Jak stworzyć mapy marzeń, które pomogą Ci osiągnąć swoje cele?

Tworzenie kolażu ze swoimi pomysłami, w tym post-itami z celami i zdjęciami tego, czego chcesz, jest idealną strategią osiągania celów. Twój umysł często używa wizualizacji do motywowania się. Dlatego tablice wizyjne są naprawdę przydatnym i angażującym źródłem informacji.

Dziewczyna myśli o zrobieniu tablic wizyjnych

Mapy marzeń są używane w wielu firmach do wyjaśniania pomysłów, wyznaczania ścieżek i osiągania celów. Jednak mogą one również podnosić na duchu i motywować na poziomie osobistym. Mogą pomóc Ci w codziennych refleksjach, motywacji i inspiracji. Co więcej, nie mogą być prostsze i tańsze w wykonaniu. Potrzebujesz tylko kilku karteczek samoprzylepnych, wycinków z czasopism, nożyczek, markerów i ściany lub tablicy.

W świecie, w którym technologia i rzeczywistość cyfrowa harmonizują zarówno naszą pracę, jak i sposoby wyrażania siebie, dobrze jest wrócić do pióra i papieru. Ponadto wszystko, co łączy aspekty manualne z wizualnymi, ma większy wpływ na mózg. Sprawia, że każde zadanie ma większe znaczenie i nabiera większej mocy emocjonalnej.

Mapy marzeń wykraczają poza Twoje zmysły i zapraszają do kreatywności i planowania. Aktywują wyobraźnię i zachęcają do wyznaczania celów w jaśniejszy, bardziej rozsądny i innowacyjny sposób.

“Wszystko, co możesz sobie wyobrazić jest prawdziwe.”

-Pablo Picasso-

mapa marzeń

Co to są mapy marzeń?

Mapy marzeń lub vision boards są obecne w wielu środowiskach pracy. Widzisz je nawet w telewizji i filmach. Mogą się pojawić na przykład w serialach policyjnych, w których bohaterowie starają się znaleźć powiązania między ofiarami, wskazówki i osie czasu. Są również używane przez pisarzy do wyjaśniania fabuł i zarysowania postaci.

Jednak wiele osób zawodzi, jeśli chodzi o tworzenie mapy marzeń, ponieważ nie są one łatwe do wykonania. Aby spełnić swoje zadanie, dla którego zostały zaprojektowane, należy wykonać szereg niezwykle podstawowych strategii. Ich zadaniem jest precyzowanie celów, inspirowanie pomysłów oraz umiejętność motywowania i ułatwiania kreatywnego myślenia. Dlatego, jak ze wszystkim w życiu, potrzebny jest plan i odpowiednia organizacja.

Powinniśmy również wspomnieć, że z psychologicznego punktu widzenia mapy marzeń są uważane za naprawdę przydatne narzędzia terapeutyczne.

Marshall University w Wirginii w Stanach Zjednoczonych przeprowadził badania, które wykazały, że tablice marzeń są niezwykle przydatne w terapii dla pacjentów, aby mogli ustalić i zwizualizować swoje cele.

Mapy marzeń nie mają nic wspólnego z „prawem przyciągania”. Nie wymagają wizualizacji czegoś, aby to się wydarzyło. Celem jest pobudzenie naszych umysłów do myślenia o zadaniach i strategiach, dzięki którym możemy osiągnąć nasze cele i marzenia.

W jakich sytuacjach używane są mapy marzeń?

Vision boards można wykorzystać w wielu sytuacjach, nie tylko w miejscu pracy. Ich celem jest wykorzystanie wizualizacji, aby jednostka czuła się zainspirowana, pobudzona do myślenia o nowych pomysłach i chętna, by przeanalizować kroki do osiągnięcia swoich osobistych celów. Mogą być przydatne w następujących scenariuszach:

  • W zakresie rozwoju osobistego. Pomagają Ci określić cele życiowe i to, czego chcesz, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.
  • Na polu rozwoju kariery zawodowej.
  • W dziedzinie zdrowia i odnowy biologicznej. Mogą być na przykład pomocne w ustalaniu celów, aby poprawić wyniki sportowe. Mogą również wpłynąć na poprawę diety, aby schudnąć lub obniżyć poziom cholesterolu.
  • Tablice marzeń są niezwykle przydatne w kwestiach ekonomicznych. Pozwalają na ustalenie strategii oszczędzania.

karteczki na tablice wizyjne

Jak zrobić dobre mapy marzeń

Po raz kolejny musimy podkreślić, że tablice marzeń muszą być odpowiednio wykonane, aby były użyteczne. Nie są to tylko tablice pełne karteczek z motywującymi frazami i pięknymi zdjęciami – muszą pobudzać umysł. W efekcie muszą zachęcać do koncentracji, inspiracji i motywacji.

Aby przygotować tablicę marzeń, musisz wziąć pod uwagę szereg wytycznych.

Poznaj swoje wartości. Co jest dla Ciebie ważne w życiu? Co daje Ci znaczenie? Jak chciałbyś, żeby wyglądało Twoje życie?

  • Wyjaśnij, co motywuje Cię w codziennym życiu.
  • Sprawdź swoje priorytety.
  • Zastanów się, co chcesz zmienić.
  • Na koniec zdecyduj, co chcesz osiągnąć i czego będzie dotyczyła Twoja tablica.
  • Po zastanowieniu się, co chcesz osiągnąć w perspektywie krótko- lub długoterminowej, poszukaj kolorowych obrazów, które to reprezentują i naklej je na panel, tablicę lub ścianę. To będą Twoje cele.
  • Teraz musisz zastanowić się nad strategiami, które poprowadzą Cię w kierunku Twoich celów i zapisać je na karteczkach. Możesz także dodawać rysunki lub obrazy.
  • Możesz dołączyć słowa i wyrażenia, które Cię motywują, takie jak „odwaga”, „nadzieja”, „nie poddam się”, „dam radę”.

Pamiętaj, aby umieścić planszę w takim miejscu, w którym możesz ją codziennie widzieć.

Mapy marzeń mogą również zawierać cytaty lub wyrażenia, które nas poruszają i dodają nam otuchy i odwagi.

Na koniec ważne jest, aby od czasu do czasu aktualizować swoje tablice wizji, w tym strategie, dzięki którym możesz osiągnąć nowe cele.

Twój umysł musi czuć się zainspirowany i zmotywowany, gdy zobaczysz obrazy, karteczki samoprzylepne i frazy na tablicy wizji. Twoim ostatecznym celem jest opracowanie prawidłowych i innowacyjnych dróg do osiągnięcia tego, co zamierzasz zrobić.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Burton, L., & Lent, J. (2016). The use of vision boards as a therapeutic intervention. Journal of Creativity in Mental Health, 11(1), 52-65.
  • Quoidbach, J., Mikolajczak, M., & Gross, J. J. (2015). Positive interventions: An emotion regulation perspective. Psychological bulletin, 141(3), 655. Burton, L., & Lent, J. (2016). The use of vision boards as a therapeutic intervention. Journal of Creativity in Mental Health, 11(1), 52-65.
Scroll to Top