Zdarza się to na początku każdego roku, w styczniu, a często także w każdy poniedziałek rano. Postanawiasz zmienić swoje niezdrowe nawyki. Chcesz zdrowiej się odżywiać, uprawiać więcej sportów, zacząć medytować lub intensywniej się uczyć. Jesteś całkowicie przekonany, że będziesz w stanie dokonać tych zmian. Jednak w ciągu kilku dni powtarzasz te same stare zachowania, które chciałeś wyeliminować.
Co się stało? Cóż, sama intencja nie wystarczy. Motywacja jest tym, co sprawia, że zaczynasz działać, a nawyk jest tym, co sprawia, że idziesz dalej. Dlatego też pęd, z którym zaczynasz, ma tendencję do zanikania po kilku dniach. Oznacza to, że wyrobienie sobie zdrowego nawyku nie jest łatwe, ale istnieją pewne wskazówki, które mogą Ci w tym pomóc.
Jak zmienić niezdrowe nawyki
1. Znajdź swoją strategię
Jeśli chodzi o wyrabianie nowych nawyków, powinieneś zastanowić się nad własną osobowością. Istnieją dwie różne strategie, których możesz użyć i tylko Ty będziesz wiedział, która z nich będzie dla Ciebie odpowiednia.
Możesz na przykład zmierzyć się z jednym wyzwaniem na raz. Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, ćwiczyć i rzucić palenie, wprowadzenie wszystkich tych zmian naraz może być przytłaczające. Wymagania, jakie na siebie narzucisz, mogą być tak duże, że w końcu porzucisz je wszystkie. Czy ta sytuacja brzmi znajomo? Lepiej będzie wybrać cel, który wydaje Ci się najbardziej odpowiedni i zacząć tylko od tego. Później, gdy minie około miesiąca i wprowadzisz nowy nawyk do swojej rutyny, możesz dodać resztę.
Z drugiej strony możesz czuć, że zebranie wszystkich celów razem napędza Cię do ich osiągnięcia. Jeśli tak jest, poczucie, że przyjąłeś zdrowszą rutynę we wszystkich obszarach swojego życia, zwiększy Twoją motywację.
2. Zaplanuj bieg długodystansowy
Często zaczynasz z nadmiernym entuzjazmem. Jest on jednak trudny do utrzymania i po krótkim czasie wypalasz się. Przejście z całkowicie siedzącego trybu życia do codziennego biegania przez ponad godzinę jest po prostu nierealne. Musisz pamiętać, że zmiana niezdrowych nawyków to bieg długodystansowy, a nie sprint. Dlatego musisz wiedzieć, jak zarządzać swoją energią i mieć realistyczne oczekiwania.
Powinieneś zacząć od małego wysiłku i stopniowo go zwiększać. Na przykład możesz zacząć od dodania do diety kawałka owocu dziennie lub medytowania przez 15 minut trzy razy w tygodniu. W ten sposób łatwiej będzie Ci osiągnąć cele i zachować spójność.
3. Zaprojektuj swoje otoczenie
Wiele z Twoich codziennych zachowań jest wyzwalanych, ponieważ w Twoim otoczeniu obecne są pewne bodźce. Dlatego, aby zmodyfikować swoje wzorce zachowań, musisz również zmodyfikować swoje środowisko. Na przykład, jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, nie powinieneś mieć w domu niezdrowej żywności. W ten sam sposób, jeśli chcesz być bardziej odpowiedzialny i konsekwentny w nauce, musisz wyłączyć telefon komórkowy na jakiś czas.
Kontrolowanie bodźców środowiskowych będzie miało pozytywny wpływ na Twoją zdolność do zachowania nowych nawyków. Ułatw sobie to, usuwając wszelkie niepotrzebne pokusy.
4. Stwórz rutynę
Jeśli decydujesz się na zmianę niezdrowych nawyków, istnieją dwa kluczowe aspekty, które mogą pomóc w zwiększeniu zaangażowania. Po pierwsze, ustalenie stałego harmonogramu jest niezwykle pomocne. W ten sposób nadajesz nowemu nawykowi miejsce w codziennej rutynie. Na przykład możesz zdecydować się na medytację każdego ranka, kiedy wstajesz, lub na dwugodzinną naukę każdego popołudnia.
Po drugie, dzielenie się swoim celem z innymi sprzyja wzajemnej motywacji i wytrwałości. Na przykład, jeśli wiesz, że umówiłeś się na spacer z kimś innym, zobowiązanie, które podjąłeś, sprawi, że zastosujesz się do niego. Nawet jeśli czujesz się leniwy i tak naprawdę wcale nie chcesz nigdzie iść.
5. Nagradzaj się
Zamiast koncentrować się na celu końcowym, który wydaje się nieosiągalny, podziel go na małe, łatwe do osiągnięcia punkty. W ten sposób weryfikacja, że osiągasz to, co sobie zaplanowałeś, zwiększy Twoją pewność siebie i motywację do kontynuowania. Nie zapomnij nagrodzić się za każdy postęp i każdy wysiłek. Przypomnij sobie, że każdy krok, który podejmujesz, przybliża Cię do celu.
6. Ciesz się procesem
Do każdej wprowadzanej zmiany należy podchodzić z pozytywnej perspektywy. Upewnij się, że zmieniasz niezdrowe nawyki tylko dlatego, że kochasz siebie i chcesz być zdrowszy i szczęśliwszy. Nigdy nie zmieniaj ich dla innych ludzi. Na koniec przyjmij pozytywne nastawienie i spróbuj cieszyć się tą podróżą, zamiast postrzegać ją jako obowiązek.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Gutiérrez, G. S. (2011). Meditación, mindfulness y sus efectos biopsicosociales. Revisión de literatura. Revista electrónica de psicología Iztacala, 14(2), 26-32.
- Uscanga, Y. C., & de la Parra, T. R. G. (2014). La complejidad del cambio de hábitos alimentarios. Revista PsicologíaCientífica. com, 16(11).