Rzeczywista miłość - czym tak naprawdę jest?

Rzeczywista miłość - czym tak naprawdę jest?

Ostatnia aktualizacja: 13 marca, 2018

Czym jest rzeczywista miłość? Chyba każdy z nas miał już do czynienia z tym wyjątkowym uczuciem. Niezależnie od tego w jaki sposób przeżywaliśmy to uczucie, mamy wyrobiony pogląd na to jak powinna wyglądać rzeczywista miłość.

Jednakże rzeczywista miłość nie jest uczuciem, które można określić wyłącznie na jeden sposób. Nie da się jej wcisnąć w z góry ustalone ramy. Prawdopodobnie czujesz się na tyle wolna, by kochać osobę, która rozbije ustalone w Tobie schematy i zrobi z Ciebie lepszą Ciebie. Kiedy taka osoba się jednak pojawi w naszym otoczeniu, z różnych przyczyn po prostu rezygnujemy.

Rzeczywista miłość wybiera nas sama

Napisano wiele piosenek, które wyjaśniają czym jest miłość, a także jakie rezultaty w nas pozostawia. Ich słowa mówią o tym co powinnyśmy, a także czego nie powinnyśmy czuć, gdy jesteśmy zakochane. Mówią również o tym jak to jest, gdy czujesz, że inna osoba do Ciebie pasuje.

Bo miłość jest szalonym synem, który dziś wrócił

Jeśli byłaś lub jesteś zakochana, wiesz doskonale jakie uczucia wiążą się z tym stanem, choć nie jesteś w stanie wyrazić tego słowami. Na tym właśnie polega magia miłości, której często nawet nie wybieramy. I tak w rzeczy samej jest. Rzeczywista miłość najczęściej znajduje nas sama, bez naszego udziału.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy uczucie to w pełni autentyczne pojawia się i wybiera właśnie nas, ale wcale nie jest odpowiednikiem naszego wymarzonego ideału. Co wtedy?

Dziewczyna na sofie

Kiedy pojawia się miłość: w jaki sposób się zakochujemy?

W odniesieniu do relacji dwojga osób używamy różnych zwrotów, takich jak: “jest między nimi chemia”, mówimy że “między nimi nie iskrzy” czy też, czyjaś “miłość przygasa”.

Stwierdzenia te jasno wskazują, że istnieje pewien czynnik biologiczny czy fizjologiczny. Wskazują również, że w naszym środowisku media socjalne w pewnym stopniu wywierają wpływ na to jak postrzegamy związek pomiędzy dwojgiem ludzi.

Miłość z psychologicznego punktu widzenia

Z psychologicznego punktu widzenia miłość bierze swój początek z potrzeb uczuciowych i seksualnych. Na nasz pogląd dotyczący miłości, a także tego w jaki sposób i w kim się zakochujemy mają wpływ liczne czynniki. Nasze spojrzenie zależy od czynników kulturowych, socjologicznych, a także czasu i miejsca w jakim się urodziliśmy.

Środowisko, w jakim żyjemy wywiera wpływ między innymi na to czym jest dla nas rzeczywista miłość. Wpływa na sposób widzenia poszczególnych ról w związku, na koncepcję przedłużania linii genetycznej i wiele innych detali, które znajdują się pod wspólnym hasłem: miłość.

W czasie, gdy szukamy partnera w środowisku, które jest nam dobrze znane tracimy wiele wartościowych okazji z powodu strachu. Strachu przed czym? Przed tym, co nieznane. W odniesieniu do tego, co nieznane nie posiadamy żadnego doświadczenia, które w jakiś sposób mogłoby nas prowadzić. Innym czynnikiem, który hamuje nas przed tego typu związkiem jest ewentualna krytyka otoczenia, której wolimy uniknąć.

Rzeczywista miłość

Rzeczywista miłość, a uprzedzenia

Co się dzieje, gdy przekraczasz już czterdziestkę, a wciąż skłaniasz się ku kultywowaniu niedościgłego ideału miłości? Absolutnie nic! Z pewnością jesteś obiektem prześmiewczych komentarzy, uważają Cię za idealistkę, która powinna patrzeć na świat w sposób bardziej realny. Nie zmienia to jednak faktu, że uprzedzenia innych nie powinny wpływać na to, co myślisz. Masz prawo do własnego sposobu myślenia.

Już od dawnych czasów zwykło się kategoryzować i narzucać konkretny sposób postępowania z osobami płci przeciwnej. Choć biorąc pod uwagę zmiany czasów, w jakich żyjemy nie powinniśmy pomijać również osób z grupy LGBT, które gdy mowa o miłości wciąż traktuje się jako temat tabu.

Jakie znajduje to zastosowanie? Traktowanie starszych osób niczym niepełnosprawne, nazywanie gejów dewiantami i tym podobne uprzedzenia nie pomagają w obiektywnej ocenie.

Katalogowanie osób i negatywne ich ocenianie stanowi zaprzeczenie naszych potrzeb uczuciowych i seksualnych. To sprawia również, że nie bierzemy ich pod uwagę jako potencjalnych partnerów.

Osoba otwarta psychologicznie, tolerancyjna i zdecydowana żyć z “nietypowym” partnerem, ma wielką szansę na prawdziwą miłość. Kochanie siebie takim, jakim się jest i kochanie bliźniego bez uprzedzeń i oceniania podnosi poczucie własnej wartości, nadzieję i polepsza samopoczucie.

Prawdziwe znaczenie miłości

Rzeczywista miłość oznacza wielkie poświęcenie. Nie powinno się jednak na jej rzecz poświęcać tego, kim w rzeczywistości jesteśmy. Miłość oznacza naukę, dzielenie się, odkrywanie… Stare jak świat powiedzenie głosi, że “tego kwiatu jest pół światu”. Można też na to spojrzeć inaczej i ukuć nowe powiedzenie: “tego kwiatu wiele światów”.

Ten niczym nie ograniczony “wszechświat” nie rozróżnia między kolorami, językami, ideologiami, wiekiem czy płcią. Również Ty nie musisz kierować się uprzedzeniami czy strachem. Jeśli więc jak dotąd nie spotkałaś swojej miłości, być może jesteś niewolnikiem błędnego sposobu rozumowania. Uwolnij umysł i żyj, a rzeczywista miłość znajdzie Cię sama.

Tylko wtedy znajdziesz prawdziwą miłość, gdy bez osądów i uprzedzeń pozwolisz jej się odnaleźć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.