Każdy z nas od czasu do czasu może być w gorszym nastroju. Są godziny, dni, tygodnie, a nawet miesiące, w których nasze siły wydają się znikać, a marzenia przestają się liczyć. Chwile, w których mamy w głowie tylko jedno zdanie: “Jestem przygnębiony“. Wydaje się, że zgubiliśmy drogę i zalała nas fala niechęci.
To normalne, że od czasu do czasu czujemy się gorzej. Życie jest ciągłą przygodą z dobrymi, złymi nijakimi dniami. Ale co możemy zrobić, aby sobie z tym poradzić? Jak sprawić, by to uczucie zniknęło? Wiedza, jak radzić sobie z chwilami smutku da nam promyk nadziei, którego tak bardzo potrzebujemy w pochmurne dni. Zobaczmy poniżej, jakich strategii możesz używać gdy jesteś przygnębiony.
Jestem przygnębiony, jak sobie z tym poradzić?
Istnieją niezliczone książki, artykuły i czasopisma, które oferują najnowszą i najlepszą technikę, aby stale czuć się szczęśliwym i pozbyć się na zawsze złych chwil. Jednak większość z nich nie jest realistyczna lub zwykle działa tylko przez krótki czas.
Z tego powodu w tym artykule pokażemy nie tyle techniki, co strategie radzenia sobie ze złym samopoczuciem, które czasami nas atakuje. Oczywiście nie są to cudowne środki, wymagają wysiłku, cierpliwości i świadomości emocjonalnej, ale gdy już je wprowadzimy zauważymy wiele korzyści, szczególnie na dłuższą metę. Oto one:
- Zaakceptuj to, co się dzieje.
- Zadbaj o swoje ciało.
- Otaczaj się ludźmi, których doceniasz.
- Pracuj nad Twoimi celami.
1. Zaakceptuj to, co się dzieje
Kiedy pojawia się myśl: “Jestem przygnębiony”, pierwszą reakcją jest próba zaprzeczenia podczas gdy próbujemy odwrócić naszą uwagę i walczyć z tym nieprzyjemnym uczuciem. W końcu nikt nie chce czuć się smutny, dlaczego mielibyśmy zaakceptować, że tak właśnie się czujemy?
Problem z tą strategią polega na tym, że w świecie emocji wszystko to, czemu się opieramy staje się silniejsze. Dlatego, gdy denerwujemy się na siebie samych, ponieważ czujemy się przygnębieni, jedyne, co osiągniemy to pogorszenie naszej sytuacji.
Prawdą jest, że nasze emocje próbują nam coś powiedzieć. W rzeczywistości są one tylko reakcjami chemicznymi naszego mózgu, które mówią nam, kiedy dzieje się coś dobrego lub złego. Dlatego też skupienie się tylko na nieprzyjemnych emocjach wynikających z przygnębienie, a nie powodujących ten stan doprowadzi jedynie do gorszego samopoczucia na dłuższą metę.
Dlatego najlepszą strategią, gdy źle się czujemy jest zaakceptowanie tego, co się dzieje i próba zrozumienia, skąd biorą się te emocje i czemu mają służyć. Aby to osiągnąć, jednym z najlepszych sposobów są ćwiczenia relaksacyjne i medytacyjne.
2. Zadbaj o swoje ciało
Często, kiedy jesteśmy w złym nastroju szukamy przyczyn w okolicznościach zewnętrznych lub w naszych myślach. Czasami jednak na przygnębienie ma więcej wspólnego z chemią naszego ciała niż z tym, co dzieje się z nami.
Dlatego, aby czuć się dobrze na dłuższą metę konieczne jest dbanie o naszą dietę, ćwiczenia i odpoczynek. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że te trzy czynniki nie mogą wpłynąć na nasze momenty przygnębienia rzeczywistość jest taka, że są dużo ważniejsze, niż nam się wydaje.
3. Otaczaj się ludźmi, których doceniasz
Według wielu badań naukowych poprawa naszych stosunków społecznych ma bezpośredni wpływ na nasze szczęście. Jest to jedna z najważniejszych części życia. Od związku z partnerem po zwykłe przyjaźnie posiadanie ludzi, którym ufamy i które nas wspierają jest niezbędne, aby czuć się dobrze.
Jedną z najbardziej przydatnych strategii na nasze smutne dni jest spotykanie się z innymi ludźmi. Chociaż prawdopodobnie, gdy jesteś przygnębiony nie masz ochoty absolutnie na nic, gdy tylko wyjdziesz z tej pułapki samotności i spotkasz się z przyjaciółmi, Twój nastrój szybko się poprawi.
Z drugiej strony, jeśli uważasz się za nieśmiałego doskonalenie Twoich umiejętności społecznych może służyć jako katalizator do lepszego samopoczucia. Tak więc, gdy zaufasz już Twojej zdolności do poznawania nowych ludzi i nawiązywania z nimi kontaktu zorientujesz się, że Twoje przygnębienie znika i odchodzi w zapomnienie.
4. Pracuj nad Twoimi celami
Ostatnia strategia dotyczy koncentrowania się na naszych celach, to znaczy nie odstawiania na bok osobistych projektów i marzeń. W rzeczywistości być może to złe samopoczucie jest spowodowane tym, że odłączyliśmy się od nas samych i powinniśmy znowu wzmocnić te więzi.
Nie zapominaj, że dla dobrego samopoczucia ważne jest stawianie siebie samego na pierwszym miejscu. Jeśli porzucisz siebie samego i pozostawisz w tyle wszystko to, co chcesz zrobić prawdopodobnie pewnego dnia obudzisz się sfrustrowany i przygnębiony.
Jak widzimy, możliwe jest złagodzenie tego nieprzyjemnego uczucia, które czasami nas atakuje. Musimy tylko być tego świadomi i zastanowić się, co możemy zrobić, aby sobie z nim poradzić.