Blokowanie doświadczeń ze strachu przed cierpieniem

Blokowanie doświadczeń ze strachu przed cierpieniem

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2020

Blokowanie doświadczeń z obawy przed cierpieniem to kolejny sposób na jego unikanie. Jest to także sposób na uspokojenie lęku, którego tak bardzo się boimy. Dlatego w tym artykule opowiemy o dobrych i złych strategiach radzenia sobie z doświadczeniami oraz o ich przechowywaniu w formie wspomnień.

Tworzenie barier i blokowanie doświadczeń są jedną ze zwykłych strategii, których używamy, aby uniknąć powodowanego przez nie dyskomfortu. Współczesny ludzki umysł ewoluował. Nie po to, aby sprawiać, że czujemy się dobrze. Ale aby pomóc nam przetrwać w obliczu niebezpieczeństwa.

Sto tysięcy lat temu podstawowymi potrzebami ludzi były jedzenie, dach nad głową i możliwość reprodukcji. Oczywiście nic z tego nie miało znaczenia, jeśli dana osoby była martwa. Dlatego priorytetem naszego mózgu było rozpoznawanie sytuacji, które mogłyby nas skrzywdzić i unikanie ich.

Kobieta na balkonie
W psychologii nazywa się to wzmocnieniem negatywnym. Jest to zjawisko, które wyjaśnia, dlaczego unikanie nieprzyjemnych lub niebezpiecznych konsekwencji jest zachowaniem, które weszło nam w nawyk.

Blokowanie doświadczeń: ciągle unikamy strachu

Kto nie ryzykuje nie cierpi ani nie przegrywa. Ale też bardzo ciężko będzie mu wygrać. Dlatego ludzie się blokują, dostosowują i uczą się przystosowywać próbując uniknąć nieuniknionego strachu.

Na przykład, mamy tendencję do blokowania doświadczeń z obawy przed cierpieniem. Zapominając, że ten strach, którego próbujemy uniknąć będzie szukał innego sposobu na pokazanie się.

Nie oznacza to, że powinniśmy odrzucić strach. To podstawowa emocja, która pomaga nam identyfikować zagrożenia i na nie reagować. Wychodzimy z założenia, że jeśli chcemy żyć pełnią życia, musimy zaakceptować strach w naszej palecie emocji.

Bardzo powszechnym rodzajem ten emocji jest strach przed bólem. Strach przed bólem prowadzi nas do unikania sytuacji, które go wywołują. Problem polega na tym, że nasz umysł nie zawsze dobrze oddziela to, co tworzy nasza wyobraźnia od tego, co jest prawdziwe.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że dzięki treningowi poznawczemu możemy nad tym pracować.

«By przekroczyć granicę strachu, potrzebujesz paszportu pełnego chęci».

-Raquel Beck-

Blokowanie doświadczeń i iluzja kontroli

Russ Harris w swojej książce „Pułapka szczęścia” wyjaśnia, na podstawie terapii akceptacyjnej i zaangażowania, w jaki sposób próbujemy kontrolować nasze emocje i pułapkę kontroli, w którą możemy wpaść. Myśli, emocje i doznania fizyczne mają znacznie mniej mocy, niż my im dajemy.

Niektórzy ludzie traktują blokowanie doświadczeń, które powodują dyskomfort jak coś normalnego. Ponieważ powodują one powrót do bolesnych wspomnień generując tym samym uczucie niepokoju.

Jednak to rozwiązanie jest raczej plastrem niż formą skutecznego leczenia. Może nas uratować w danej chwili, podobnie jak zaprzeczanie. Ale jako systematyczna strategia doprowadzi nas do cierpienia (tak, do tego, czego próbujemy uniknąć).

«Ten, kto patrzy na zewnątrz śni. Ten, kto patrzy wewnątrz siebie, budzi się».

Carl Gustav Jung

Powszechne strategie kontroli

Mamy z jednej strony strategie ucieczki, które prowadzą nas do ucieczki lub obrony przed niektórymi wydarzeniami.

  • Obrona lub ucieczka przed sytuacjami lub czynnościami, które mogą powodować nieprzyjemne myśli lub uczucia. Na przykład opuszczenie spotkania towarzyskiego w celu uniknięcia uczucia niepokoju.
  • Oderwanie się od naszych myśli i uczuć skupiając naszą uwagę na czymś innym. Na przykład, jeśli jesteśmy znudzeni lub czujemy się niespokojni jemy lody lub idziemy na zakupy. Jeśli martwimy się egzaminem spędzamy popołudnie na oglądając telewizję.
  • Wyłączenie się lub znieczulenie: próbujemy zapomnieć o naszych uczuciach i myślach, prawie zawsze za pomocą leków, narkotyków lub alkoholu.

Z drugiej strony istnieją strategie polegające na walce z tymi wydarzeniami i próbie ich zdominowania.

Kobieta o zmierzchu

  • Stłumić bezpośrednio niechciane uczucia i myśli. Dzieje się tak, gdy siłą wyrzucamy niepożądane myśli, które docierają do naszych umysłów lub chcą się w nas zakorzenić.
  • Kłóć się z Twoimi myślami i staraj się je zracjonalizować.
  • Staraj się dbać o Twoje myśli i uczucia. Na przykład, kiedy mówisz do siebie „rozchmurz się!”
  • Spróbuj zmusić się, by poczuć się inaczej. Na przykład, kiedy obwiniamy się lub krytykujemy samych siebie.

Zadaniem psychoterapii jest uświadomienie sobie jej zastosowania i poszukiwanie innych, bardziej odpowiednich sposobów zarządzania naszymi emocjami, myślami i odczuciami fizycznymi.

«Istnieją bóle, które zabijają. Ale są też te okrutniejsze, które nigdy nie pozwalają nam cieszyć się życiem».

-Antonie L. Apollinarie Fée-

Blokowanie doświadczeń a ustalanie limitów

W mniejszym lub większym stopniu wszyscy używamy metod kontroli w celu zarządzania złym samopoczuciem. Problemem nie jest ich używanie, ale nadużywanie lub niewłaściwe użycie. Kiedy używamy ich w momentach, kiedy nie działają lub gdy ich użycie nieprawidłowo manipuluje naszą piramidą wartości.

Ale czy tak dzieje się zawsze? Musimy powiedzieć, że ten stopień kontroli będzie zależał od rodzaju doświadczenia, z którym mamy do czynienia i znaczenia, jakie dla nas ma.

Kiedy nasze myśli są mniej intensywne, cieszymy się większą kontrolą niż wtedy, gdy zwiększa się ich intensywność. Mamy też większą kontrolę, gdy blokujemy doświadczenia, które nie są dla nas zbyt ważne.

Zaleca się ustanowienie zdrowych limitów, aby poprawić zarządzanie naszym wewnętrznym światem. W tym przypadku kluczem jest praca nad naszą samoświadomością.

Ponadto aspektem psychologicznym, który należy wziąć pod uwagę i który może nam pomóc zbudować życie pełne sensu jest nauczenie się doświadczania tego, co oferuje nam życie. Bez ciągłego oceniania i osądzania przyjmując postawę akceptacji.

To może Cię zainteresować ...
Cierpienie przez unikanie cierpienia
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Cierpienie przez unikanie cierpienia

Unikanie cierpienia stało się mottem, które dla wielu osób staje się celem życiowym bez względu na jego konsekwencje. Dowiedz się więcej na ten tem...