Jak zmiany klimatyczne wpływają na nasze zdrowie psychiczne?

Zmiana klimatu ma wyraźny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj dalej.

Zmiana klimatu

Zmiany klimatyczne wpływają nie tylko na ekosystemy naszej planety, ale także na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Bardziej bezpośrednie skutki tych zmian w umyśle są najbardziej widoczne po klęskach żywiołowych. U ofiar pojawia się na przykład trauma, szok, zespół stresu pourazowego, uczucie porzucenia, lęk i depresja. Mogą one prowadzić do myśli samobójczych i zachowań ryzykownych (APA, 2021).

Zmiany klimatu nie są już tylko ukrytym i nieuchronnym zagrożeniem, ale utrwaloną i destrukcyjną rzeczywistością z straszliwymi prognozami na naszą przyszłość.

Ludzkie objawy zmian klimatycznych są jednoznaczne i potencjalnie nieodwracalne; wpływają na zdrowie populacji na całym świecie” (Watts i in., 2017). Szacuje się, że w latach 2030-2050 nastąpi wzrost o 250 000 zgonów rocznie z powodu skutków zmian klimatycznych.

Skażone miasto
Huragany, powodzie i fale upałów mogą powodować niepokój lub stres pourazowy.

Jak zmiany klimatyczne wpływają na nasze zdrowie psychiczne

Niektórzy ludzie są bardziej niż inni podatni na skutki zmiany klimatu. Należą do nich dzieci, osoby przewlekle chore, osoby starsze, osoby z deficytami poznawczymi, kobiety w ciąży, osoby z zaburzeniami psychopatologicznymi.

Skutki zmian klimatu mogą być bezpośrednie lub pośrednie oraz krótko- lub długoterminowe. Ich konsekwencje mogą być również opóźnione i obejmować zaburzenia, takie jak stres pourazowy. Mogą być nawet przekazywane późniejszym pokoleniom (Cianconi, Betrò i Janiri, 2020).

Przegląd 120 badań dotyczących ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak upał, wilgotność, susza, pożary i powodzie, wykazał, że możliwe konsekwencje tych zjawisk dla zdrowia psychicznego są następujące:

  • Zaburzenia psychiczne.
  • Pogorszenie zdrowia psychicznego u osób, u których zdiagnozowano określone psychopatologie.
  • Wzrost hospitalizacji psychiatrycznych.
  • Rosnące wskaźniki samobójstw.

Autorzy tego artykułu doszli do wniosku, że zmiany klimatu mogą wpływać na zdrowie psychiczne nie tylko poprzez bezpośrednią ekspozycję na traumatyczne wydarzenia związane z klimatem, ale także pośrednio. Na przykład przez ubóstwo, bezrobocie i bezdomność.

Natychmiastowe efekty

Według jednego z raportów 25-50 procent ofiar katastrofy klimatycznej jest zagrożonych niekorzystnymi skutkami dla zdrowia psychicznego. Ten sam raport utrzymuje również, że zdrowie psychiczne ponad 54 procent dorosłych i 45 procent dzieci jest poważnie zagrożone. Po tych wydarzeniach zaobserwowano reakcje niepokoju, które obejmują:

Chociaż reakcje te mają charakter przejściowy, w wielu przypadkach mogą się utrzymywać. Jest to bardziej widoczne u ludzi, którzy nie proszą o pomoc i odwracają się od swoich emocji, aby ukryć traumę. W takich przypadkach wpływ na zdrowie psychiczne jest bardziej znaczący.

Efekty stopniowe

Nasze zdrowie psychiczne cierpi nie tylko w wyniku klęsk żywiołowych, ale także z powodu stopniowych zmian, jakie zachodzą na naszej planecie. Te w końcu zaczynają wpływać na zdrowie ludzi.

W jednym z badań stwierdzono, że wzrost temperatury wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu wyczerpania, napaści, obrażeń i samobójstwa. Inne badania sugerują związek między ekstremalnym upałem a zwiększoną drażliwością, agresywnością, a nawet przemocą.

Kiedy ludziom robi się nieprzyjemnie gorąco, ich temperament, drażliwość i prawdopodobieństwo fizycznej agresji i przemocy wzrastają.

Miasta i regiony o wyższych temperaturach często doświadczają bardziej brutalnych przestępstw niż regiony chłodniejsze. Dzieje się tak nawet po uwzględnieniu czynników społeczno-kulturowych, takich jak wiek, rasa, status i kultura (Plante i Anderson, 2017).

W związku z tym wskaźniki przestępczości i agresji wydają się wzrastać w gorących miesiącach letnich, co sugeruje związek między zachowaniami agresywnymi a temperaturą (Haertzen i in.; Cohn i in., 2004).

Zmiana klimatu wpływa na nasze zdrowie psychiczne na wiele sposobów. Badania twierdzą, że susze, powodzie, wzrost poziomu mórz, wzrost temperatury otoczenia i inne konsekwencje zmian klimatycznych mogą prowadzić do zwiększonego stresu psychicznego za pośrednictwem wielu mediatorów. Mogą to być na przykład stres ekonomiczny, stres, spadek kapitału społecznego i traumatyczne wydarzenia.

Kobieta z lękiem z powodu wahań nastroju
Lęk ekologiczny, udręka środowiskowa, żałoba ekologiczna i solastalgia to niektóre pojęcia, które powstały w wyniku wpływu czynników środowiskowych na zdrowie psychiczne.

Co można zrobić?

Na szczeblu rządowym można zbudować odpowiednie ośrodki leczenia, aby radzić sobie z problemami ze zdrowiem psychicznym. Ponadto promowanie pozytywnego zdrowia psychicznego jest kolejnym sposobem łagodzenia stresu psychicznego spowodowanego zmianą klimatu (Padhy i in., 2015).

Na poziomie osobistym dobrym pomysłem jest zwiększenie poziomu odporności i, zgodnie z APA, przygotowanie się na ekstremalne zdarzenia pogodowe. Może to pomóc w lepszym zarządzaniu ciągłymi reakcjami emocjonalnymi na zagrożenia związane ze zmianą klimatu. Możesz chcieć przemyśleć następujące elementy:

  • Twórz plany awaryjne dla swojego domu.
  • Przygotuj zestaw ratunkowy.
  • Twórz silne sieci społecznościowe, które pomogą w planowaniu katastrof i udostępnianiu zasobów.

Proekologiczne zmiany stylu życia mogą pomóc zmniejszyć wpływ zmian środowiskowych poprzez poprawę samopoczucia psychicznego w obliczu zmian klimatycznych. Jedno z badań wykazało, że działania proekologiczne przewidują wyższy poziom zadowolenia z życia i większe subiektywne samopoczucie. Wśród pozornie korzystnych działań były następujące:

  • Hodowanie własnego jedzenia.
  • Spożywanie żywności ekologicznej.
  • Rozmowy z dziećmi o kwestiach środowiskowych.
  • Unikanie korzystania z plastiku podczas pakowania zakupów.

Wreszcie, wpływ zmian klimatycznych na życie na planecie wpływa nie tylko na ekosystemy i zdrowie fizyczne, ale także na nasze funkcjonowanie psychiczne. Zmiany środowiskowe mogą mieć ogromny wpływ na sposób, w jaki doświadczamy naszego istnienia.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • American Psychiatric Association. How Extreme Weather Events Affect Mental Health. https://psychiatry.org/patients-families/climate-change-and-mental-health-connections/affects-on-mental-health
  • American Psychological Association [APA]. (2021). Urgent need to address mental health effects of climate change, says report. https://www.apa.org/news/press/releases/2021/11/mental-health-effects-climate-change
  • Charlson, F., Ali, S., Benmarhnia, T., Pearl, M., Massazza, A., Augustinavicius, J., & Scott, J. G. (2021). Climate change and mental health: a scoping review. International journal of environmental research and public health18(9), 4486.
  • Cohn, E. G., Rotton, J., Peterson, A. G., & Tarr, D. B. (2004). Temperature, City Size, and the Southern Subculture of Violence: Support for Social Escape/Avoidance (SEA) Theory 1. Journal of Applied Social Psychology34(8), 1652-1674.
  • Cianconi, P., Betrò, S., & Janiri, L. (2020). The impact of climate change on mental health: a systematic descriptive review. Frontiers in psychiatry, 74.
  • Haertzen, C., Covi, L., Buxton, K., & Richards, H. (1993). Seasonal changes in rule infractions among prisoners: A preliminary test of the temperature-aggression hypothesis. Psychological reports72(1), 195-200.
  • Padhy, S. K., Sarkar, S., Panigrahi, M., & Paul, S. (2015). Mental health effects of climate change. Indian journal of occupational and environmental medicine19(1), 3.
  • Parks, R. M., Bennett, J. E., Tamura-Wicks, H., Kontis, V., Toumi, R., Danaei, G., & Ezzati, M. (2020). Anomalously warm temperatures are associated with increased injury deaths. Nature medicine26(1), 65-70.
  • Plante, C., & Anderson, C. A. (2017). Global warming and violent behavior. APS Observer30.
  • Schmitt, M. T., Aknin, L. B., Axsen, J., & Shwom, R. L. (2018). Unpacking the relationships between pro-environmental behavior, life satisfaction, and perceived ecological threat. Ecological economics143, 130-140.
  • Watts, N., Amann, M., Ayeb-Karlsson, S., Belesova, K., Bouley, T., Boykoff, M., … & Costello, A. (2017). The 2017 Report of The Lancet Countdown on Health and Climate Change: From 25 years of inaction to a global transformation for public health. The Lancet391, 581-630.
  • Watts, N., Adger, W. N., Agnolucci, P., Blackstock, J., Byass, P., Cai, W., … & Costello, A. (2015). Health and climate change: policy responses to protect public health. The lancet386(10006), 1861-1914.
Scroll to Top