Joga w domu - 5 kluczowych kwestii, o których warto pamiętać

Joga w domu - 5 kluczowych kwestii, o których warto pamiętać
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2023

Joga w domu to doskonały pomysł. Popularność tej dyscypliny rośnie w ostatnich latach na całym świecie. Z dnia na dzień rośnie liczba osób zainteresowanych uprawianiem jogi. Okazuje się bowiem, że doskonale wpływa ona na nasze zdrowie fizyczne i emocjonalne – nic zatem dziwnego, że mnóstwo ludzi decyduje się ją uprawiać.

Wiele osób nie jest jednak w stanie udać się do wyspecjalizowanego centrum jogi – z braku możliwości lub wolnego czasu. Nasuwa się zatem pytanie czy joga w domu jest zadaniem wykonalnym.

Wszystko zależy od dobrej organizacji i odpowiedniego planowania. Joga w domu to doskonały pomysł ponieważ zależnie od naszego planu dnia samodzielnie jesteśmy w stanie ustalić czas ćwiczeń. Oszczędzamy też pieniądze, jakie  zainwestowalibyśmy w lekcje i nie musimy tracić czasu ani środków na dojazdy do miejsca zajęć.

“Joga nie oddala nas od rzeczywistości ani od naszych codziennych obowiązków. Raczej sprawia, że twardo stąpamy po ziemi i stajemy się zdecydowani w praktycznej dziedzinie naszego doświadczenia. Nie uciekamy w ten sposób od naszego życia, raczej wracamy do życia, jakie porzuciliśmy mając nadzieję na coś lepszego.”

-Donna Farhi-

Joga w domu to praktyka, którą każdy z nas powinien dostosować do swoich możliwości i upodobań. Istnieją jednak pewne wskazówki, dzięki którym zorganizowanie całości będzie znacznie łatwiejsze a sesje będą możliwie jak najpełniejsze. Oto kilka kwestii, o których warto pamiętać.

1. Joga w domu? Stwórz sobie wygodną przestrzeń

Poszukaj wygodnego i spokojnego miejsca, w którym nikt i nic nie będzie Cię rozpraszać. To bardzo ważne, żeby przestrzeń do treningu była dla Ciebie przyjemna, ponieważ jest to jeden z czynników, dzięki którym joga w domu będzie owocna. Będzie Ci potrzebna mata do jogi i luźne, wygodne ubrania.

Joga w domu

Najlepiej byłoby ustalić konkretną godzinę na każdą sesję. Pomaga to stworzyć odpowiednie nastawienie w stosunku do treningu. Ważne jest również połączenie się ze swoją wewnętrzną świadomością. Wytłumacz sobie, że joga w domu to Twój cel i że chcesz ją praktykować regularnie. Nie jest bowiem możliwe odniesienie z niej pożytku jeśli nie robisz tego z serca i z pełnym przekonaniem.

2. Ustal cechy charakterystyczne treningu

Joga nie ma formuł i sztywnych zasad. Wszystko zależy od człowieka, jego osobowości a nawet każdej sesji. Istnieją również poziomy jogi, zależnie od osiągniętego stopnia zaawansowania. Dlatego też zaprojektowanie każdej sesji to Twoje zadanie.

W każdym z przypadków zaleca się aby joga w domu była wykonywana w pełnej świadomości i przy jednoczesnym zwracaniu uwagę na sygnały, jakie wysyła Ci Twoje ciało. Sesja jogi powinna być przyjemna. Nie zaleca się praktykowania tej dyscypliny jedynie z poczucia obowiązku. Co więcej, na początku każda pozycja nie powinna być utrzymywana dłużej niż 30 sekund. Dobrym pomysłem może być ustalanie półgodzinnych sesji podczas pierwszych treningów.

3. Zapisuj swoje postępy

Aby joga w domu była wykonywana na coraz lepszym poziomie, najlepszym pomysłem byłoby zapisywanie w dzienniku tego, co dzieje się podczas każdej sesji. Ważne jest aby zapisać, jak się czujesz przed, w trakcie i po treningu jogi. Jakie trudności napotykasz? Co mówi Ci Twoja intuicja na temat efektów jakie przynosi ta praktyka Twojemu ciału i umysłowi?

Kobieta pisze dziennik

Zapisuj też jakie pozycje przyjmujesz, czas jaki poświęcasz na każdą z nich i sygnały jakie podczas ich wykonywania wysyła Ci Twoje ciało. Prowadzenie tego rodzaju rejestru stanowi doskonały sposób na przejęcie kontroli nad praktyką. Co więcej, zauważysz dzięki temu robione przez siebie postępy – nawet te najmniejsze.

4. Stopniowo przyzwyczajaj się do wszystkiego, co nowe

Każda nowa pozycja, jaką obejmuje joga w domu wymaga szczególnej koncentracji. Nie wypróbowuj nowych pozycji do czasu gdy uzyskasz całkowitą pewność co do tego, w jaki sposób powinna zostać wykonana. Dokładnie się przyjrzyj, przeanalizuj wszystkie szczegóły a następnie powoli, precyzyjnie wypróbuj.

Jeżeli to tylko możliwe, postaraj się wykonywać pozycję stopniowo ją pogłębiając. Jest to znacznie bezpieczniejsze niż wykonanie jej od razu z intensywnością. Jeżeli odczuwasz ból lub silny dyskomfort, nie kontynuuj. Raczej wycofaj się i zacznij jeszcze raz, stopniowo.

Joga w domu ma wiele rodzajów i odmian – dobrze by było poznać kilka z nich. W internecie możesz znaleźć całe mnóstwo filmów wyjaśniających sposób wykonania poszczególnych z nich. Niektórych nie będziesz w stanie wykonać, ponieważ intensywność lub sam styl nie będzie odpowiedni. Nie rób niczego na siłę, wykorzystaj różnorodność i dostosuj styl do swojego ciała i tempa.

5. Oddychaj, zrelaksuj się i medytuj

Joga w domu powinna być kompletna. W praktyce oznacza to, że powinna zawierać elementy medytacji. Pierwszym z nich jest oddychanie. Służy nam za kotwicę niezbędną do rozpoczęcia sesji. Jeżeli skupisz się na swoim oddechu, już wkrótce połączysz się w pełni z chwilą obecną.

Medytacja

Idealnie byłoby zrelaksować się zarówno przed jak i po sesji jogi. Celem nadrzędnym jest bowiem wzmocnienie medytacji – gdyż to ona właśnie jest osią jogi. Nie jest to prosta sztuka, ale z czasem i przy odrobinie wytrwałości będziemy w stanie posiąść tą umiejętność.

Podsumowując, celem jest stworzenie przestrzeni, w której będziesz się dobrze czuć sam na sam ze sobą. Stąd też tak ważne jest, by joga w domu była wykonywana z własnej woli, z możliwie jak najlepszym nastawieniem i motywacją. Kto wypróbował tej dziedziny aktywności wie, że korzyści są niezliczone. Taka właśnie powinna być joga w domu: niesamowita.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.