Uprawianie sportu pomaga przezwyciężyć uzależnienie?

Uprawianie sportu pomaga przezwyciężyć uzależnienie?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Powszechnie wiadomo, że uprawianie sportu ma wiele korzyści zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Ponadto, ćwiczenia fizyczne stanowią punkt oparcia w przezwyciężaniu wielu problemów, w tym problemów z uzależnieniami. I nie jest to hipoteza ani obserwowane zjawisko, ale fakt potwierdzony badaniami.

Większość metod leczenia uzależnień wiąże się z pewną formą psychoterapii lub poradnictwa. Zazwyczaj koncentrują się na pomaganiu uzależnionej osobie w odkrywaniu, dlaczego kontynuuje swoje uzależniające zachowania, pomimo pojawiających się problemów. Podsuwają także bardziej skuteczne sposoby radzenia sobie z uczuciami, które leżą u podstaw uzależnienia.

Jednakże, chociaż te metody terapeutyczne są przydatne dla wielu osób uzależnionych, niektórzy uważają, że nie są wystarczające. Niektórzy potrzebują podejścia, które również pomoże w pewnych kwestiach fizycznych, a nie tylko w mentalnych lub emocjonalnych aspektach uzależnienia. Wiele osób uważa na przykład, że uprawianie sportu pomaga kontrolować apetyt.

Z biegiem lat ćwiczenia fizyczne zostały uznane za narzędzie samopomocy dla osób wychodzących z uzależnień jako skuteczne wsparcie w powrocie do zdrowia. Jednak do niedawna nie znaliśmy pełnej wartości tego rodzaju pomocy. Zobaczmy poniżej, jak ćwiczenia fizyczne pomagają przezwyciężyć uzależnienie.

Uprawianie sportu pomaga przezwyciężyć uzależnienie

Kiedy człowiek próbuje przezwyciężyć uzależnienie, umysł i ciało pragną substancji, która wytwarza endorfiny w mózgu i wywołuje uczucie odurzenia. Jeśli dodamy do tego stres codziennego życia i osobiste pragnienia, mieszanina może osiągnąć niemożliwy do zniesienia poziom.

Wymagające dużego wysiłku ćwiczenia również uwalniają endorfiny . To właśnie sprawia, że ​​czujesz to samo uczucie euforii, które towarzyszy substancji chemicznej i tworzy w Twoim organizmie efekt uzależnienia.

Bieganie

Wprawdzie może to być mniej intensywne doświadczenie niż branie narkotyków, picie alkoholu lub robienie czegokolwiek, od czego się uzależniłeś. Jednak efekty ćwiczeń mogą być bardzo przyjemne zarówno psychicznie, jak i fizycznie. W rzeczywistości badanie pacjentów, których poddawano terapii uzależnień, pokazało, że uprawianie sportu może prowadzić do poczucia spełnienia. Z kolei osiągnięcie celu w tej dziedzinie daje większe zaufanie do siebie co do zachowania trzeźwości.

Z drugiej strony, normalne jest, że osoba uzależniona odczuwa niepokój lub depresję, gdy zachowuje abstynencję. Wykazano jednak, że ćwiczenia fizyczne mogą zachęcać do zdrowego życia bez uzależnień. W wynikach badań pokazano, jakie korzyści przynosi uprawianie sportu:

  • Zmniejsza apetyt i zażywanie substancji.
  • Zmniejsza skuteczność narkotyków, zmniejszając podatność na ich używanie i nadużywanie.
  • Odbudowuje komórki mózgowe uszkodzone przez intensywne nadużywanie narkotyków.
  • Produkuje „nagrody neurologiczne” i zwiększa poczucie własnej wartości.
  • Zmniejsza niepokój i stres.
  • Pozwala na lepszy sen.
  • Poprawia myślenie i zapewnia pozytywną perspektywę.
  • Wypełnia pustkę, tworząc strukturę planowania i rutynę.
  • Służy jako konstruktywny mechanizm radzenia sobie z wyzwaniami.

Uprawianie sportu pomaga przezwyciężyć uzależnienie dzięki dużej liczbie korzyści, jakie daje na poziomie fizycznym i emocjonalnym.

Dlaczego ćwiczenia fizyczne pomagają przezwyciężyć uzależnienie?

To, że ćwiczenia fizyczne mają tak znaczący wpływ na ciało i umysł osoby, która ma do czynienia z nałogiem, ma wiele wspólnego z korzyściami, jakie sport ma dla każdego z nas. Można to śmiało powiedzieć, ponieważ uprawianie sportu po pierwsze pomaga stracić na wadze i radzić sobie z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała.

Ponadto pomaga uzyskać więcej energii i siły mięśniowej, wzmacnia krążenie, a także poprawia własny wizerunek i nastrój. W efekcie regularne ćwiczenia zmniejszają depresję i niepokój oraz zwiększają ostrość umysłu, oprócz jeszcze innych korzyści.

Badanie opublikowane przez Scandinavian Journal of Public Health potwierdza te fakty. Badanie wykazało, że osoby, które włączyły uprawianie sportu do swoich programów rehabilitacyjnych, zgłosiły mniejsze spożycie leków i lepszą jakość życia. Uczestnicy mówili, że mają o wiele więcej energii, że mogą lepiej oddychać i że czują się lepiej, jeśli chodzi o swój wygląd.

Ćwicz, aby pokonać stan odstawienia

Stan odstawienia jest nieprzyjemnym doświadczeniem, które pojawia się, gdy zostaje przerwane podawanie uzależniającej substancji, takiej jak alkohol lub narkotyki. Podobnie to wygląda w przypadku odstawienia uzależniających praktyk, takich jak hazard, kompulsywny seks lub przejadanie się.

Objawy odstawienia różnią się intensywnością, i są różnie odczuwalne, w zależności od osoby i od tego, z jakiego nałogu chce się wyleczyć. Jednak we wszystkich zespołach abstynencyjnych powszechne jest silne pragnienie dostarczenia większej ilości substancji lub zrealizowanie zachowania uzależniającego. Następnie przychodzi poczucie głębokiej ulgi, kiedy substancja jest dostarczona lub zrealizowane jest zachowanie, które próbuje się wyeliminować.

Uprawianie sportu a zespół odstawienia

Podczas odstawienia powszechne są uczucia depresji lub desperacji, lęki lub letarg, drażliwość lub złość. Występują także problemy trawienne i objawy ze strony układu nerwowego, takie jak pocenie się, suchość ust lub silne ślinienie, bóle głowy i napięcie mięśniowe.

Wielokrotnie stwierdzono, że ćwiczenia fizyczne zmniejszają stres, niepokój i depresję. Ponieważ są to główne objawy odstawienia, eksperci coraz częściej sugerują, żeby wprowadzić uprawianie sportu jako środek łagodzący w leczeniu uzależnień.

Ćwiczenia fizyczne pomagają przezwyciężyć uzależnienie, a także łagodzą objawy odstawienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.