Co mówią politycy poprzez ich język niewerbalny?

Co mówią politycy poprzez ich język niewerbalny?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 30 stycznia, 2023

Najpopularniejsi politycy w wielu przypadkach używają zupełnie odrębnego języka werbalnego. Wykorzystują go głównie do komunikowania się ze swoimi wyborcami lub ogólnie osobami, które ich popierają.

Jeśli chodzi natomiast o komunikację masową, politycy doskonale wiedzą o tym, że wszelkiego rodzaju gesty i komunikacja niewerbalna (czyli w uproszczeniu mowa ciała) mogą mieć znacznie większy wpływ i siłę przekonywania, niż same tylko słowa.

Tłumy odbiorców nie przykładają zbyt dużej uwagi do tego, co mówią politycy. Wyłapują po prostu ogólne przesłanie słów przemawiającego. Koncentrują się natomiast głównie na wiadomościach sprowadzanych do krótkich sloganów lub pojedynczych przekazów. Z drugiej jednak strony wizerunek lidera ma duży wpływ na jego ogólną pozycję i sposób, w jaki jest odbierany.

Specjaliści od komunikacji z każdej partii politycznej są jednak bardzo ostrożni w swoich działaniach. Sposób, w jaki ubierają się politycy, ich ton głosu i wyraz twarzy, a nawet ich gesty prowadzą do wykreowania specyficznego sposobu ich oceny i odbierania.

“Im bardziej rozmyta jest chęć działania polityka w konkretnym celu, tym bardziej pompatyczne są wypowiadane przez niego słowa”.
Aldous Huxley

Nowoczesna fuzja

W dzisiejszych czasach polityka coraz bardziej miesza się z rozrywką. Debaty telewizyjne były decydującymi czynnikami podczas wyborów w wielu krajach. Media prawie nigdy nie miały tak dużego wpływu na liczbę głosów, co teraz. A i tak większość obywateli mocno trzyma się wszelkiego rodzaju tradycji i subiektywnych odczuć, jeśli chodzi o brani udziału w wydarzeniach politycznych w swoich krajach.

Badacze wybrali siedem powszechnie spotykanych gestów u polityków, którym udało się uzyskać sympatię mas odbiorców. Oczywiście wykorzystywane są one niezwykle często także przez innego rodzaju liderów, takich jak ludzie biznesu, menedżerowie czy popularni dziennikarze telewizyjni. Naukowcy wyodrębnili też inne gesty, które mogą zwierać ukryte wiadomości i przekazy. Zaprezentujemy Ci najciekawsze z nich w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu.

7 skutecznych rodzajów gestykulacji, z których korzystają politycy

Ludzie podświadomie kojarzą ludzi, którzy stosują w codziennym życiu pewnych specyficznych gestów z poczuciem tego, że są potężni, wpływowi i że należy ich słuchać. Oczywiście dotyczy to także przywódców politycznych. Niektórzy politycy robią to w zupełnie naturalny sposób, ale inni ludzie także z chęcią ćwiczą tego typu umiejętności tak długo, dopóki nie staną się w pełni naturalni. Potocznie takie techniki niewerbalne określane są jako “mowa ciała”.

Oto podstawowe aspekty niewerbalne, z których korzystają osoby chcące uzyskać rozgłos, popularność lub po prostu skupić na sobie swoją uwagę:

  • Nie marszczą brwi. Odprężone i zrelaksowane czoło wskazuje na posiadanie pełnej kontroli nad daną sytuacją. Daje obserwatorowi lub słuchaczowi podświadome poczucie pewności i bezpieczeństwa. Dla kontrastu wyraźnie zmarszczone czoło oznacza stan napięcia i dyskomfortu.
  • Politycy podczas przemawiania patrzą ludziom prosto w oczy. Lub prosto w kamerę, co daje dokładnie ten sam efekt, jeśli chodzi o osoby oglądające telewizję. Ludzie są bardziej skłonni wierzyć ludziom, którzy patrzą im prosto w oczy.
  • Oddychają spokojnie, płynnie i w spójny sposób. Jest to oznaką samokontroli i przekonania o słuszności tego, co mówią. Oznacza to także, że nie mają problemu, by ubrać swoje myśli i przesłanie w odpowiednie swoje słowa lub nie potrzebują też przerw na złapanie oddechu. W ten sposób politycy okazują swoim słuchaczom, że mają “chłodną głowę” lub są w pełni skoncentrowani na tym, co robią i mówią oraz bardzo inteligentni.

Co jeszcze robią?

  • Zrelaksowane dłonie i palce. W przeciwieństwie do tego, co wielu ludzi może pomyśleć, zaciśnięte pięści, energiczne gestykulowanie palcem wskazującym i inne podobne gesty tego typu prowadzą do wywołania podświadomego braku zaufania do mówcy. Natomiast leżące spokojnie i zrelaksowane dłonie wskazują jednak na pewną intymność, ciepło i zasługiwanie na uznanie.
  • Politycy nigdy nie drepczą w miejscu i nie przebierają nogami. Nawet pod stołem, gdy nikt ich nie widzi. To wysyła wszystkim dookoła ukryte przesłanie na temat ich siły, zapewnienia bezpieczeństwa i szczerości.
  • Nie dotykają swojej twarzy. Kiedy ludzie widzą, jak ktoś dotyka swojej twarzy podczas wypowiedzi, interpretują ten gest jako osobę, która kłamie lub czuje się zagubiona w tym, co mówi.
  • Wyważone i zrównoważone powitanie. Ludzie mówią o tym, jak wiarygodni przywódcy zawsze dają przyjazne gesty w stronę publiczności. Jeśli stoją przed wieloma ludźmi, patrzą w kierunku każdego z nich i machają tak, aby sprawić wrażenie, że gest ten skierowany jest specjalnie do tej jednej osoby w tłumie, która na nich patrzy.

Tym, czego ludzie oczekują od swoich przywódców politycznych, jest obecnie bycie rodzajem zapewniającego bezpieczeństwo, godnego zaufania przyjaciela. Tak samo jest z aktywnymi biznesmenami z górnej półki lub ogólnie rzecz biorąc kimkolwiek, kto ma za sobą pozycję lidera i władzę nad innymi.

Inne gesty działające na podświadomość

Politycy i przywódcy zawsze tworzą wizualny wpływ swoją obecnością. To ich pierwszy akt komunikacji ze swoimi wyborcami. Dzięki temu efektowi wizualnemu są cztery obszary, które mają na to duży wpływ: wyraz twarzy, mowa ciała, sposób ubierania się i ogólna schludność. Wszystkie te elementy są częścią języka niewerbalnego i tworzą podświadome “wrażenie”. Oznacza to, że w ten sposób politycy po prostu pozostawiają ślad na naszej percepcji.

Debata prezydencka

A na czym politycy mogą się potknąć?

Kiedy politycy mają do przekazania jakąś ukrytą wiadomość, wykorzystują do tego celu niektóre elementy opanowanego przez siebie języka niewerbalnego. Czasami zupełnie nieświadomie. Oto kilka z najczęściej stosowanych technik pozwalających odkryć fałsz w wypowiedzi polityków:

  • Nadmierne mruganie. Z neurologicznego punktu widzenia oznacza ono, że dana osoba myśli w jakiś sposób, ponieważ czuje się do tego zmuszona lub tematyka ta jest dla niej nieprzyjemna. Jest to powszechny gest dla polityków, którzy muszą mówić o jakimś zagadnieniu, z którym się po prostu nie zgadzają.
  • Napięcie mięśni szczęk. Objawia się ona jako trudność w formułowaniu zrozumiałych słów lub nadmierna sztywność w dolnej części twarzy. Ma to związek z ludźmi, którzy obawiają się, że inni dowiedzą się, co myślą naprawdę lub jak się czują wobec czegoś.
  • Wstrzymywanie oddechu na sekundę, aby następnie głęboko odetchnąć. To gest, który pozwala w bardzo prosty sposób wykryć, którzy politycy są w pełni szczerzy na temat tego, co mówią. Oznacza on bowiem podświadomy konflikt między tym, co dana osoba mówi, a tym, co myśl. W ramach ciekawostki możemy powiedzieć, że zawodowi gracze pokera używają tej metody, aby spróbować odgadnąć karty będące w ręku innego gracza. A ci bardziej przebiegli wstrzymują nieznacznie oddech po to, by zmylić swoich rywali.

Politycy coraz częściej używają psychologii skierowanej wobec słuchających ich mas ludzi tak, aby móc wpływać na swoich wyborców. To subtelna broń, ale jest bardzo skuteczna. Ludzie czasami używają języka niewerbalnego jako narzędzia komunikacji, a innym razem jako sposobu do manipulowania innymi. Wiedza o tym, jak interpretować mowę ciała oglądanych przez siebie prominentów, będziesz w stanie lepiej kontrolować wpływ, jaki politycy mogą mieć na Ciebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.