Joga - pozycje, które pomogą w walce z bólem krzyża

Joga - pozycje, które pomogą w walce z bólem krzyża

Ostatnia aktualizacja: 06 lipca, 2018

Nieprawidłowa pozycja podczas snu, nieodpowiednie krzesło w pracy lub sposób, w jaki chodzimy, może być przyczyną bólu pleców. Jeśli problem już się pojawił, ważne jest, aby się go pozbyć w jak najkrótszym czasie. Na ratunek przychodzi nam joga i różne pozycje, które mogą nam pomóc w walce z bólem pleców.

Dlaczego joga? Ponieważ jest to dyscyplina, która poprzez różne pozycje, wzmacnia nasze mięśnie i nadaje elastyczność naszym ścięgnom. Pomaga naszemu ciału radzić sobie z tą sztywnością, którą nabywa po spędzeniu kilku godzinach w pozycji siedzącej, wykładając produkty na półki lub stojąc w hotelowej recepcji.

Joga jako sposób leczenia

Joga to tysiącletnia technika, która jednoczy ciało i umysł z religijnym odcieniem wiary, z jej istotą. Jednak od kilka lat używa się jej w celu osiągnięcia równowagi fizycznej i psychicznej, bez innego, głębszego znaczenia. Możemy załagodzić problemy lub uzupełnić terapię różnymi jej wariantami.

kobieta uprawiająca jogę w domu

Chociaż nie jest to leczenie medyczne i zawsze powinniśmy najpierw skonsultować się ze specjalistą, joga jest dobrym uzupełnieniem wielu planów interwencyjnych, szczególnie jeśli ma to na celu odzyskanie funkcjonalności przeciążonych obszarów. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią szkołę jogi i poinformować instruktora o naszych początkowych ograniczeniach.

Wraz z rozwojem i rozpowszechnieniem Internetu dysponujemy ogromną ilością informacji na temat jogi, jednak powinniśmy podchodzić do nich z pewnym dystansem. Chociaż osoba, która przekazuje nam informacje jest profesjonalistą, nie jest on w stanie nas poprawić.

Istnieje kilka prostych pozycji, które mogą nam pomóc i są dobre również dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą. Oto niektóre z nich. Podzielimy je na grupy zgodnie z obszarem, w którym pojawia się ból.

Pamiętaj jednak, zanim zdecydujesz się na wykonywanie tych ćwiczeń, że największe korzyści uzyskasz wtedy, gdy będziesz je wykonywał regularnie, gdy Twój lekarz wyrazi na nie zgodę i będziesz miał do dyspozycji doświadczonego nauczyciela.

Pozycje w jodze, które pomogą w walce z bólem górnej części pleców

Ból w górnej części pleców występuje, między innymi, w trapezach, kącie łopatki, mięśniach grzbietu. Zwykle jest on spowodowany niewłaściwym ułożeniem głowy w stosunku do kręgosłupa, obciążając w ten sposób ten obszar i szyję.

Ludzie, którzy pracują w pozycji siedzącej, w biurach lub studenci, którzy spędzają wiele godzin przy biurku, są najczęściej narażeni na ten ból.

1. Pozycja krowy lub kota

Jak się ją wykonuje? Ta pozycja, która pomaga ukoić ból krzyża, kurczy i rozciąga prawie wszystkie mięśnie pleców, ale jest szczególnie pomocna przy bólu górnych partii kręgosłupa. Pozwala rozciągnąć mięśnie, które są stale napięte i którym nie dajemy możliwości odpoczynku. To na nich spoczywa ciężar całego ciała.

pozycja kota

Aby wykonać tę pozycję musimy przyjąć postawę na czworakach. Następnie przesuniemy tułów do góry, wyginając go tak mocno, jak to tylko możliwe (pozycja kota). Następnie wykonamy ruch przeciwny, wyginając plecy do dołu (postawa krowy). Możemy powtarzać ruchy tyle razy, ile chcemy, zawsze odpowiednio je kontrolując.

2. Pozycja dziecka

Jest to jedna z najprostszych pozycji w jodze. Pozwala całkowicie zrelaksować ciało i rozciągnąć plecy w kontrolowany sposób.

Jak się wykonuje? Siedząc na łydkach, wyciągamy ramiona i rozciągamy je jak najbardziej do przodu, przed siebie. Naciskamy na ziemię w sposób pewny, ale spokojny. Jeśli chcemy rozciągnąć mięśnie międzyżebrowe, możemy wsunąć jedno z ramion pod szyję.

pozycja dziecka

Pozycje w jodze, które pomogą w walce z bólem dolnej części pleców

Ból w dolnej części pleców lub ból lędźwiowy występuje w mięśniach lędźwiowych i jest znacznie częstszy niż nam się wydaje. Zła postawa lub problemy z nerwem kulszowym to tylko niektóre z jego przyczyn. Jeśli chodzi o chorobę lub inne, mniejsze problemy zdrowotne, te dwie pozycje mogą nam pomóc.

3. Pozycja “nogi na ścianie”

Chociaż wydaje się to zbyt proste, pozycja ta ma korzyści zarówno dla krążenia jak i dla mięśni.

Jak się wykonuje? Kładziemy się na plecach z nogami całkowicie opartymi na ścianie, z poduszką lub ręcznikiem, które pomogą nam utrzymać postawę, jeśli to konieczne. Ważne jest, aby nogi były w pozycji pionowej.

kobieta uprawiająca jogę

4. Pozycja pochylona do przodu

Tę pozycję można wykonać zarówno na stojąco, jak i na siedząco i może nam pomóc być bardziej elastycznymi. Pamiętajmy, że nie chodzi tutaj o nadmierny wysiłek lub dochodzenie do granic wytrzymałości, zwłaszcza gdy nasze mięśnie nie są rozgrazne.

Jak się wykonuje? W każdej z dwóch pozycji wyjściowych powinniśmy pochylić się do stóp i spróbować dotknąć palców, próbując rozciągnąć mięśnie lędźwiowe tak bardzo, jak to możliwe. Istotne jest, aby czuć się wygodnie w tej pozycji, aby móc utrzymać ją przez dłuższy czas: chodzi o rozciąganie, a nie przeciążenie, dlatego możemy oprzeć się rękami na nogach na dowolnej wysokości.

kobieta przyciągająca się do kolan

Czy joga może pomóc mi zwalczyć ból?

Ta tysiącletnia technika nie tylko pomaga nam ukoić już obecny ból, ale może także zapobiec pojawieniu się nowego. Niektóre pozycje są zaprojektowane po to, aby wzmocnić niektóre obszary mięśniowe.

5. Pozycja kobry

Ta pozycja pozwala nam wzmocnić mięśnie lędźwiowe, aby uniknąć obciążenia spowodowanego niepoprawnymi postawami lub nagłymi ruchami.

Jak się wykonuje? Leżąc twarzą w dół unosimy tułów tak bardzo, jak tylko możemy napierając na dolną część pleców. Nie musimy podnosić się do granic wytrzymałości, zróbmy jedynie to, na co pozwolą nam nasze plecy. Najlepiej byłoby często powtórzać tę pozycję w celu wzmocnienia obszaru.

joga

6. Pozycja psa (dla poziomu średnio zaawansowanego)

Jest to najbardziej skomplikowana pozycja i jest jedną z odmian pozycji kobry. Potrzebujemy dobrze przygotowanej muskulatury, aby wykonać ją poprawnie.

Jak ją wykonać? Wychodząc z pozycji kobry podnosimy klatkę piersiową, a następnie biodra. W ten sposób znajdziemy się w pozycji, w której nasze uda są lekko uniesione. Ważne jest, aby nie ściągać ramion w tej pozycji; powinny one być oddzielone od szyi.

pozycja psa

Jeśli mamy silne i mocne plecy, prawdopodobnie szybko pozbędziemy się problemów z bólem. Czasami trzeba pamiętać, że zapobieganie pomaga w wielu dolegliwościach i pozwala nam uniknąć problemów w przyszłości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.