Współczucie wobec siebie - dlaczego go nie praktykujesz?

Współczucie wobec siebie samego przynosi wiele korzyści. Możesz go jednak unikać z powodu szeroko rozpowszechnionych błędnych przekonań.
Współczucie wobec siebie - dlaczego go nie praktykujesz?

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca, 2022

Współczucie wobec siebie. Dlaczego tak rzadko je sobie okazujesz? W rzeczywistości przez długi czas słowo współczucie miało negatywne konotacje. Po części dlatego, że termin ten kojarzony jest z narzekaniem i uczuciami smutku, litości i bierności oraz innymi negatywnymi aspektami. W rzeczywistości jednak współczucie wobec siebie ma inne konotacje.

Jednym z powodów, dla których nie okazujesz sobie współczucia, jest to, że w zasadzie uważa się, że jest to postawa, którą demonstrujesz wobec innych. Z etymologicznego punktu widzenia pochodzi od łacińskiego rdzenia cumpassio, co oznacza „razem cierpieć”. To coś, co wykracza poza empatię: oznacza to, że współczujesz innym i cierpisz tak, jakbyś był nimi.

Kiedy ten termin nie odnosi się do innych, ale do siebie, oznacza współczucie z własnym bólem. Nie po to, by go uciszać, kwestionować ani ukrywać, ale powitać go w pozytywny sposób, z poczuciem troski o siebie i samoobrony. Niemniej jednak istnieje kilka czynników, które współczucie wobec siebie spychają na dalszy plan. W tym artykule mówimy o czterech z nich.

Współczucie można zdefiniować na wiele różnych sposobów, ale jego istotą jest podstawowa życzliwość, z głęboką świadomością cierpienia własnego i innych żywych istot, w połączeniu z pragnieniem i wysiłkiem, aby im ulżyć”.

-P. Gilberta-

1. Mylenie współczucia z litością

Jak wspomnieliśmy wcześniej, niezwykle często mylimy współczucie dla siebie z litością lub byciem ofiarą. Chociaż oba uczucia mają ten sam rdzeń, to, co odróżnia jedno od drugiego, to działanie związane z każdym z nich. Kiedy żałujesz siebie, rozpoznajesz swoje cierpienie i współczujesz mu. To jak wykrywanie rany i świadomość, że ona tam jest. Możesz polizać tę ranę lub spróbować, aby inni ją zobaczyli i rozpoznali.

Z drugiej strony, współczucie dla siebie to nie tylko rozpoznanie własnego bólu, ale także próba zrozumienia go i uzdrowienia w kochający sposób z samym sobą. To ćwiczenie szacunku dla samego siebie i troski o siebie, a nie egzaltacja cierpienia.

Kobieta z zamkniętymi oczami

2. Nie wiesz, jak okazywać sobie współczucie

Jedną z głównych przeszkód na drodze do współczucia dla siebie jest to, że nie wiesz, jak to zrobić. Teoretycznie możesz zrozumieć, co to znaczy współczuć własnemu bólowi, ale nie zawsze jest łatwo przełożyć to na codzienną praktykę.

Musisz zrozumieć i uwrażliwić siebie, zanim będziesz mógł być współczujący. Tylko w ten sposób będziesz w stanie rozpoznać obecność bólu lub cierpienia i odczuć jego intensywność. Dbanie o siebie oznacza nienarażanie się lub ograniczanie ekspozycji na to, co cię boli. Wiąże się to również z redukcją własnych wymagań w chwilach, gdy czujesz się bezbronny.

Często najlepszym sposobem na współczucie dla siebie jest pozwolenie sobie na proszenie o pomoc. W końcu często spotykasz się z sytuacjami, których z tego czy innego powodu nie możesz rozwiązać samodzielnie. Dlatego proszenie i przyjmowanie pomocy innych jest również sposobem na okazanie solidarności z własnym bólem.

3. Uważasz, że złe traktowanie siebie czyni cię silniejszym

To jedna z największych przeszkód w ćwiczeniu współczucia wobec siebie. Masz błędne przekonanie, że jesteś silny, gdy odpierasz ataki bez mrugnięcia okiem. To tak, jakbyś był nieruchomym dębem. Ścieżka odczulania może do pewnego stopnia ochronić cię przed cierpieniem. Nie uodparnia cię na to, ale tworzy w tobie postawę oporu, która zmniejsza wszelkie obrażenia. Problem polega na tym, że prowadzi to również do lenistwa i uniemożliwia dogłębne doświadczanie życia i uczuć.

Niewrażliwość nie jest siłą. Prawdziwa siła tkwi w zdolności do pozostawania w kontakcie z samym sobą i do zachowania spokoju dzięki temu. Okazywanie sobie współczucia czyni cię silnym, ponieważ pomaga ci lepiej zrozumieć siebie i dokładniej ustawić się, niezależnie od okoliczności.

Kobieta patrząca w rozbite lustro. Współczucie wobec siebie

4. Wierzysz, że jeśli będziesz współczujący sobie, staniesz się samolubny

Innym błędnym przekonaniem jest to, które utożsamia współczucie z egoizmem. W rzeczywistości powszechnie podziela się pogląd, że zbytnie skupianie się na sobie jest afrontem dla innych. W końcu niektórzy ludzie są w znacznie gorszej sytuacji niż ty. Co by powiedzieli, gdyby zobaczyli, że zajmujesz się własnym cierpieniem?

Jednak prawda jest taka, że niezwykle trudno jest rozwinąć współczucie wobec innych, jeśli najpierw nie okazujesz współczucia sobie. Jedno jest ściśle powiązane z drugim. Wszyscy odnajdujemy w sobie całą ludzkość na drodze wrażliwości i zrozumienia.

Jeśli zdołasz okazywać sobie współczucie, zmniejszysz samokrytykę, zwiększysz pewność siebie, a nawet poprawisz swój układ odpornościowy. Stajesz się również bardziej wyrozumiały i wspierający innych. Krótko mówiąc, stajesz się lepszą osobą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Araya, C., & Moncada, L. (2016). Auto-compasión: origen, concepto y evidencias preliminares. Revista Argentina de Clínica Psicológica25(1), 67-78.
  • Arrebola-Domínguez, M. (2018). La autocompasión.
  • Estupiñan Sanfeliú, A., Pérez Prieto, J. A., & Rios Fino, L. M. (2019). Revisión sistemática de literatura de las intervenciones en y con Auto-compasión de 2016 a 2019.
  • Galve, J. J. G. (2012). Revisión del concepto psicológico de la autocompasión. Medicina naturista, 6(1), 5-7.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.