Głos doświadczenia i jego znaczenie

Głos doświadczenia i jego znaczenie
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Głos doświadczenia jest znacznie ważniejszy niż może Ci się wydawać. To on nadaje Twoim słowom prawdziwą wartość. Posłużmy się przykładem.

Możemy twierdzić, że jesteśmy ekspertami od stylów pływania. Moglibyśmy prowadzić zajęcia, uczyć innych o różnych stylach (pływanie motylkiem, kraulem, stylem grzbietowym lub klasycznym). Moglibyśmy nawet doradzić na temat pływania, gdybyśmy zostali o to poproszeni.

Możemy również nadmuchać nasze ego, gdy dzielimy się naszą wiedzą z tymi, którzy niewiele wiedzą na ten temat lub dręczą ich niejasności. Jednak nasza wiedza nie jest kompletna. Nigdy nawet nie odważyliśmy się pływać! Jeśli w tym, co mówimy i potwierdzamy nie rozbrzmiewa głos doświadczenia, nie ma to takiego samego znaczenia ani wartości.

Każdego dnia natrafiamy na ludzi, którzy udzielają nam wielu rad, które nie wynikają z ich bezpośredniego doświadczenia (lub pochodzą tylko z ich doświadczenia). Uważają się za ekspertów, ponieważ przeczytali o tym temacie, zrobili kurs szkoleniowy lub wysłuchali wypowiedzi szanowanej osoby.

Głos doświadczenia jest bardzo cenny, ponieważ wynika z prawdziwej wiedzy, którą zdobywamy z pierwszej ręki.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak cenne jest doświadczenie. Duża część jego wartości wynika z empatii, której dzięki niemu doświadczamy. Dzięki doświadczeniu zdajemy sobie sprawę, że każda teoria ma granicę pod względem dokładności (rzeczywistość w tym sensie jest zawsze znacznie bogatsza od teoretycznych rozważań).

Kiedy doświadczamy czegoś z pierwszej ręki, w sposób prawdziwy i autentyczny, staje się to dla nas potężnym źródłem wiedzy, a przede wszystkim jest tym, co osadza się głęboko w naszych wspomnieniach.

Wielki strach przed wskoczeniem do wody

Dlaczego nie decydujemy się rzucić w wodę bez namysłu? Dlaczego wolimy mówić, nie doświadczając osobiście tego, co próbujemy przekazać? Strach i niepewność mogą być dwoma powodami tego zachowania. Ponieważ nie próbowaliśmy tych rzeczy osobiście, przewidujemy, co naszym zdaniem się wydarzy. Te obawy pozostają jednak w naszym życiu z powodu braku doświadczenia.

Burza w filiżance wody

Zostaliśmy wychowani w przekonaniu, że powinniśmy osądzać i obwiniać innych, wierząc, że jesteśmy osobami kompetentnymi, mającymi absolutną prawdę. Uczono nas, że nasze słowa mają o wiele więcej mocy niż nasze własne doświadczenia. Jednak wielu z tych słów brakuje wiarygodności, ponieważ nigdy „nie wskoczyliśmy do wody”. Nigdy nie próbowaliśmy dotknąć rzeczywistości.

Czy naprawdę rozumiemy?

Jak możemy powiedzieć, że znamy coś na wylot, jeśli nigdy nie odważyliśmy się tego zrealizować? Możemy znać na przykład La Guernicę Picassa. Możemy recytować życie autora na pamięć i kontekst jego pracy. Ale czy byliśmy tam w momencie, gdy miało miejsce bombardowanie, które stało się motywem dzieła sztuki? Czy naprawdę jesteśmy w stanie rozumieć, co przeżyli ludzie, którzy stracili bliskich?

Nie dowiesz się, co to znaczy spać na siedząco w szpitalu przez dwa miesiące, trzymając ją za rękę, gdy lekarze widzą w Twoich oczach, że termin „godziny odwiedzin” Ciebie nie dotyczy. Nie dowiesz się, czym jest prawdziwa strata, dopóki nie będziesz kochać coś więcej niż siebie samego.

-Robin Williams („Buntownik z wyboru”)-

Spędzając czas na naszej wygodnej sofie, z książką w dłoniach, czasami wydaje nam się, że wszystko wiemy, kiedy prawda jest taka, że ​​jesteśmy bardzo daleko od zrozumienia prawdziwego znaczenia danej chwili. Nie czujemy takich samych odczuć i emocji, które były wtedy doświadczane. Ani chaosu, strachu i bólu, których doświadczyło wiele osób. Głos doświadczenia jest o wiele bardziej wzbogacający i rzeczywisty niż jakiekolwiek inny głos, kogoś, kto nigdy nie doświadczył tego, o czym mówi.

Głos doświadczenia ma nieocenioną wartość

Odważamy się krytykować i osądzać ludzi, o których nie wiemy nic lub bardzo niewiele. Czasami nasze słowa szkodzą im bardziej, niż nam się wydaje, ponieważ wypowiadamy się bez znajomości pełnej sytuacji. Nie bierzemy pod uwagę tego, co przeżyli, ponieważ nie byliśmy na ich miejscu. Nie zdajemy sobie sprawy, że to, co uważamy, że wiemy o nich jest prawdopodobnie o wiele mniej prawdziwe niż nam się wydaje.

Jeśli przystaniemy na moment, aby się zastanowić, niemal na pewno przypomnimy sobie, że znaleźliśmy się kiedyś w sytuacji podobnej do tej, w której znalazł się ten młody człowiek z filmu wspomnianego powyżej. Ta scena pozwala lepiej zrozumieć, jak mało wiemy o innych i o tym, co nas otacza. Przede wszystkim jednak pomaga zdać sobie sprawę z tego, że informacje, które posiadamy, są albo w większości niekompletne, albo brakuje im bogactwa, które zna tylko głos doświadczenia.

Dziadkowie to wyraźny przykład tego, czym jest głos doświadczenia.

Być może sami próbowaliśmy przekazać innym ludziom jakieś ważne lub trudne doświadczenie, które mieliśmy. Pomimo naszych najlepszych intencji podzielenia się doświadczeniem, zawsze będzie coś, czego inni nigdy nie zrozumieją w pełni. To dlatego, że nie przeżyli tej historii w naszym ciele. Mimo to głos doświadczenia, głos naszego doświadczenia, jest nadal ważny dla tych, którzy nas słuchają.

Głos doświadczenia - kobieta patrzy z góry na dwoje ludzi

Wszyscy możemy czerpać cenną wiedzę z doświadczeń innych ludzi. Wzbogacają nas one i dostarczają nam wiedzy, której nie posiadamy. Pomagają nam otworzyć nasze umysły. Aby to zrobić, konieczna jest umiejętność słuchania bez osądzania. Przede wszystkim jednak musimy podjąć próbę doświadczenia wszystkiego, co tylko możliwe. To właśnie przyniesie nam największe bogactwa w życiu. Właśnie w ten sposób będzie przemawiać przez nas głos doświadczenia.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Christian Schloe

[featured-post url=”https://pieknoumyslu.com/doswiadczenia-nie-rzecz


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.