lub doznajesz kontuzji.
  • Twoja troska o kondycję prowadzi do kłótni z rodziną lub innymi ważnymi osobami w Twoim życiu. Dzieje się tak, ponieważ czujesz, że nie rozumieją Twojej potrzeby trenowania i wymagają od Ciebie zbyt dużo Twojego czasu.

Inne zmartwienia

Jeśli myślisz o ćwiczeniach w ten sposób, powoduje to nie tylko zmęczenie fizyczne, ale także psychiczne. Co więcej, Twoje zaabsorbowanie aktywnością fizyczną może nawet maskować większe problemy, takie jak zaburzenia odżywiania lub dysmorfia mięśni (bigoreksja).

W pierwszym przypadku wykorzystujesz aktywność fizyczną, aby zrekompensować ewentualne nadużycia związane z jedzeniem, a korzyści, których szukasz, to utrzymanie lub redukcja masy ciała. Z drugiej strony, w przypadku dysmorfii mięśniowej, Twoja percepcja ciała jest zmieniona i uważasz, że nie wyglądasz wystarczająco muskularnie.

Ponadto same ćwiczenia, które pomagają oczyścić umysł, mogą stać się mechanizmem ucieczki, który powstrzyma Cię przed myśleniem o innych problemach lub stawieniem im czoła. To, co początkowo wydawało się antidotum na stres, staje się problemem, gdy przyjmujesz je jako preferowaną strategię radzenia sobie.

Kobieta wykonująca ćwiczenia o wysokiej intensywności
Sport może stać się strategią unikania pewnych sytuacji.

Jak radzić sobie z poczuciem winy, gdy utrzymanie formy staje się problemem

Poczucie winy może łatwo uwięzić Cię w tego typu sytuacjach. Aby nim zarządzać, pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Zadbaj o swoje ciało. Dobry sportowiec ma świadomość potrzeby odpoczynku. Nie zapominaj o tym.
  • Zrozum korzyści płynące z ćwiczeń dla zdrowia i znaczenie wykonywania ich z umiarem, uznając, że są one szkodliwe, jeśli ćwiczysz je zbyt często i zbyt intensywnie. Dowiedz się o niekorzystnych skutkach nadmiernego wysiłku fizycznego, takich jak złamania przeciążeniowe czy przewlekłe zapalenie ścięgien.
  • Zapamiętaj powody, dla których zacząłeś trenować w pierwszej kolejności. Zapewne robiłeś to dla przyjemności, po to, by poczuć się lepiej, a nie po to, by uniknąć złego samopoczucia.
  • Zwróć uwagę na swój wewnętrzny język. Rozpoznawanie i kwestionowanie myśli, które Cię krzywdzą, ma kluczowe znaczenie. Jednak może to być bardziej skomplikowane niż się wydaje i możesz potrzebować profesjonalnej pomocy. Jeśli tak, nie wahaj się o to poprosić.
  • Unikaj aplikacji do telefonów komórkowych związanych z aktywnością fizyczną, ponieważ mogą one podsycać Twoje uzależnienie i obsesję, zwłaszcza jeśli zachęcają Cię do ciągłego osiągania nowych celów. To stawia Twoją samoocenę na szali.
  • Udostępnianie wyników w mediach społecznościowych lub w innych miejscach sprawia, że ćwiczenia stają się konkurencyjne i podlegają opinii innych. Może to spowodować problemy, jeśli jesteś podatny na krytykę. Prawdopodobnie będziesz stale konkurować z innymi w sposób zorientowany na wyniki.
  • Zadbaj o to, co naprawdę ważne. Ćwiczenia,  dzięki endorfinom poprawiają samopoczucie i uwalniają od stresu. Nie ma nic lepszego niż spędzanie czasu z ludźmi, których kochasz, jeśli chcesz czuć się spełnionym.
  • Na razie trzymaj się z daleka od zawodów, zwłaszcza jeśli stały się dla Ciebie źródłem stresu.

Zdrowa równowaga

Poświęcanie czasu dla siebie, unikanie siedzącego trybu życia, dbanie o dietę, respektowanie potrzeby snu i odpoczynku to podstawa dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jeśli jednak staniesz się niewolnikiem zdrowego trybu życia, masz obsesję na punkcie sprawności, sztywnych wzorców żywieniowych i ścisłych harmonogramów, przestaje to być przyjemnością. Kluczem do sukcesu jest zdrowa równowaga.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Granados, S. H. B., & Cuéllar, Á. M. U. (2018). Influencia del deporte y la actividad física en el estado de salud físico y mental: una revisión bibliográfica. Katharsis: Revista de Ciencias Sociales, (25), 141-160.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.