Jak zdobyć to czego chcesz, zgodnie z neuronauką

Zrozumienie, jak działa mózg, może być najlepszym punktem wyjścia do osiągnięcia tego, czego chcesz. Chodzi o dostrojenie się do każdego procesu, do każdej psychobiologicznej potrzeby, aby w pełni rozwinąć swój potencjał. Zobaczmy, jak to osiągnąć.

Jak zdobyć to czego chcesz?

Aby zdobyć to, czego chcesz, nie musisz wypowiadać życzeń do komety ani dmuchać w dmuchawce. Pragnienia to cele i zamierzenia, które można zaplanować przy odrobinie wysiłku, stanowczości, zaangażowania i kilku szczypt entuzjazmu. A na drodze do ich osiągnięcia, jak się okazuje, może pomóc nam neuronauka.

I robi to ułatwiając nam zrozumienie, jaką rolę spełnia mózg w tym procesie. To zresztą nie jedyny jej wkład.

To prawda, że ostatnio obserwujemy aż nadto dyscyplin, które w przedrostek mają termin „neuro” (neuroedukacja, neuromarketing, neuroplastyczność, neuroekonomia…). Jednak istnieje pewien niezaprzeczalny fakt. Interesuje nas wszystko, co ma związek z naszym mózgiem.

Zrozumienie jego działania jest bowiem pierwszym krokiem do lepszego zrozumienia siebie, i zmniejszenia dysonansów.

Jak zauważył kiedyś Carl Sagan w swojej książce Mózg Broki, rozumienie jest synonimem radości i niewiele rzeczy daje nam tyle satysfakcji niż nauka, niż zdobywanie wiedzy, która jest dla nas użyteczna. Dlatego nigdy nie będziemy narzekać na zbyt dużo zrozumienia, jakie podejścia, strategie i wymiary ułatwiają zaspokojenie naszych pragnień.

Przecież warto zainwestować w wiedzę, aby zdobyć to, czego chcesz. Takie zrozumienie może nawet zmienić nasze życie. Dowiedzmy się, w jaki sposób.

Ludzki mózg

Możesz zdobyć, czego chcesz, a mózg może ci pomóc

Ludzie mają moce i zdolności, które wcale nie są nadprzyrodzone. A ponadto zasilają je umiejętności, które wszyscy możemy obudzić, rozwinąć i zastosować. Mówimy o wymiarach, takich jak kreatywność, pewność siebie, zdolność do snucia marzeń, nie poddawania się, planowania, fantazjowania.

Czyli, w istocie, wykorzystywania tego wszystkiego, co mózg artykułuje i ułatwia.

Dlatego wiedza o tym, co jest dla naszego mózgu najlepsze, może służyć jako cenna strategia, aby zdobyć to, czego chcesz. Bardzo często nawet nie zdając sobie z tego sprawy, działamy przeciwko naszemu mózgowi. Przyjmujemy wtedy nawyki, które są wyraźnie szkodliwe dla jego wewnętrznej równowagi.

Posiadając odpowiednią wiedzę, będziemy w stanie dostroić się do niego znacznie lepiej, łącząc się z naszymi potrzebami, aby osiągnąć jak najwyższą wydajność.

Jak zauważył genetyk Francis Collins, mózg jest najbardziej skomplikowanym organem we wszechświecie. Ma sto miliardów neuronów, a każdy nich tworzy z kolei około 10 000 połączeń. Wykorzystajmy to więc na naszą korzyść. Oprócz zawartych w nim tajemnic ekscytujące jest bowiem zaprzęgnięcie go do pracy dla nas.

Nie pracuje na nasze usługi, abyśmy mogli osiągnąć szczęście i uczynić ten świat znacznie lepszym.

Zobaczmy więc, jakie strategie pomogą Ci zdobyć to, czego chcesz.

Jeśli masz jakieś pragnienie, ułóż plan i ustal nawyki, które będziesz powtarzać dzień po dniu

Mózg potrzebuje nawyków, rutyny, czynności, które organizują czas i zapewniają mu bezpieczeństwo. Wszystko to zmniejsza stres i reguluje niekończące się procesy wewnętrzne. Specyficznym regionem mózgu, który pozwala nam dostosować się do tych nawyków w celu skoncentrowania się i skupienia na celach, jest prążkowie.

Dzięki tym rutynom ciało i umysł pracują w harmonii, pomagając nam osiągać cele i zamierzenia. Z drugiej strony, jeśli w każdej chwili wiemy, co robić, możemy ograniczyć zwlekanie i odkładanie na później.

Więc nie wahaj się: jeśli czegoś chcesz, sporządź plan i zrób harmonogram.

Dezaktywuj negatywne myśli poprzez aktywność fizyczną i muzykę

Aby zdobyć to, czego chcesz, musisz stawić czoła twojemu wrogowi: defetyzmowi i negatywności. Te wymiary pojawią się poprzez zwroty takie jak „lepiej zapomnij o tym celu, ponieważ i tak go nie osiągniesz” „to, o czym myślisz, jest niemożliwe…”

Za każdym razem, gdy pojawiają się te pomysły, mamy dwie strategie. Pierwsza to ruch, aktywizowanie ciała poprzez ćwiczenia fizyczne, taniec itp. Jest to po prostu kwestia aktywowania ciała i serca, aby dostarczyć mózgowi zapas endorfin i serotoniny. Czasami wystarczy pół godziny aktywności, aby spojrzeć inaczej na sprawy.

Z drugiej strony mamy na wyciągnięcie ręki kolejne rewelacyjne narzędzie: muzykę. Ona nie tylko poprawia nasz nastrój. Oprócz tego, coś tak relaksującego, jak słuchanie muzyki w tle, zwiększa naszą koncentrację. Badania, przeprowadzone na Uniwersytecie Genewskim, potwierdzają tę interesującą zależność.

Aby zdobyć to, czego chcesz, musisz sobie zaufać

Naukowcy z Wellcome Trust, londyńskiego centrum badań biomedycznych, wykonali w 2012 roku interesującą pracę. Celem było zrozumienie, dlaczego są ludzie, którzy podejmują lepsze decyzje i dokonują lepszych wyborów. Osobowości, które mają rację w tym, co robią i które często osiągają to, czego pragną.

Podczas rezonansu magnetycznego odkryli, że przy każdej podjętej decyzji jest aktywowany w większym stopniu region z przodu mózgu, brzuszno-przyśrodkowa kora przedczołowa. Co to oznacza? Ten obszar ma nam pomóc w ocenie możliwych opcji wyboru. Aby zrobić to poprawnie, należy również uruchomić bardzo decydujący proces: wiarę w siebie.

Dlatego konieczne, żebyś sobie ufał. Tylko wtedy, gdy masz jasność co do tego, czego chcesz i jesteś pewny swoich możliwości, podejmujesz lepsze decyzje, rozróżniając, co jest dla ciebie najlepsze, a co nie. Zatem ci, którzy wątpią, ci, którzy się boją lub czują się niepewnie, z trudem odnajdą drogę do celu.

Kobieta słuchająca muzyki

Kiedy jesteś zmęczony, zrób coś kreatywnego

W drodze na wymarzony szczyt, na którym czekają na nas się nasze pragnienia, od czasu do czasu pojawia się psychiczne wyczerpanie. Co zwykle robimy, gdy pojawia się zmęczenie, a po nim opada nas umysłowa mgła?

Najczęściej robimy coś przyziemnego, jak na przykład oglądanie seriali. To czynności, które nie wymagają od nas wysiłku i w których jesteśmy biernymi podmiotami.

Jednak bardziej interesująca byłaby inicjatywa, którą bardzo doceni twój mózg: zrób coś kreatywnego. Zadania takie jak rysowanie, modelowanie, komponowanie, malowanie lub jakiekolwiek inne zadanie, w którym aktywuje się kreatywność.

Takie zajęcia na nowo rozpalają umysł i ponownie pojawia się motywacja. Wchodzimy także w ten stan przepływu (flow), o którym opowiada nam psycholog Mihály Csíkszentmihályi i wkrótce pojawia się dobre samopoczucie.

Niepokój powinien działać na naszą korzyść, a nie przeciwko nam

Wreszcie, aby zdobyć to, czego chcesz, musisz wziąć pod uwagę jeszcze jeden istotny aspekt. I możliwe, że nigdy nie myślałeś o tym w ten sposób. Otóż, aby coś osiągnąć, potrzebujemy odpowiedniej wewnętrznej aktywacji i dlatego musi być obecny pewien niepokój, czy lęk.

Jednak mówimy o tym zdrowym niepokoju, który rozpala motywację, który skłania nas do ruchu, aby być świadomym otaczających nas bodźców i zwracać uwagę na możliwości wokół nas. A do tego jest potrzebny określony i odpowiedni poziom aktywacji.

Oznacza to jednocześnie, że musisz być świadomy, aby ten niepokój w żadnym momencie nie przekroczył swoich granic. Wtedy bowiem umysł przestanie być naszym sprzymierzeńcem, wizja zamieni się w zmartwienie, a podróż do celu stanie się bardzo trudna. Miejmy to na uwadze.

Podsumowując, te strategie to tylko małe punkty wyjścia, które należy brać pod uwagę na co dzień. Są to także strategie odnowy biologicznej, dzięki którym lepiej zadbamy o nasz mózg. Wprowadźmy je w życie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Benedetto De Martino, Stephen M Fleming, Neil Garrett, Raymond J Dolan. Confidence in value-based choice. Nature Neuroscience, 2012; DOI: 10.1038/nn.3279
  • Fernandez, N. B., Trost, W. J., & Vuilleumier, P. (2020). Brain networks mediating the influence of background music on selective attention. Social Cognitive and Affective Neuroscience14(12), 1441–1452. https://doi.org/10.1093/scan/nsaa004
Scroll to Top