Czy spędziłeś dużą część swojego życia myśląc, że coś jest z Tobą nie tak? Czy czasami czujesz, że utknąłeś? Uważasz, że nie jesteś w stanie osiągnąć dobrego samopoczucia, którego potrzebujesz, a Twoje obawy uniemożliwiają Ci osiągnięcie Twoich celów? Takie myśli zdarzają się każdemu z nas. Wszyscy cierpimy z powodu pewnych lęków i urazów. Jak jednak z tym walczyć i pokonać niepewność?
W 1959 roku Carl Jung napisał, że nikt nie może stać się świadomy swojego cienia bez znacznego wysiłku psychologicznego. Jednak uświadomienie sobie ciemniejszych i bardziej niewygodnych aspektów Twojej psychiki niewątpliwie pozwoliłoby Ci zaakceptować niepewność obecną w Twojej codzienności. Ponadto czułbyś się swobodniejszy i bardziej spełniony.
Dlatego podróż w głąb siebie może być zarówno odkrywcza, jak i uzdrawiająca. Archetyp cienia nie ma dowodów empirycznych i nie jest zasobem klinicznym potwierdzonym przez naukę. Nie umniejsza to jednak jego wartości. To interesująca metafora obszarów Twojego osobistego wszechświata, którymi powinieneś się zająć, jeśli chcesz się wyleczyć.
Wszyscy mamy różne obszary wewnętrzne, które są w nas ukryte. Dlatego też ich przyjęcie i zaakceptowanie nie jest łatwe. Może Ci to jednak pomóc stworzyć przestrzeń do przetwarzania rzeczywistości, którą zaniedbywałeś przez długi czas.
„Praca w cieniu to ścieżka wojownika serca”.
-Carl Jung-
Jak pokonać niepewność i zaakceptować swoje cienie
Idea, że istoty ludzkie mają „ciemną stronę”, została zaproponowana przez Carla Junga kilka dekad temu. Przez pewien czas Jung był wybitnym uczniem Zygmunta Freuda. Ostatecznie jednak całkowicie zdystansował się od ojca psychoanalizy, aby rozwinąć własną teoretyczną szkołę psychologii analitycznej.
Cień jest archetypem. To archaiczny wzór lub obraz nieświadomości, który zawiera różne procesy i wyparte rzeczywistości. To elementy, które ukrywasz pod presją społeczeństwa. To także doświadczenia i emocje, które chowasz, bo tak naprawdę nie wiesz, co z nimi zrobić.
W tej głębokiej przestrzeni, do której nie dociera światło, leżą pewne Twoje przekonania i lęki. Może to być na przykład zazdrość, złość, wstyd, poczucie porażki, negatywne nastawienie, a nawet urazy lub zaburzenia, takie jak depresja. Odkrywanie i rzucanie światła na te obszary jest odpowiedzialnym ćwiczeniem. Tylko wtedy poczujesz się bardziej przygotowany do radzenia sobie z teraźniejszością, która jest określona przez niepewność. Oto jak to zrobić.
1. Rozwijaj samoświadomość
W artykule badawczym brytyjska antropolog i naukowczyni Caroline Humphrey twierdzi, że obecne podejścia oparte na duchowości dotyczą prawie wyłącznie oświecenia. Mówią o nieodłącznej potrzebie odnalezienia naszego wewnętrznego światła. Jednak nikt nie może się w pełni rozwijać bez pracy nad swoją ciemną stroną.
Tą potrzebą zajmuje się psychologia transpersonalna. Dlatego jeśli chcesz zaakceptować swój cień, jednym ze sposobów osiągnięcia tego jest pobudzenie samoświadomości. Oznacza to, że musisz nawiązać kontakt z tym, kim jesteś i co czujesz, a także z każdą myślą, która pojawia się w Twoim umyśle, z każdym doznaniem i percepcją.
Bycie samoświadomym oznacza możliwość spojrzenia w lustro swojego wnętrza, aby wiedzieć, co się tam dzieje. Tylko w ten sposób zdobędziesz siłę, aby stawić czoła każdemu wyzwaniu, jakie niesie ze sobą życie.
2. Oznacz swoje emocje
Kiedy akceptujesz swój cień, nawiązujesz kontakt z podstawowymi czynnikami, które całkowicie warunkują to, jak się czujesz, co robisz i jakie decyzje podejmujesz. To bardzo istotne, aby połączyć się z tymi podstawowymi emocjami, które dominują w podłożu Twojej psychiki. To te emocje, które sprawiają Ci ból i sprzeciwiają się Twojej wolności i dobremu samopoczuciu.
Jak powiedział Carl Jung, świadomości nie osiąga się bez bólu. Oznacza to narodziny tego, co czujesz. Aby to zrobić, pomoże Ci następująca strategia:
- Zapytaj samego siebie, co teraz czujesz. Pozwól emocjom wypłynąć na powierzchnię, nie oceniając ich. Daj im przestrzeń.
- Nazwij każdą emocję. Oznacz je, aby zapewnić im widoczność i poczuć ich obecność.
- Są to stany, które wcześniej trzymałeś w ukryciu. Kiedy wyjdą z ciemności, potrzebują odpowiedzi. Co możesz zrobić, aby złagodzić uczucie frustracji? Jaką zmianę powinieneś wprowadzić, aby przestać czuć się smutnym, beznadziejnym lub złym? Pomyśl o tym.
Gdy tylko przejmiesz kontrolę nad swoim emocjonalnym wszechświatem, rzeczywistość wyda Ci się mniej chaotyczna i nieprzewidywalna. Będziesz bardziej ufać sobie w obliczu niepewności.
„Najbardziej przerażające jest całkowite zaakceptowanie siebie”.
-Carl Jung-
3. Odkryj swój potencjał i ukryte talenty
Psychologia analityczna Carla Junga zwróciła uwagę na interesującą koncepcję indywiduacji. Jest to proces, który sprzyja przebudzeniu Twojego indywidualnego sumienia i wyzwoleniu się ze strachu i oporu. Zadanie to zakłada przytulenie swojego cienia i pracę nad swoimi ukrytymi wcześniej elementami, aby stać się kompletną i spełnioną istotą ludzką.
Jak możesz to osiągnąć? Oprócz wskazanych tutaj kroków jest jeszcze jeden decydujący element. To fakt, że każdy człowiek ma swoje talenty i potencjały, które wyznaczają jego przeznaczenie. Jung podkreślił, że każda jednostka jest wyjątkowa i ma swój własny los. Dlatego powinieneś sprawdzić, w czym jesteś dobry, co Cię pasjonuje i co Cię definiuje.
W chwili, gdy znajdziesz pasję i cel, przyszłość otworzy się przed Tobą z nową nadzieją. W tak solidnej i określonej przestrzeni nie będzie miejsca na niepewność.
4. Zrozum naturalne prawo życia
Pisarz i antropolog Joseph Campbell twierdził, że skarby życia znajdują się w otchłaniach. Wierzył, że akceptacja swojego cienia i zejście w tę głęboką przestrzeń jest momentem, w którym odnajdujesz swoje mocne strony. Dotrzesz do nich, rozwiązując wszystkie oczekujące zadania i lecząc rany, które wciąż bolą.
Musicie także zrozumieć prawo istnienia. Dzisiaj wszyscy zmagamy się z teraźniejszością, którą definiuje złożoność i nieprzewidywalna przyszłość. Jednak ewolucja istnienia nigdy nie była linią prostą. Tak jak są chwile spokoju, tak i są chwile niepokoju.
Czarne łabędzie, jak wskazuje libański badacz Nassim Taleb, to te nieprzewidziane zdarzenia, które dominują w przyszłości człowieka i na które trzeba być przygotowanym. Światło nie mogłoby istnieć bez ciemności, więc powinieneś zaakceptować jej obecność, nawiązując z nią kontakt i rozumiejąc ją.
Obejmij swój cień i poczuj się wolny
Wszyscy mamy więcej niż jednego wewnętrznego „potwora”, który nas więzi i zakuwa w kajdany nasze szczęście. Podróż do tego piekielnego miejsca, w którym żyje nasz cień, lub do bardziej bolesnych i skomplikowanych obszarów Twojego wnętrza nie jest łatwym zadaniem. Jeśli czujesz, że jest to zbyt trudne przedsięwzięcie i jesteś świadomy własnego nieszczęścia, powinieneś szukać profesjonalnej pomocy.
Wreszcie koncepcja cienia to nic innego jak metafora wszystkich procesów psychologicznych, które uniemożliwiają Ci poczucie kompletności i spełnienia. Praca nad nimi sprzyja dobremu zdrowiu psychicznemu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Humphrey, Caroline (2015). “Shadows Along the Spiritual Pathway. Journal of Religion and Health. 54 (6): 2376–2388. doi:10.1007/s10943-015-0037-2
- Jung, Carl (2009) Arquetipos e inconsciente colectivo. Paidos
- Staude, John Raphael (1976). “From Depth Psychology to Depth Sociology: Freud, Jung, and Lévi-Strauss” Theory and Society. 3 (3): 303–338. doi:10.1007/BF00159490