Stawianie czoła niewierności jest prawdopodobnie jedną z najtrudniejszych sytuacji w dziedzinie relacji. Co więcej, jeśli Twój partner wciąż będzie Cię zdradzał, sytuacja może stać się nie do zniesienia. Ponadto może się okazać, że zaczniesz wątpić w siebie.
Jest to zjawisko, które może spowodować trzęsienie ziemi w waszej stabilności emocjonalnej jako pary, szczególnie w przypadku Ciebie, osoby, która została oszukana. Od tego momentu możesz czuć, że po prostu nie możesz przewrócić strony i pójść dalej – przynajmniej przez czas trwania związku.
Jak powinieneś się zachowywać, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji? Jaki masz wybór? Jak możesz zarządzać sytuacją, aby Twoje cierpienie nie trwało dalej?
Dlaczego zostałeś oszukany?
To jedno z pierwszych pytań, które przychodzą Ci do głowy, gdy Twój partner Cię zdradza. Jednak grzebanie w poszukiwaniu odpowiedzi często prowadzi do negatywnych myśli o sobie. Na przykład możesz pomyśleć, że nie jesteś dla nich wystarczająco dobry, dlatego szukali gdzie indziej.
Badania sugerują, że istnieje kilka powodów, które mogą spowodować, że dana osoba będzie niewierna. Niektóre z najczęstszych to:
- Zasmakowanie w ekscytacji i ryzyku. Osoby, które częściej szukają zastrzyku adrenaliny, robiąc „zakazane rzeczy”, mogą mieć pociąg do związku poza parą.
- Partner nie zaspokaja podstawowych potrzeb. Brak uwagi, złe traktowanie i nierozwiązane konflikty to tylko niektóre z powodów, które sprawiają, że ludzie czują pociąg do innych osób.
- Rozwiązywanie wątpliwości. Niektórzy ludzie myślą, że romantyczna relacja poza związkiem pomoże im potwierdzić uczucia, które mają do partnera lub, przeciwnie, zaprzeczyć im.
- Nie ma już żadnych romantycznych uczuć dla ich partnera.
- Zemsta lub gniew. W związkach konfliktowych niewierność może być wykorzystana do ukarania partnera.
Jeśli Twój partner wielokrotnie Cię zdradzał, będziesz wiedział, że powyższe powody wywołują więcej pytań niż odpowiedzi. Poza tym niewierni ludzie rzadko się otwierają, a jeśli fakt ten wyjdzie na jaw, to dlatego, że w jakiś sposób zostali wykryci.
Chroniczna niewierność
Izolowana i przewlekła niewierność może skutkować podobnymi konsekwencjami. Rzeczywiście, nie jest konieczne powtarzanie wydarzeń, aby zaufanie się skończyło. Dlaczego jednak ktoś miałby nadal być niewierny? Oto kilka odpowiedzi:
- Ponieważ mogą. Ich partner wybacza im, a ich kochanek nawet nie wie o związku lub nie dba o to.
- Ponieważ nie obchodzi ich, jak może się czuć ich partner.
- Ponieważ szukają wrażeń, których nie mogą znaleźć w swoim związku.
Twój partner wciąż Cię zdradza, co możesz zrobić?
Dobre zarządzanie emocjami pozwoli Ci podejmować lepsze decyzje. Jest to ćwiczenie inteligencji emocjonalnej, które rozpoczyna się od zrozumienia, jak się czujesz, wyjaśnienia, czego chcesz, a na co nie chcesz się zgodzić.
1. Daj sobie czas, którego potrzebujesz
Być może rozłąka po usłyszeniu wiadomości pomoże Ci. Ponieważ zanim zaczniesz myśleć o tym, co ma nadejść, musisz ustalić, gdzie jesteś w tej chwili.
Jeśli tego potrzebujesz, znajdź kogoś, komu ufasz, aby o tym porozmawiać. Pamiętaj, że nie jesteś tym, który zawiódł. To Twój partner złamał ukryty pakt, który razem zawarliście. Prawdopodobnie będziesz potrzebował czasu, aby to przepracować. Weź tyle, ile potrzebujesz.
2. Przepracuj swoje negatywne myśli
Nawet jeśli popełniłeś błędy w związku, Twój partner nie ma prawa lekceważyć Cię i zdradzać Twoje zaufanie. Dlatego staraj się unikać popadania w dynamikę myśli, która sprawia, że uważasz, że Ty jesteś przyczyną niewierności.
W razie potrzeby możesz liczyć na pomoc profesjonalisty, ponieważ praca nad poczuciem własnej wartości w takiej sytuacji może być trudna.
3. Doceń to, czego potrzebujesz i co Ci odpowiada
Jak długo możesz znosić ciężar niewierności? Właściwie pierwszą rzeczą, którą musisz wyjaśnić, nie jest to, dlaczego Twój partner kilka razy Cię zdradził, ale to, co chcesz, aby w przyszłości z tą osobą się przydarzyło.
4. Porozmawiaj ze swoim partnerem
Jeśli zdecydujesz się kontynuować związek, czas porozmawiać ze swoim partnerem. Powinna to być konstruktywna rozmowa, w której każda ze stron uczciwie i odpowiedzialnie przedstawia swoją wersję.
Wszystkie czynniki, które przyczyniły się do niewierności, powinny zostać zidentyfikowane, aby je skorygować, aby się nie powtórzyły. Konieczna będzie również praca nad przezwyciężeniem ran emocjonalnych i odzyskaniem pewności siebie. Terapia par może Ci w tym pomóc.
5. Zakończ związek
Inną opcją jest zakończenie związku. Niezależnie od tego, czy dojdzie do niewierności, czy nie, zawsze masz do tego prawo. Rzeczywiście, wolność jest jednym z filarów, na których opiera się miłość. Jeśli to nie istnieje, jeśli nie wybrałeś dobrowolnie bycia częścią związku, nie będzie to pozytywny związek.
Płynna niewierność
Badania nad społecznym postrzeganiem niewierności wskazują, że dzisiejsze relacje nie są już wyłącznie monogamiczne. W rzeczywistości niewierność wydaje się być płynna, podobnie jak wiele innych zjawisk. Pozostaje jednak zjawiskiem, które rozbija wiele par. W rzeczywistości często jest to ostatnia kropla w wielu związkach.
Jeśli cierpisz na niewierność partnera, nie ma uniwersalnego lekarstwa na wszystko. To dlatego, że każda para jest wyjątkowa, z własnymi indywidualnymi okolicznościami. Nie oznacza to jednak, że Twój partner, który był niewierny przez długi czas, nie może przestać być niewierny. Nie oznacza to też, że jeśli zdecydujesz się ciągle im wybaczać, musisz skończyć w kręgu chronicznego cierpienia, w którym pozostajesz razem z tego prostego powodu, że boisz się samotności.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Altınok, A., & Kılıç, N. (2020). Exploring the associations between narcissism, intentions towards infidelity, and relationship satisfaction: Attachment styles as a moderator. PLoS One, 15(11), e0242277. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0242277
- Apostolou, M., Constantinou, C., & Zalaf, A. (2022). How people react to their Partners’ infidelity: An explorative study. Personal Relationships, 29(4). https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/pere.12457
- Ciurea, C. C. (2021). Unfaithfulness–Cause and/or Effect in Couple Dysfunctionality?. SCIENTIA MORALITAS-International Journal of Multidisciplinary Research, 6(1), 64-78. https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=1021159
- Dalley, J. W., & Robbins, T. W. (2017). Fractionating impulsivity: neuropsychiatric implications. Nature Reviews Neuroscience, 18(3), 158-171. https://www.nature.com/articles/nrn.2017.8
- Haseli, A., Shariati, M., Nazari, A. M., Keramat, A., & Emamian, M. H. (2019). Infidelity and its associated factors: A systematic review. The Journal of Sexual Medicine, 16(8), 1155-1169. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1743609519311373
- Munsch, C. L. (2015). Her support, his support: Money, masculinity, and marital infidelity. American Sociological Review, 80(3), 469-495. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0003122415579989
- Philips, L. (2020). Recovering from the trauma of infidelity. American Counseling Association. https://www.counseling.org/publications/counseling-today-magazine/article-archive/article/legacy/recovering-from-the-trauma-of-infidelity#
- Pournaghash-Tehrani, S. (2019). Infidelity, Impulsivity, and Marital Ad-justment. Journal of Psychiatry Depression & Anxiety, 5, 020. https://www.heraldopenaccess.us/openaccess/infidelity-impulsivity-and-marital-adjustment
- Raftar Aliabadi, M. R., & Shareh, H. (2022). Mindfulness-based schema therapy and forgiveness therapy among women affected by infidelity: A randomized clinical trial. Psychotherapy Research, 32(1), 104-116. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10503307.2021.1913294
- Rokach, A., & Chan, S. H. (2023). Love and Infidelity: Causes and Consequences. International Journal of Environmental Research and Public Health, 20(5), 3904. https://www.mdpi.com/1660-4601/20/5/3904
- Romo, A. V. E., Romero, F. E. C., & García, L. F. (2014). Percepción social de la infidelidad y estilos de amor en la pareja. Enseñanza e Investigación en Psicología, 19(1), 135-147. https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=29232614008
- Yumbul, C., Cavusoglu, S., & Geyimci, B. (2010). The effect of childhood trauma on adult attachment styles, infidelity tendency, romantic jealousy and self-esteem. Procedia-Social and Behavioral Sciences, 5, 1741-1745. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877042810017313