Zarządzanie czasem po rozwodzie - 5 sposobów

Nie wiesz, jak zarządzać czasem po rozwodzie? Puste godziny, brak zajęć, zepsute plany... Wszystko to, co wydawało się pełne - nagle stało się puste. W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, jak sobie radzić w tej sytuacji.
Zarządzanie czasem po rozwodzie - 5 sposobów
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zarządzanie czasem po rozwodzie nie jest łatwe. Bycie w związku lat powoduje, że ustala się pewna rutyna. Małżonkowie wspólnie realizują różne czynności i nawyki, które po rozstaniu całkowicie zanikają. W konsekwencji nie ma z kim iść na spacer czy do kina. W zamian za to  pozostaje dużo wolnego czasu, z którym nie bardzo wiadomo, co robić.

To może być bardzo trudne. Zwłaszcza, jeśli mieliśmy z partnerem wspólne przyjaźnie, które po rozwodzie w jakiś sposób się rozmyły. Albo jeśli tak bardzo skupiliśmy się na drugiej osobie, że nie mieliśmy czasu, aby troszczyć się i utrzymywać własne przyjaźnie.

To sytuacja, która zdarza się bardzo często, ale ma jednak rozwiązanie. Wszystko zależy pd tego, czy wiemy, jak powinno wyglądać zarządzanie czasem po rozwodzie.

1. Pielęgnuj swoją samoocenę

Ciekawe informacje podaje artykuł Opinie rozwiedzionych kobiet na temat rozwodu. „Często separacja powoduje ubytki w samoocenie i tożsamości dotkniętych nią osób”. Z tego powodu konieczne jest nauczenie się pielęgnowania poczucia własnej wartości. Właśnie teraz, gdy mamy na to czas, warto go poświęcić sobie.

Kobieta zamyślona

Co może pomóc w takiej sytuacji? Zapisanie się na warsztaty, gdzie nauczymy się regulować nasze emocje i lepiej nimi zarządzać. Wyszukanie lektur dotyczących miłości własnej. A przede wszystkim docenianie wszystkich pozytywów, które ciągle istnieją w naszym życiu.

Aby nie zapominać o tym ostatnim elemencie, warto założyć zeszyt, w którym zapiszemy listę rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. W najsmutniejszych momentach sięgnięcie do tego zeszytu pozwoli nam spojrzeć na sytuację z innej perspektywy.

2. Zarządzanie czasem po rozwodzie obejmuje planowanie czasu na osobiste sprawy

Istnieje pewna podstawowa zasada, którą warto wprowadzić w życie w tym okresie na początku tygodnia. Chodzi o nawyk zapisywania wszystkiego, co chcemy zrobić dla siebie w danym tygodniu.

Na przykład udział w targach książki, zwiedzanie muzeum w naszym mieście, w którym akurat odbędzie się wystawa dotycząca konkretnego malarza. Ale zanotuj również również czas na spacer na łonie natury albo pójście na siłownię na co najmniej godzinę każdego dnia itp.

Zaplanuj swój osobisty czas wypełniając go tego typu zajęciami. Dzięki temu nie będziemy czuć się tak samotni. Nie zostawimy też dużo pustego czasu na bezużyteczne rozmyślanie lub użalanie się nad sytuacją, której doświadczyliśmy.

Ważne jest również, aby spędzać czas ze sobą samym, niezależnie od tego, czy chodzi o spacer, bieganie czy samotne wyjście do kina. Rozwód to doskonała okazja, by raz jeszcze ogarnąć naszą samotność.

„Dopóki nie poczujesz się komfortowo będąc samemu, nigdy nie będziesz wiedział, czy wybierasz kogoś z miłości czy z konieczności”.

-Sokrates-

3. Spełniaj swoje marzenia

Jeśli chodzi o zarządzanie czasem po rozwodzie, możemy rozważyć odkurzenie tych dawnych marzeń, które wciąż czekają w naszej szufladzie życzeń. Wybierz się w podróż, weź urlop, zapisz się na kurs lub osiągnij określony cel (załóż firmę, napisz książkę, naucz się śpiewać itp.).

Teraz, po rozstaniu, mamy mnóstwo czasu i zero wymówek. Czas więc, aby ruszyć z miejsca i zacząć robić wszystko, co do tej pory było tylko pomysłem z możliwością spełnienia w przyszłości. To moment, który nigdy wcześniej się nie wydarzył. Przyjęcie takiej postawy pomoże nam poprawić naszą samoocenę i cieszyć się własnym towarzystwem.

4. Odzyskaj dawne przyjaźnie

Teraz jest czas na odzyskanie tych przyjaźni, które odłożyliśmy na bok, ponieważ tak bardzo skupiliśmy się na relacjach z naszym partnerem. To może być dobrym sposobem na „ponowne zaludnienie” naszego kręgu wsparcia społecznego.

Musimy jednak mieć świadomość, że nasi dawni przyjaciele mogą być powściągliwi lub nie czuć się komfortowo. Bo przecież w pewnym momencie nasza postawa ich zraniła.

Ponadto osoby, które należały do ​​naszego kręgu przyjaciół, mogły wyjechać do innych krajów. Mogły też zająć się innymi zajęciami, wypełniając dokładnie pozostawioną przez nas przestrzeń. Z tego powodu jest to interesujący punkt, ponieważ jest to punkt wyjścia do następnego etapu, o którym chcemy pomyśleć.

„Wiele osób będzie przychodzić i odchodzić w Twoim życiu, ale tylko prawdziwi przyjaciele zostawią ślad w Twoim sercu”.

-Eleanor Roosevelt-

5. Zarządzanie czasem po rozwodzie obejmuje poznawanie nowych ludzi

Ostatnia strategia na zarządzanie czasem po rozwodzie lub cel, który zamierzamy wam przedstawić, dotyczy poszerzenia naszego kręgu znajomych o nowe osoby. Chociaż ważne jest, aby kontaktować się ze starymi przyjaciółmi, być może wielu z nich ma partnera, a nawet dzieci, które ograniczają ich czas.

Dlatego poznanie nowych ludzi, którzy mogą znaleźć się w podobnej sytuacji do naszej, może dać nam płaszczyznę zrozumienia, której nie znajdujemy w naszym otoczeniu.

Zarządzanie czasem po rozwodzie

Dołączanie do różnych grup i udział w warsztatach zwiększy możliwość tworzenia nowych więzi. Te nowe osoby złagodzą uczucie pustki, które zawsze pozostaje, gdy znika osoba zajmująca dużą przestrzeń w naszym życiu.

Oczywiście nie wykonają za nas całej pracy, aby odbudować nasze życie. W tej kwestii nie mamy innego wyjścia, jak zabrać się za to osobiście. Ale mogą być cenną pomocą na tym etapie.

Zarządzanie czasem po rozwodzie jest możliwe, jeśli dbamy zarówno o czas osobisty, jak i czas spędzany z ludźmi. To ważne, żeby znaleźć równowagę między tymi „dwiema siłami”. Osiągniemy to rozdzielając przestrzeń dla siebie samych i dla towarzystwa, w którym czujemy się dobrze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alberdi, I. (1979). Historia y sociología del divorcio en España (No. 9). Cis.
  • Houle, R., Simó, C., Solsona, M., & Treviño, R. (1999). Análisis biográfico del divorcio en España. Reis, 11-35.
  • Testor, C. P., Pujol, M. D., Vidal, C. V., & Alegret, I. A. (2009). El divorcio: una aproximación psicológica. Universidad Ramon Llull2, 39-46.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.