Fałszywi ludzie: czyny mówią głośniej niż słowa

Kiedy wchodzimy w interakcje ze szczerymi i przyjaźnie nastawionymi osobami, czujemy, że słuchamy najlepszych z możliwych melodii życia. Traktują nas oni dobrze i wiedzą, jak używać właściwych słów. Są szczerzy w ten odpowiednio delikatny sposób. Różnią się bardzo od osób, które wpuszczają w nasze życie gorycz. Te osoby to właśnie fałszywi ludzie.
Fałszywi ludzie: czyny mówią głośniej niż słowa
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Każdy z nas odnosi się do innych ludzi na różne sposoby. Tak więc są wśród nas osoby, którzy wolą bliski, bezpośredni kontakt, a także inne, które preferują bardziej zwiększony dystans. Są osoby, którzy z łatwością zaufają innym ludziom i takie, które są bardziej ostrożne pod tym względem. W tym sensie są też ludzie, którzy mogą uczynić Twoje życie gorzkim, podczas gdy inni specjalizują się w uczynieniu go znacznie słodszym. A oprócz tego są również wśród nas fałszywi ludzie.

Kiedy wchodzimy w interakcje ze szczerymi i przyjaźnie nastawionymi osobami, czujemy, że słuchamy najlepszych z możliwych melodii życia. Traktują nas oni dobrze i wiedzą, jak używać właściwych słów. Są szczerzy w ten odpowiednio delikatny sposób. Różnią się bardzo od osób, które wpuszczają w nasze życie gorycz. Te osoby to właśnie fałszywi ludzie.

“Nie ufaj słowom pełnym słodyczy. Wiele osób ma cukier w ustach, ale jad w swoich sercach.”

-Anonim-

Fałszywi ludzie: jacy tak naprawdę są?

Fałszywi ludzie każą nam myśleć, że są najlepszą osobą, która stanęła nam na drodze. A wszystko dlatego, że mówią nam dokładnie to, co chcemy usłyszeć.

Często, po wygłoszonych przez siebie pochwałach fałszywi ludzie chcą uzyskać od nas naszą aprobatę. Ale ogólnie sprawiają oni, że czujemy się dobrze. Mogą nawet realizować oba cele w tym samym czasie. W każdym razie, kiedy ich słowa nie są szczere, ich działania często zdradzają motywy postępowania takich osób.

Rozmowa

Na przykład ktoś może nam powiedzieć, że jesteśmy najlepsi pod względem opieki nad dziećmi lub ich wychowania. Ale jednocześnie nigdy nie pozwala nam opiekować się jego dziećmi. Bez względu na to, jak słodko brzmią słowa takiej osoby, jej postępowanie ujawnia nam prawdziwe uczucia, które mogą być dla nas nawet szkodliwe. Mimo to czasami trudno odrzucić je na bok. Pomimo świadomości, że słowa tej osoby nie są prawdziwe, mamy przemożną chęć się nimi rozkoszować.

To tak, jakbyśmy na chwilę zapomnieli o bólu, który nam ten ktoś spowodował. Słowa tej osoby zapewniają nam takie poczucie bezpieczeństwa i pewności, że trudno jest wrócić do rzeczywistości i zrozumieć, że ona po prostu kłamie.

Fałszywi ludzie sprawiają, że Twoje życie staje się pełne goryczy

Jeśli słowa danej osoby nie pokrywają się z jej działaniami, to prawdopodobnie sprawi ona, że Twoje życie stanie się o wiele bardziej gorzkie, niż do tej pory. Dodatkowo fałszywi ludzie mają zazwyczaj następujące cechy:

 • Po prostu nie są z Tobą szczerzy. Gdy przyłapiesz ich na pierwszym kłamstwie, zaczniesz być bardziej podejrzliwy. Inne fakty, które mogłeś od takich osób usłyszeć, mogą być także fałszywe lub być oparte o zupełnie inne motywacje.
 • Fałszywi ludzie nie są spontaniczni. Kłamstwo jest dość skomplikowane. Wymaga doskonałej pamięci i jeszcze lepszej samokontroli.
 • To, co sprawia, że czujesz się źle, nie jest dla takich osób ważne. Nie robią nic, aby Ci pomóc. Ani też nie zmieniają swojego zachowania, nawet jeśli mówisz im o rzeczach, które sprawiają, że czujesz się nieswojo.
 • Manipulują nieustannie. Swoimi słowami fałszywi ludzie sprawiają, że czujesz się winny, że nie zachowujesz się w określony przez nich sposób. Korzystają z tego, co mówisz, nie wahając się obrócić każdego Twojego słowa przeciwko Tobie i na swoją korzyść.
 • Ludzie, którzy używają Twoich słów przeciwko Tobie, aby wykorzystać Cię przy każdej nadarzającej się okazji, nie są warci Twojego zainteresowania. Próbują Cię tylko skrzywdzić lub szukają jedynie własnej korzyści. W grę wchodzi także zainteresowanie. Jeśli czujesz się uwięziony z powodu słów wypowiedzianych przez kogoś, kto nie traktuje Cię dobrze i wielokrotnie sprawia, że Ty konkretnie czujesz się źle, powinieneś trzymać się z dala od takich osób.

Ale warto także pamiętać o tym, że nie wszyscy ludzie w Twoim otoczeniu są sztucznie słodcy i sympatyczni. Wręcz przeciwnie. Może być wokół nas naprawdę wielu ludzi, którzy mocno wierzą w to, co mówią, kiedy nas chwalą. Poza tym jest przecież wśród nas naprawdę wiele osób, które dają nam szczere komplementy. Wskazują to, co im się podoba, bo naprawdę nas lubią. Nie należy o tym zapominać.

Jak chronić się przed tym, co mówią i robią fałszywi ludzie?

Czasami trudno jest się dowiedzieć tego, jak uchronić się przed ludźmi, którzy czynią nasze życie zgorzkniałym. Szczególnie jeśli używają słodkich słów w tym samym czasie. Istnieje jednak kilka strategii, które mogą nam pomóc w takim przypadku:

Samotność
 • Definiowanie dozwolonych granic.
 • Zaufanie sobie samemu.
 • Docenianie samych siebie.

Chronienie się przed ludźmi, którzy czynią nasze życie zgorzkniałym, jest wręcz naszą odpowiedzialnością. Jeśli potrafimy wytyczać granice, dlaczego tego nie zrobić? W ten sposób łatwiej będzie się chronić przed fałszywymi ludźmi.

Zalety ochrony samego siebie przed fałszywymi ludźmi

Chronienie się przed ludźmi, którzy są zwodniczo czarujący, pomaga nam uwolnić się od nich. Stopniowo bowiem fałszywi ludzie stają się po prostu silnie toksyczni. Robią to stopniowo, aby utrudnić nam uwolnienie się od nich. Niektóre z zalet, z jakimi wiąże się definiowanie dozwolonych dla nich granic to:

 • Więcej spokoju.
 • Mniej stresu.
 • Mniejsze poczucie winy.
 • Większy poziom ogólnego bezpieczeństwa i pewności siebie.
 • Poprawiona samoocena i poczucie własnej wartości.
 • Zwiększona samoświadomość.
 • Większa harmonia w życiu codziennym.

Samoświadomość i pewność siebie będą Twoimi sprzymierzeńcami, jeśli chodzi o ustalanie granic z fałszywą osobą. Lepsze połączenie z samym sobą sprawi także, że łatwiej Ci będzie być bardziej asertywnym.

Nie pozwól, aby Twoje życie stało się żywym piekłem tylko z powodu kogoś innego. Pamiętaj, że wszędzie są sztuczne słodziki, nie tylko w jedzeniu, ale także i w kontaktach towarzyskich. Uniknięcie ich zależy od jedynie Ciebie. Po co słuchać kogoś, kto wypowiada jedynie same piękne słówka, ale jednocześnie traktuje Cię źle? Pod koniec dnia działania mówią głośniej niż słowa, bez względu na to, jak słodkie mogą się one wydawać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.