Walka z pokusą osądzania innych jest bardzo zdrowym nawykiem szczególnie w przypadku budowania zdrowych i konstruktywnych relacji. Dlatego przedstawimy w tym artykule kilka powodów, które pomogą Ci w tej nierównej walce, jeśli jeszcze jej nie zacząłeś.
Czasami pokusa osądzania innych kiedy nie znamy zbyt wielu szczegółów – i myśląc, że wiemy wystarczająco dużo – może być bardzo duża. Jednak uczucie bycia po drugiej stronie wcale nie jest przyjemne i często o tym zapominamy.
Ile razy mieliśmy wrażenie, że inni pozwolili sobie na “luksus” mówienia o nas nie znając prawdy? Ile razy zdarzało się, że sami wpadliśmy w tę pułapkę przepowiadając coś, co szybko stało się rzeczywistością (samospełniające się proroctwo)?
Strategie, aby uniknąć pokusy osądzania innych
Aby nie osądzać innych, możemy zastosować następujące 8 strategii:
1. Pomyśl zanim coś powiesz
Dać się ponieść temu, co mówią inni lub co czujemy może być wielką pokusą. To łatwe wypełnianie ciszy, gdy nie mamy inspiracji do powiedzenia czegoś ważnego.
Nie stawanie się nagłaśniaczami plotek, nie wspieranie tych, którzy plotkują sprawi, że uda nam się odrzucić te informacje, które wydają nam się co najmniej wątpliwe. Bezpośrednią konsekwencją tego jest fakt, że przestaniemy osądzać innych i zaczniemy zachęcać innych do przyjęcia takiej samej postawy ostrożności.
2. Ćwicz mindfulness
Mindfulness jest działaniem opartym na technikach zaczerpniętych z buddyzmu. Krótko mówiąc jest to filozofia, która rozumie, że wolność wzrasta wraz ze spadkiem liczby osądów, zarówno wobec innych jak i wobec nas samych. Takie podejście może pomóc nam nie osądzać innych.
3. Nikt nie jest idealny
Aby nie osądzać innych bardzo ważne jest bycie bardziej tolerancyjnym. Z pewnością inni popełniają błędy i my też. Ale do jakiego stopnia mamy prawo ich osądzać lub się wywyższać? Często ignorujemy fakty i stajemy się sędziami wydającymi opinie, o które nikt nie prosi.
4. Pamiętaj, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami
Nie każdy myśli lub działa w ten sam sposób. Każda osoba jest inna i nie przez to zasługuje na mniejszy szacunek. Aspekty takie jak kultura, rodzina i przyjaciele lub edukacja, którą otrzymujemy wpływają na naszą historię i tym samym na sposób, w jaki myślimy i jak się zachowujemy.
5. Spójrz na siebie
Zamiast spędzać tak dużo czasu oceniając innych ludzi, możemy spędzić ten czas obserwując samych siebie. Powinniśmy spróbować introspekcji i dogłębnie poznać nasze wady i sposób myślenia. To może nam pomóc zrozumieć, dlaczego myślimy tak, jak myślimy i dlaczego krytykujemy innych ludzi.
6. Czuć się dobrze z samym sobą
Nasz stopień tolerancji na zmienność jest znacznie większy, gdy jesteśmy w pozytywnym nastroju. Z kolei smutek nakłada nam na oczy filtr pesymizmu i surowości. Gniew z kolei prowadzi do dokonywania szybkich osądów bez żadnych podstaw.
7. Mieć otwarty umysł
Bycie osobą o otwartym i tolerancyjnym umyśle mówi o nas wiele. Ponadto, pozytywne nastawienie w stosunku do innych znacznie ułatwi komunikację. Dzięki temu będziemy mogli lepiej poznać innych ludzi, co może okazać się interesujące. Możemy wiele nauczyć się z ich sposobu bycia i myślenia.
8. Pamiętaj, że pozory mylą
Pozory mylą i to bardzo. Z drugiej strony złożoność istoty ludzkiej jest ogromna. Dlatego też za naszymi zachowaniami kryje się zazwyczaj kilka motywów. Do naszych działań, patrząc z zewnątrz, pasuje kilka interpretacji. Ćwiczenie roztropności pozwoli nam rozpoznać rolę różnych efektów, takich jak efekt halo w odniesieniu do pierwszego wrażenia, jakie wywiera na nas nowo poznana osoba.
Nasz umysł żyje w tej dynamice, potrzebuje schematów, aby zrozumieć to, co nas otacza i przewidzieć zachowanie swoje i innych. Mówimy o dynamice osądzania innych. Zachowanie, który niejednokrotnie zamiast pomóc szkodzi, psuje ludzi i relacje. Dlatego w wielu przypadkach musimy powstrzymać się od zbędnych komentarzy, a przy innych okazjach robić to z ogromną rozwagą.