Zamierzasz się poddać czy będziesz walczyć do samego końca?

Zamierzasz się poddać czy będziesz walczyć do samego końca?

Ostatnia aktualizacja: 02 listopada, 2017

Dziś właśnie jeden z tych dni, gdy zamierzasz się poddać. Znowu zawiodłeś. Wygląda na to, że niezależnie od tego, jak bardzo się starasz, nie dasz rady zdobyć szczytu, na którym znajdują się Twoje marzenia.

Rozumiesz, że wszystko wymaga wysiłku, ale zaczynasz myśleć, że może czas już po prostu się poddać. Może to już nie jest tego warte.

Ale wtedy zaczynasz zdawać sobie sprawę z tych wszystkich zrobionych wcześniej kroków. Właśnie z tego ogromnego wysiłku, który włożyłeś w tą walkę i osiągnięcie spójności. Myślisz o wszystkim, czego się nauczyłeś, a cień uśmiechu od razu przemyka po Twojej twarzy.

Czy naprawdę nadszedł czas, by się poddać okolicznościom?

Wiesz, że było ciężko, ale zarazem wiesz, że, nawet jeżeli nie wspiąłeś się jeszcze na ten szczyt, pokonałeś już część tej trudnej drogi, część swego życia. 

Nie jesteś już tą osobą, która dopiero zaczynała wspinać się na górę. Znasz teraz swoje granice, tak samo jak zdajesz sobie sprawę z własnych możliwości. Wiesz, że dużo się nauczyłeś, dużo umiejętności zdobyłeś w trakcie podróży.

Tak, cierpiałeś. Ale razem z tym byłeś szczęśliwy i odważny. Podjąłeś ryzyko i pokonałeś wiele swoich strachów. A więc powstaje pytanie: czy naprawdę chcesz teraz się poddać?

“Porażki życiowe mają miejsce, ponieważ ludzie nie zdawali sobie sprawy z tego, jak blisko byli sukcesu w momencie podejmowania decyzji, by się poddać.”

-Thomas Edison-

Nie chciał się poddać - Człowiek na szczycie góry patrzy na słońce

Zaczynać od początku to porażka?

Kto powiedział, że zaczynanie od nowa oznacza porażkę? Kto powiedział, że nie warto próbować jeszcze raz? Chyba tylko ten, kto wiele razy w swoim życiu decydował się poddać.

Ktoś, kto bardziej boi się kolejnej porażki niż odwagi, by się zmierzyć ze swoim strachem. Ktoś, kto z tego powodu jest ostatnią osobą, która powinna udzielać Ci jakichkolwiek porad.

Zaczynać od początku oznacza znowu marzyć. Oznacza ponowne przeżycie życia, którego szukałeś. Oznacza próbę bycia tym, kim naprawdę chcesz być. Właśnie tylko z tego powodu musisz próbować tyle razy, ile będzie potrzeba. Przynajmniej dopóki Twoje marzenia się nie zmienią.

Ponieważ tylko wtedy, nie poddając się, będziesz zadowolony z wszystkiego, co już oddałeś. Nie pozwalaj żadnej osobie wmawiać Ci, że lepiej się poddać i iść po najmniejszej linii oporu niż walczyć o to, co dostarcza Ci szczęście.

A jeśli jest coś, co czyni Cię szczęśliwym nawet bez posiadania tego, to zawsze warto o to walczyć. Ponieważ koniec końców sama podróż z czasem zostanie zapomniana, nieważne ile razy zmieniałeś kierunek w jej trakcie.

Nasza pamięć ma skłonność do zachowania najpiękniejszych momentów naszego życia. I uzyskanie tego, czego najbardziej pragniesz, zamieni te wszystkie napotkane złe chwile z kamienia w piasek. Piasek, na którym będziesz mógł chodzić boso, pamiętając to, czego doświadczyłeś.

“Nigdy nie postanawiaj się poddać, jeśli nie możesz spędzić ani dnia bez myśli o tym.”

-Winston Churchill-

GIF zmieniający się bąbelek na dłoni

Zdradzanie siebie to porażka, ponowna próba to walka

Pozbądź się myśli, że pomyłka to porażka, a rezygnacja jest spowodowana błędem. Porażką byłaby zdrada swoich własnych wartości. To preferowanie konformizmu, w przeciwieństwie do możliwości, które są tak bardzo oczekiwane.

Z drugiej strony bycie ostrożnym nie oznacza, że chcesz się poddać. W rzeczywistości ostrożność może być o wiele lepszą decyzją, gdy kończą Ci się inne opcje. Lub gdy jeszcze nieodkryte możliwości kosztują zbyt wiele. Lepiej poddać się sytuacji niż poddać się życiu.

“Nie jestem zniechęcony, ponieważ każdy mój błąd jest krokiem do przodu.”

-Thomas Edison-

Ponowne podjęcie działań z pełną determinacją sprawia, że wszystko nagle staje się znacznie prostsze, gdyż tym razem jesteś mądrzejszy. Usunąłeś ze swego plecaka wszystkie wątpliwości i wymieniłeś je na doświadczenie oraz bogatą wiedzę.

Opinie innych ludzi, próbujących skłonić Cię się poddać sytuacji, nie zostają przez Ciebie rozpatrzone. Zatem nie mają na Ciebie żadnego wpływu. Zaczynasz żyć zgodnie z tym, co odczuwasz.

Wtedy niebawem spojrzysz wstecz i powiesz: “Koniec. Zrobiłem to.” Mówię tak dlatego, że wiem, że potrafisz to zrobić. Ponieważ wiem, że silniejszy niż ktokolwiek inny, gdy walczysz o pragnienia swego serca.

I chociaż możesz w to wątpić, uwierz mi, możesz to zrobić. I wiem również, że nie jest to przypadek, że właśnie czytasz ten artykuł. To dlatego, że jesteś bardzo blisko pokonania tego szczytu. Jeszcze kawałek, już prawie tam jesteś! Uwierz w siebie i swoją wartość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.