Dlaczego budzisz się o tej samej porze każdej nocy?

Czy budzisz się każdej nocy o tej samej porze? To powszechne zjawisko, które może wynikać z kilku czynników.
Dlaczego budzisz się o tej samej porze każdej nocy?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada, 2022

Jest 3:30 rano, gdy Twoje oczy nagle automatycznie się otwierają. Dlaczego budzisz się każdej nocy o tej samej porze? Wiele osób zadaje to samo pytanie. Wydaje się, że nasze cykle snu zostają nagle przerwane o określonej godzinie. To tak, jakby nasz mózg miał wewnętrzny alarmy, który zmusza je do nagłego przejścia ze świata snu do świadomości.

Niektórzy przypisują to okresowe przebudzenie czynnikom nadprzyrodzonym, a nawet duchowym. Inni myślą, że to z powodu niepokoju. Według medycyny chińskiej wyjaśnienie może leżeć w cyklach oczyszczania przeprowadzanych przez organizm. Rzeczywiście, nie brakuje teorii i spekulacji na ten temat. Jedno jest jednak jasne: każda przerwa w nocnym wypoczynku przekłada się na zmęczenie i dyskomfort.

Nie możemy ignorować tego, że te nagłe i chroniczne przebudzenia mieszczą się w klasyfikacji zaburzeń snu. Jeśli to wystarczy, aby wpłynąć na jakość Twojego życia, możesz wypróbować kilka strategii, które pomogą Ci cieszyć się głębokim i nieprzerwanym snem.

Dowiedzmy się więc, co kryje się za tym zjawiskiem i co możesz z tym zrobić.

Mężczyzna z bezsennością patrzący na zegar

Dlaczego budzisz się każdej nocy o tej samej porze?

Każde przebudzenie w środku nocy lub po prostu przebudzenie na kilka godzin przed normalną porą liczy się jako zaburzenia snu. Może jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy mogą później zasnąć. Jednak z reguły powrót do głębokiego snu jest dość trudny. Przekłada się to na stopniowe pogarszanie się Twojej równowagi fizycznej i psychicznej.

Wkrótce zacznie powodować problemy z pamięcią i koncentracją. Doświadczysz rodzaju psychicznej mgły spowodowanej bezsennością i, oczywiście, ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych. Dlatego, jeśli budzisz się każdej nocy o tej samej porze, musisz zdać sobie sprawę, że możesz mieć problem.

Będzie to bardziej prawdopodobne, jeśli zasypianie zajmie Ci więcej niż pół godziny.

Stan hipnogenny

Forma i cechy, które definiują każdą fazę tego okresu, są znane jako architektura snu. Każdy z tych etapów przechodzi przez fazę czuwania, następnie senność, lekki sen, fazę wolnego snu III i wreszcie fazę REM.

Jednym z powodów, dla których zawsze budzisz się o tej samej porze, może być stan hipnogenny. Jest to moment pomiędzy końcem jednego cyklu a początkiem nowego. W rzeczywistości przejście od snu do czuwania.

  • Jeśli zawsze kładziesz się spać o tej samej porze, możliwe, że Twój pierwszy cykl również kończy się o tej samej porze.
  • Co ciekawe, niektórzy ludzie budzą się na kilka sekund, a następnie przewracają się i kontynuują spanie. Inni budzą się całkowicie i pierwszą rzeczą, jaką robią, jest patrzenie na godzinę.

Bezsenność w środku nocy

Bezsenność w środku nocy to zaburzenie snu, które określa się również jako sen dwufazowy. Polega na nagłej przerwie w środku cyklu odpoczynku, powodującej podział nocy na dwie części. Jego pochodzenie polega na zmianie melatoniny, hormonu ułatwiającego nocny sen.

To nieoczekiwane przebudzenie prawie zawsze następuje w tym samym czasie.

Niepokój i czujność

Kiedy przechodzisz przez okresy wysokiego stresu i niepokoju, często doświadczasz nocnych przebudzeń. Co więcej, możesz zawsze budzić się w tym samym czasie. Dlaczego?

Ogólnie rzecz biorąc, osoby cierpiące na zaburzenia lękowe doświadczają wysokiego poziomu aktywacji fizycznej i emocjonalnej, która kumuluje się w ciągu dnia i pozostaje uśpiona w nocy.

Jednak to hiperpobudzenie nie tylko przykleja się do ciała. Mózg jest zawsze w stanie gotowości. Daje poczucie, że musisz albo uciec, albo się przed czymś obronić. Z tego powodu wysoki niepokój może sprawić, że obudzisz się w środku nocy, zlany potem, z tachykardią i uczuciem duszenia.

Fakt, że twoja godzina przebudzenia jest mniej więcej taka sama każdej nocy, wynika z tego, że twój umysł przyzwyczaił się do przywracania ci świadomości o tej godzinie.

Kobieta przytłoczona budzeniem się w środku nocy

Zmiany zdrowotne

Jeśli codziennie budzisz się o tej samej porze, powinieneś udać się do lekarza. Musisz wziąć pod uwagę, że mogą wystąpić pewne zmiany fizjologiczne, które powodują te nagłe przebudzenia.

Może to być spowodowane następującymi warunkami:

  • Bezdech senny.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy.
  • Zmiany hormonalne.
  • Wahania glukozy.

To dziwne zjawisko budzenia się o tej samej porze każdej nocy niekoniecznie należy lekceważyć. W rzeczywistości, jeśli jest to coś, na co cierpisz stale, ważne jest, abyś poznał przyczynę i poprawił higienę snu. W końcu dobrze spać to lepiej żyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.