Zestarzeć się zdrowo jest decyzją każdego z nas

Zestarzeć się zdrowo jest decyzją każdego z nas
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2022

Wcześniej czy później wszyscy musimy się zestarzeć. Nawet jeśli nie chcemy się kolejnych urodzin, martwimy się, ponieważ pojawiają się pierwsze zmarszczki, czas mija, my i tak się zestarzejemy. Jednak, mimo że nie możemy zatrzymać upływu czasu jest coś, co możemy kontrolować: zestarzeć się zdrowo.

Często słyszałam, jak młodzi ludzie mówią: “Kiedy się zestarzeję nie będę już o siebie dbać, czy martwić się o wygląd”. Wygląda to tak, jakby dla nich zaawansowany wiek oznaczał poddanie się i nie dbanie o siebie, ponieważ na strość nikomu nie musimy się już podobać, nawet sobie. Tak, jakby, gdy nasza twarz jest pełna zmarszczek, a skóra staje się cieńsza i pełna plam, dbanie o siebie, rozpieszczanie siebie i pokochanie siebie oznacza stratę czasu.

Słyszałem też, jak ludzie mówią, że teraz trzymają się zdrowej diety i uprawiają sport, ale kiedy będą starsi, będą sobie pozwalać na wszystkie zachcianki i nic się nie stanie, jeśli przytyją. Nie mogą się bardziej mylić. Im starsi jesteśmy, tym bardziej powinniśmy o nas dbać i bardziej powinniśmy martwić się o nasze zdrowie. Jednak, jak już wspomnieliśmy, sposób, w jaki się starzejemy, leży w dużej mierze w naszych rękach.

para staruszków oglądających zachód słońca

Starość nie zawsze wiąże się z chorobą

Powodem, dla którego ludzie mogą tak myśleć jest to, że kojarzą starość z etapem życia, na którym choroby, problemy i cała seria trudności wpływają na nasze samopoczucie. Nagle stajemy się wolniejsi i bardziej ograniczeni, musimy brać pigułki na serce, zaczynają wypadać nam włosy…

“Wiedzieć, jak się zestarzeć to arcydzieło mądrości i jedna z najtrudniejszych części wielkiej sztuki życia”

-Henri Frédéric Amiel-

Myślenie, że wszystko, co złe nieubłaganie spadnie na nas, gdy się zestarzejemy ogranicza możliwości czerpania przyjemności, intensywnego przeżywania tego etapu i może spowodować, że będziemy mieli niską jakość życia. Być może czeka na nas schizofrenia. To naturalne, że czujemy się osamotnieni, ponieważ nasze dzieci opuszczają rodzinny dom. Możemy jednak robić więcej niż tylko narzekać na nasz stan.

Możemy zestarzeć się zdrowo, o ile nie będziemy szukać schronienia w użalaniu się nad sobą i byciu ofiarą. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza, że ​​życie się skończyło, jak myśli wielu młodych. Istnieje wiele możliwości i opcji. Jako przykład przedstawiamy historię Miguela, który kilka dni temu pojawił się w wiadomościach.

Miguel ma 80 lat i jest studentem geografii i historii na Uniwersytecie w Walencji. Niektórzy mylą go z profesorem, inni z ojcem innego studenta. Jest jednak studentem, robi notatki, jest bardzo zainteresowany historią i zdecydował się pojechać na Erasmusa do Werony (Włochy). Jego rodzina wspiera go i jest bardzo szczęśliwa. Ponieważ, jak mówi Miguel “dawaj do przodu, możesz wszystko”.

Zdrowo się zestarzeć jest w naszym zasięgu

Zdrowo się zestarzeć to opcja, którą możemy wybrać. Nie odwlekaj tego, chociaż dziś czujesz się dobrze, chociaż nie chorujesz i nie masz żadnych problemów zdrowotnych. Wiele razy zapominamy, że w sprawach zdrowia wszystko, co robimy teraz odbije się na naszej przyszłości.

Ale co możemy z tym zrobić? Na początek: zadbaj o to, co jesz i ćwicz, nie zapominając o aspekcie mentalnym. Kultywowanie pozytywnej mentalności będzie niezbędne, aby stawić czoła presji, jaką będziemy odczuwać starzejąc się. Jeśli jednak należymy do tych, którzy aż do starości zaniedbują te aspekty, istnieje również rozwiązanie dla tego problemu.

Na przykład możemy brać czynny udział w naszym życiu ćwicząc. Istnieje wiele programów ćwiczeń skierowanych do osób, które osiągnęły już zaawansowany wiek i które pomagają utrzymać pozytywne stany emocjonalne, ponieważ pomagają uwolnić się od stresu.

Podobnie, uczestnictwo w zajęciach grupowych pozwoli nam poznać nowych ludzi, a co za tym idzie, nawiązać nowe przyjaźnie, mieć z kimś iść na piwo, a jeśli jesteśmy singlem,  kto wie, może nawet zacząć jakiś nowy, piękny związek.

szczęśliwa staruszka

Zacznij już dziś

Obecnie na uniwersytetach istnieją programy, które pozwalają ludziom takim jak Miguel studiować to, co lubią i kontynuować naukę. Ponadto istnieją centra dzienne, w których prowadzone są zajęcia i gdzie zachęca się do socjalizacji. Jak mogliśmy zauważyć mamy o wiele mniej ograniczeń, niż nam się wydaje, i możemy nadal żyć przystosowując się jedynie do naszego wieku.

Tak więc, nie zostawiajmy na jutro tego wszystkiego co możemy zrobić dziś, aby zdrowo się zestarzeć i przeżyć ten etap naszego życia w szczęśliwie, intensywnie i nie tracąc chęci do życia.Starzenie się może sprawić, że nasze kości będą bardziej kruche, że nie będziemy tak zwinni, ale nie musi to wpływać na chęć do codziennego wstawania i dalszego odkrywania świata.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.