Jestem wdzięczna za wszystko, co przezwyciężyłam

Jestem wdzięczna za wszystko, co przezwyciężyłam
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jestem wdzięczna za wszystko, czego doświadczyłam, nawet za rzeczy, które przezwyciężyłam i zostawiłam za sobą.

Jestem wdzięczna za wszystko, co przezwyciężyłam, ponieważ stworzyłam most nauki i cennych doświadczeń. Dlatego biorę głęboki wdech i spoglądam w przyszłość bez lęku, ponieważ za mną pozostały rozdziały, które zostały już napisane i strony, które zostały przewrócone, aby stworzyć jeszcze lepsze historie.

Każdy z nas pozostawił za sobą wiele doświadczeń. Niektóre z nich były dobre, zaś inne złe. Chińskie przysłowie mówi, że zanim staniesz się smokiem, musisz cierpieć ja mrówka. Prawda jest taka, że wbrew temu, w co możesz wierzyć, nie musisz cierpieć, aby być szczęśliwa lub zrozumieć życie.

Jednak mimo tego nie jesteś w stanie zaprzeczyć, że trudne sytuacje, których doświadczyłaś, przełożyły się na cenne życiowe lekcje.

Samodoskonalenie to jeden z najlepiej znanych obszarów w psychologii. To właśnie na nim najczęściej koncentrowała się szkoła humanistyczna. Psychologia humanistyczna wykorzystuje egzystencjalizm, aby pokazać nam, że ludzie są dynamiczni i się zmieniają.

Dlatego kiedy “przeznaczenie” stawia na Twojej drodze nieoczekiwane przeszkody i zostajesz zmuszona do stawienia im czoła, musisz zareagować. Musisz wiedzieć jak podjąć decyzję, zastanowić się nad tym, co dzieje się wokół Ciebie i obudzić swój potencjał.

Podczas takiego procesu nieuchronnego kryzysu nie możesz nigdy porzucić swoich wartości.

Kobieta w polu - jestem wdzięczna za wszystko

Jestem wdzięczna za wszystko, co przezwyciężyłam

Rollo May, jeden z najwybitniejszych psychologów egzystencjalnych XX wieku, powiedział, że ludzie mają pewien ironiczny nawyk: zaczynają biec szybciej, gdy zgubili swoją drogę.

Owszem, niektóre sytuacje mogą Cię zaskoczyć. Czasami nieprzewidziane momenty sprawiają, że ziemia zaczyna Ci się trząść pod nogami. W takich chwilach władzę przejmuje lęk i zaczynasz działać niemądrze, z pośpiechem i instynktownie.

Dzieje się tak, ponieważ będzie Ci trudno stawić czoła tym węzłom gordyjskim, jeśli Twój umysł nie jest oczyszczony, a Twoje wnętrze jest tak chaotyczne, jak to, co dzieje się wokół Ciebie. W takich okolicznościach najlepiej jest nauczyć się zastanawiania się i zachować spokój, pamiętając jednocześnie o swoich wartościach i potrzebach.

Jednak na początku należy wyjaśnić na czym polega samodoskonalenie. Nie mówimy jedynie o stawianiu czoła przeszkodom, pokonywaniu trudności, czy rozwiązywaniu problemów. Chodzi o coś o wiele ważniejszego.

Samodoskonalenie się to przede wszystkim nauka. To wiedza o tym w jaki sposób aktywować własne zasoby w trudnych momentach i wykorzystywać okoliczności, które pojawiają się w Twoim życiu. Chodzi o otwartość i wybór zmiany zamiast lęku oraz rozwoju zamiast braku aktywności i stagnacji.

Moje decyzje pozwoliły mi znaleźć się tu, gdzie się znajduję

Biorę głęboki oddech i doceniam wszystko, co przezwyciężyłam, ponieważ lubię osobę, którą jestem w tym momencie. Akceptuję to, gdzie teraz jestem, ponieważ właśnie w tym miejscu chcę być. Tak, wczorajszy dzień był ciężki, ale rozwój zakłada transformację, zmianę psychologiczną i fale emocji.

Dr Michael Ungar, terapeuta rodzinny i profesor na Uniwersytecie Dalhousie w Kanadzie, to jeden z głównych ekspertów z dziedziny wytrwałości. W swojej książce “Change Your World: The Science of Resilience and the True Path to Success” tłumaczy, że czasami na zewnątrz dzieją się rzeczy, które mają aktywować Twoje wewnętrzne pokłady wytrwałości.

Według tego eksperta każdy rozwój osobisty zakłada aktywację tego wymiaru. Aby to osiągnąć, powinnaś wiedzieć, że ta umiejętność przypomina taniec. To coś dynamicznego, co Cię przemienia, a jednocześnie otacza.

Co staramy się powiedzieć? Oznacza to, że powinnaś być wdzięczna za wszystko, co przezwyciężyłaś i rzeczy, które miałaś odwagę zmienić, ponieważ nie sprawiały, że czułaś się szczęśliwa.

Oznacza to również zrozumienie tego, że Ty również się zmieniłaś. Teraz jesteś bardziej asertywna i bez lęku podejmujesz mądrzejsze decyzje. Ponadto na każdym kroku swojej drogi wiesz, czego pragniesz.

Kobieta trzymająca motyla

Jestem wdzięczna za wszystko, co przezwyciężyłam i spoglądam z nadzieją w przyszłość

Spoglądam w przyszłość bez lęku. Nie dlatego, że uważam, że “przeznaczenie” zawsze przyniesie mi szczęście, ale ponieważ wiem, że teraz mam lepsze zasoby, aby stawić czoła temu, co nadejdzie. Dlatego stawiam czoła przyszłości bez niepokoju.

Jestem wdzięczna za wszystko, co udało mi się pokonać, ponieważ teraz mierzę się ze światem z uśmiechem. Teraz patrzę na horyzont i każdego dnia ustalam sobie nowe marzenia oraz cele.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.