Dlaczego budzisz się o tej samej porze każdej nocy?

Czy budzisz się każdej nocy o tej samej porze? To powszechne zjawisko, które może wynikać z kilku czynników.
Dlaczego budzisz się o tej samej porze każdej nocy?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada, 2022

Jest 3:30 rano, gdy Twoje oczy nagle automatycznie się otwierają. Dlaczego budzisz się każdej nocy o tej samej porze? Wiele osób zadaje to samo pytanie. Wydaje się, że nasze cykle snu zostają nagle przerwane o określonej godzinie. To tak, jakby nasz mózg miał wewnętrzny alarmy, który zmusza je do nagłego przejścia ze świata snu do świadomości.

Niektórzy przypisują to okresowe przebudzenie czynnikom nadprzyrodzonym, a nawet duchowym. Inni myślą, że to z powodu niepokoju. Według medycyny chińskiej wyjaśnienie może leżeć w cyklach oczyszczania przeprowadzanych przez organizm. Rzeczywiście, nie brakuje teorii i spekulacji na ten temat. Jedno jest jednak jasne: każda przerwa w nocnym wypoczynku przekłada się na zmęczenie i dyskomfort.

Nie możemy ignorować tego, że te nagłe i chroniczne przebudzenia mieszczą się w klasyfikacji zaburzeń snu. Jeśli to wystarczy, aby wpłynąć na jakość Twojego życia, możesz wypróbować kilka strategii, które pomogą Ci cieszyć się głębokim i nieprzerwanym snem.

Dowiedzmy się więc, co kryje się za tym zjawiskiem i co możesz z tym zrobić.

Mężczyzna z bezsennością patrzący na zegar

Dlaczego budzisz się każdej nocy o tej samej porze?

Każde przebudzenie w środku nocy lub po prostu przebudzenie na kilka godzin przed normalną porą liczy się jako zaburzenia snu. Może jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy mogą później zasnąć. Jednak z reguły powrót do głębokiego snu jest dość trudny. Przekłada się to na stopniowe pogarszanie się Twojej równowagi fizycznej i psychicznej.

Wkrótce zacznie powodować problemy z pamięcią i koncentracją. Doświadczysz rodzaju psychicznej mgły spowodowanej bezsennością i, oczywiście, ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych. Dlatego, jeśli budzisz się każdej nocy o tej samej porze, musisz zdać sobie sprawę, że możesz mieć problem.

Będzie to bardziej prawdopodobne, jeśli zasypianie zajmie Ci więcej niż pół godziny.

Stan hipnogenny

Forma i cechy, które definiują każdą fazę tego okresu, są znane jako architektura snu. Każdy z tych etapów przechodzi przez fazę czuwania, następnie senność, lekki sen, fazę wolnego snu III i wreszcie fazę REM.

Jednym z powodów, dla których zawsze budzisz się o tej samej porze, może być stan hipnogenny. Jest to moment pomiędzy końcem jednego cyklu a początkiem nowego. W rzeczywistości przejście od snu do czuwania.

  • Jeśli zawsze kładziesz się spać o tej samej porze, możliwe, że Twój pierwszy cykl również kończy się o tej samej porze.
  • Co ciekawe, niektórzy ludzie budzą się na kilka sekund, a następnie przewracają się i kontynuują spanie. Inni budzą się całkowicie i pierwszą rzeczą, jaką robią, jest patrzenie na godzinę.

Bezsenność w środku nocy

Bezsenność w środku nocy to zaburzenie snu, które określa się również jako sen dwufazowy. Polega na nagłej przerwie w środku cyklu odpoczynku, powodującej podział nocy na dwie części. Jego pochodzenie polega na zmianie melatoniny, hormonu ułatwiającego nocny sen.

To nieoczekiwane przebudzenie prawie zawsze następuje w tym samym czasie.

Niepokój i czujność

Kiedy przechodzisz przez okresy wysokiego stresu i niepokoju, często doświadczasz nocnych przebudzeń. Co więcej, możesz zawsze budzić się w tym samym czasie. Dlaczego?

Ogólnie rzecz biorąc, osoby cierpiące na zaburzenia lękowe doświadczają wysokiego poziomu aktywacji fizycznej i emocjonalnej, która kumuluje się w ciągu dnia i pozostaje uśpiona w nocy.

Jednak to hiperpobudzenie nie tylko przykleja się do ciała. Mózg jest zawsze w stanie gotowości. Daje poczucie, że musisz albo uciec, albo się przed czymś obronić. Z tego powodu wysoki niepokój może sprawić, że obudzisz się w środku nocy, zlany potem, z tachykardią i uczuciem duszenia.

Fakt, że twoja godzina przebudzenia jest mniej więcej taka sama każdej nocy, wynika z tego, że twój umysł przyzwyczaił się do przywracania ci świadomości o tej godzinie.

Kobieta przytłoczona budzeniem się w środku nocy

Zmiany zdrowotne

Jeśli codziennie budzisz się o tej samej porze, powinieneś udać się do lekarza. Musisz wziąć pod uwagę, że mogą wystąpić pewne zmiany fizjologiczne, które powodują te nagłe przebudzenia.

Może to być spowodowane następującymi warunkami:

  • Bezdech senny.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy.
  • Zmiany hormonalne.
  • Wahania glukozy.

To dziwne zjawisko budzenia się o tej samej porze każdej nocy niekoniecznie należy lekceważyć. W rzeczywistości, jeśli jest to coś, na co cierpisz stale, ważne jest, abyś poznał przyczynę i poprawił higienę snu. W końcu dobrze spać to lepiej żyć.

To może Cię zainteresować ...
Niewystarczająca ilość snu tworzy fałszywe wspomnienia
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Niewystarczająca ilość snu tworzy fałszywe wspomnienia

Niewystarczająca ilość snu tworzy fałszywe wspomnienia. Twój mózg potrzebuje 7-8 godzin snu w nocy, aby zadbać o Twoją pamięć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.