Słowa Jane Goodall mają wspaniały charakter: przywracają szacunek ludzi do natury. Goodall zawsze starała się zachęcić ludzi, aby spojrzeli na samych siebie. W szczególności, aby zeszli z dumnego piedestału i zrozumieli, że gatunki takie jak naczelne mają również emocje, inteligencję, empatię i system społeczny.
Oprócz tego, że Jane Goodall jest prymatologiem, etologiem, antropologiem i operatorem pokojowym ONZ, stała się legendą. W wieku 84 lat wciąż nosi swój charakterystyczny kucyk i spokojny uśmiech na twarzy. Jej wrażliwy, dobroduszny wygląd przywodzi na myśl kogoś, kto obserwuje świat z dziecinną ciekawością. Jest także jednym z najbardziej rewolucyjnych naukowców w historii.
„Lubię niektóre zwierzęta bardziej niż niektóre osoby, a niektórych ludzi bardziej niż niektóre zwierzęta”.
-Jane Goodall-
50 lat temu Jane Goodall rzuciła wyzwanie światu i najbardziej sceptycznej społeczności naukowej, pokazując, że zwierzęta także są inteligentne. Co więcej, pomimo popularnego przekonania, jej dziedzina nauki nie ogranicza się do szympansów.
Inną pasją tej angielskiej etolożki jest obserwacja ptaków. Jako jedna z pierwszych mówiła o tym, jak ssaki i ptaki są zdolne do bardziej zaawansowanego myślenia. Na przykład niektóre zwierzęta są w stanie planować i rozwiązywać proste problemy, budować narzędzia do zdobywania pożywienia lub organizować się w struktury społeczne.
Jej wkład teoretyczny wpłynął na wiele różnych dziedzin nauki, takich jak psychologia. Pojęcia takie jak samoświadomość, empatia, altruizm lub zwodniczość nie są już atrybutami wyłącznie rasy ludzkiej.
Cytaty Jane Goodall skłaniające do przemyśleń
Jane Goodall pokazała nam, jak blisko jesteśmy związani z naczelnymi. Co więcej, dla tej etolożki i prymatolożki jedyną rzeczą, która odróżnia nas od nich, jest język. Mając to na uwadze, ludzie powinni zastanowić się i zdefiniować siebie na nowo w wielu aspektach.
Przyjrzyjmy się cytatom Jane Goodall, które pochodzą głównie z jej książek, takich jak „In the Shadow of Man” („W cieniu człowieka”), „Reason for Hope: A Spiritual Journey” („Powód do nadziei: duchowa podróż”) i „My Life with the Chimpanzees” („Moje życie z szympansami”).
1. Zwierzęta mają uczucia
„Nie możesz dzielić swojego życia z psem, tak jak zrobiłam to w Bournemouth, czy kotem i nie zdawać sobie sprawy, że zwierzęta mają osobowości, umysły i uczucia”.
-Jane Goodall-
Mówiliśmy o tym na samym początku tego artykułu. Wkład Jane Goodall w psychologię jest niezwykły. W rzeczywistości podkreśla ona potrzebę studiowania psychologii zwierząt, ponieważ naczelne nie są jedynymi zwierzętami, które wykazują inteligencję. Mianowicie, inne zwierzęta również mają inteligencję społeczną, złożone emocje i umysł, który jest świadomy siebie.
Nawet nasze najpopularniejsze zwierzęta domowe, takie jak psy lub koty, mają osobowości. W związku z tym mają potrzeby emocjonalne i poziom empatii, który nie tylko pozwala im nawiązać relacje z ich własnym gatunkiem, ale także z człowiekiem.
2. Nie ma znaczenia, kim jesteś, ale co możesz zrobić
„…Szczerze mówiąc, nie miało znaczenia, w jaki sposób my, ludzie, byliśmy takimi, jakimi jesteśmy, czy odpowiedzialna była ewolucja, czy specjalna siła sprawdza. To, co miało znaczenie, i to ogromne, tkwiło w naszym przyszłym rozwoju.
Czy zamierzaliśmy dalej niszczyć świat stworzony przez Boga, walcząc ze sobą, raniąc inne stworzenia żyjące na Jego planecie? ”
-Jane Goodall-
To jeden z najciekawszych cytatów Jane Goodall. Znajdujemy w nim ideę, w którą wierzy wielu innych antropologów. Społeczność naukowa ma obsesję na punkcie wyjaśnienia naszej ewolucyjnej przeszłości.
Dla Jane Goodall to nie ma znaczenia. Istotne jest to, co robimy z naszym życiem w chwili obecnej.
3. Jane Goodall: “Harmonia w świecie zwierząt, niezgoda w cywilizowanym świecie”
„Szympansy, goryle i orangutany żyją setki tysięcy lat w swoim lesie, wiodąc fantastyczne życie, nigdy nie przepełniając, nigdy nie niszcząc lasu. Powiedziałabym, że pozostając w harmonii ze środowiskiem, zwierzęta te odniosły większy sukces niż my”.
-Jane Goodall-
Bez wątpienia jest to kolejna wspaniała refleksja, która mówi sama za siebie. Żadne zwierzę nigdy nie zniszczyłoby własnego domu. Człowiek między innymi wyrywa drzewa, pali łąki, niszczy sawanny, zanieczyszcza rzeki i zaśmieca oceany. Uważamy zwierzęta za dzikie, ale tak naprawdę to one żyją w harmonii. My postępujemy przeciwnie.
4. Chroń przyrodę dla własnego zdrowia psychicznego
„Cóż, kilkakrotnie pokazano, że kontakt z naturą jest tak naprawdę ważny dla rozwoju psychologicznego, a więc także dla dzieci, które żyją w betonowej dżungli, z, jak mówisz, niewielką szansą na poznanie świata przyrody, jak również dla dzieci, które są przyklejone do ekranów i gier komputerowych.
Mam na myśli, że zaczyna to być naprawdę przerażające. Co możemy z tym zrobić?”
-Jane Goodall-
Jane Goodall nadal podnosi świadomość znaczenia ochrony lasów. Jej celem jest ochrona natury i dzikiej przyrody. Wskazuje jednak, że zagrożone jest również nasze samopoczucie psychiczne.
Natura to nie tylko życie, ale także to, co daje życie.
5. Jane Goodall twierdzi, że odpowiedzialność leży po stronie człowieka
„Kiedy spotykasz szympansy, spotykasz indywidualne osobowości. Kiedy szympans patrzy na Ciebie, jest jak ludzkie dziecko. Jesteśmy wobec nich odpowiedzialni”.
-Jane Goodall-
To niewątpliwie kolejny legendarny cytat. Jesteśmy odpowiedzialni za wiele gatunków, które wypieramy z ich siedlisk z powodu naszej nienasyconej chciwości. Robimy to, aby produkować olej palmowy, eksploatować nasze zasoby naturalne. Niszczymy naszą planetę, aby zdobyć minerały niezbędne dla przemysłu technologicznego.
Zadajemy nieodwracalne szkody naszej planecie, zwierzętom, a także nam samym. Wiadomości takie jak przedstawione powyżej mogą pomóc nam zyskać większą świadomość i otworzyć oczy.
Słowa Jane Goodall ułatwiają nam zejście z naszego dumnego ewolucyjnego piedestału, aby spojrzeć na siebie samych z większą pokorą. Przede wszystkim powinniśmy zacząć patrzeć na inne zwierzęta jako na naszych braci i współmieszkańców Ziemi, planety, o którą nie dbamy tak dobrze, jak powinniśmy.