Wielka Piątka: Cechy osobowości Goldberga

Wielka Piątka: Cechy osobowości Goldberga

Ostatnia aktualizacja: 22 maja, 2018

Teoria osobowości Lewisa Goldberga jest również znana jako Wielka Piątka lub Model pięciokrotny. Z różnych badań wynika, że ​​wielokrotnie podkreślano pewne cechy osobowości jako sposób na ustalenie, kim jest dana osoba.

Chociaż ludzie mówią o tym modelu od 1933 roku, dopiero w 1993 roku nabrał cech w pełni ukształtowanej teorii.

Goldberg zidentyfikował cechy osobowości Wielkiej Piątki dużymi literami. Nazwał je również podstawowymi czynnikami. Oto Wielka Piątka

  • Pierwszym z nich jest czynnik O lub Otwartość na nowe doświadczenia.
  • Drugi to C (Conscientiousness) – Sumienność.
  • Trzeci to E lub ekstrawersja.
  • Czwarty to A (Agreeableness) – Ugodowość.
  • Ostatnia to N, które oznacza Neurotyczność. Pierwsze litery tworzą akronim “OCEAN”.

“Każdy człowiek jest taki, jakim go Bóg stworzył, ale staje się tym, kim sam siebie tworzy”

-Michael Servetus-

Jednocześnie każda z nich składa się z bardziej specyficznych cech. Naukowcy opracowali różne testy osobowości oparte na tym modelu. Pozwalają ocenić i zmierzyć to, jaka jest osoba biorąca udział w teście. Przyjrzyjmy się bliżej cechom tego modelu.

Wielka Piątka

Otwartość na doświadczenie, jedna cecha osobowości

Otwartość (“O”) oznacza zdolność osoby do poszukiwania nowych doświadczeń. I nie tylko to, oznacza również możliwość zrobienia dla nich miejsca i kreatywnego wizualizowania przyszłości.

Tańcząca dziewczyna.

Ludzie, którzy są bardzo otwarci na doświadczenia, posiadają dużą wyobraźnię i doceniają sztukę. Dobrze współpracują z innymi ludźmi. Są również ciekawi świata i wolą różnorodność od rutyny.

Osoby o niskim wyniku w tej kategorii to osoby zamknięte na nowe doświadczenia. Pokazują wszystkie przeciwne cechy. Innymi słowy, wolą bezpieczeństwo i konwenanse. Trudno im dostosować się do nowych rzeczy, dlatego preferują sztywny harmonogram. Mają tendencję do działań technicznych i nie wykazują większego zainteresowania abstrakcją.

Czynnik “C” – sumienność

Ten czynnik odnosi się do zdolności do samokontroli i skutecznego działania. Jest to związane z umiejętnościami planowania, organizowania i wykonywania zadań. Sumienność wiąże się również z wytrwałością, zdolnością do realizowania celów i zadań oraz z punktualnością.

Ludzie, którzy osiągają wysokie wyniki w tej dziedzinie są często zorganizowani. Inni uważają ich za godnych zaufania i skrupulatnych. W skrajnym przypadku ludzie z tą cechą są perfekcjonistami i mogą być pracoholikami. Mają silną potrzebę odniesienia sukcesu.

Ekstrawersja, inna cecha osobowości

Ekstrawersja to umiejętność nawiązywania relacji z innymi i czerpania radości z ich towarzystwa. Ekstrawertycy lubią towarzystwo i czują się komfortowo w otoczeniu grupy. Działają dobrze w zespołach i są optymistyczni oraz entuzjastycznie nastawieni. Kiedy są z innymi ludźmi, czują się jak ryba w wodzie.

Dziewczyny na imprezie.

Na drugim końcu mamy introwertyków, którzy lepiej pracują w samotności. Introwertycy zazwyczaj odczuwają pewną nieufność lub ostrożność wobec innych ludzi. Wolą małe kręgi przyjaciół i czują się niekomfortowo w dużych grupach.

Czynnik “A”: ugodowość

Jest to przede wszystkim związane z umiejętnością empatii. Ci, którzy osiągają wysokie wyniki w tej dziedzinie, rozumieją i tolerują innych ludzi. Są bardzo dobrzy w zrozumieniu potrzeb i uczuć innych.

Na przeciwległym końcu spektrum znajdują się osoby sprawiające problemy i nastawione walecznie. Lubią debaty i kłótnie, a także próbują narzucić swoje poglądy innym. Wrogość jest ich znakiem firmowym. Tego rodzaju ludzie są bardzo dobrzy w działaniach opartych na konkurencyjności i czerpią energię z występowania przed ludźmi.

Neurotyczność lub niestabilność emocjonalna

Ten czynnik odnosi się do zdolności lub niezdolności do radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Ludzie, którzy osiągają wysokie wyniki w tym współczynniku, zachowują się nieprzewidywalnie. Nie prezentują spójnych zachowań, a ich reakcje są bardzo różne, choć nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje.

Chłopak między drzewami.

Z drugiej strony mamy ludzi, którzy są stabilni, ostrożni i umiarkowani. Zachowują się w ten sposób nawet w czasach kryzysu. Ludzie tacy jak oni są spokojni i pewni swojej umiejętności radzenia sobie z trudnymi rzeczami i błędami. Są na ogół pozytywni i pozostają tacy niezależnie od trudności.

Zgodnie z tym modelem, wynikiem testu osobowości jest wynik w każdej kategorii, w którym umieszcza się podmiot na wysokim, średnim lub niskim poziomie dla każdej cechy. Wielka Piątka bywa używana w procesie selekcji i doboru pracowników. Nauczyciele ćwiczą ją na studentach, aby pomóc im znaleźć zawód pasujący do ich osobowości. Jest również stosowana w niektórych sytuacjach klinicznych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.